Aromaterapie: 12 nejčastějších otázek a odpovědí

Terapie pomocí éterických olejů a jejich rozmanitých vůní

Základy aromaterapie

Princip a účinky vůní

Metody a rady

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je alternativní či doplňková metoda terapie, která využívá esenciální oleje a další aromatické rostlinné sloučeniny s pozitivními účinky na náladu, stav mysli a některé fyzické potíže. Oleje se mohou inhalovat z vody či speciálního difuzéru, opatrně aplikovat na kůži nebo využít při koupeli a masáži.

co je aromaterapie
aromaterapie historie

Jaká je historie aromaterapie?

Pojem aromaterapie se objevil až v roce 1937 díky knize francouzského chemika René-Maurice Gattefossé, který doporučoval éterické oleje pro léčbu poranění, ale také zlepšení psychického stavu. Aromatické esence z bylin se však hojně využívaly tisíce let předtím.

 

Ve starém Egyptě se aroma z bylin louhovalo v tuku, a poté zpracovalo do vonných léčivých mastí. Nejslavnější lékař starověku Hippokrates zase doporučoval umístit doutnající byliny do přítomnosti nemocného. Také další staré kultury (např. Čína, Indie, starověký Řím) používaly vonné směsi bylin a květin k provonění prostorů v domácnostech, při náboženských obřadech a v léčitelství. 

Co je to esenciální olej?

Esenciální olej je ve své podstatě rostlinný extrakt. V rostlinách se vonné látky vyskytují v podobě směsi mnoha chemických složek, které se souhrnně označují jako silice. V průběhu dějin jsme si osvojili mnoho způsobů, jak tyto silice z rostlin extrahovat: louhováním do vhodného rozpouštědla (alkohol, tuk, olej), destilací vodní parou nebo lisováním. Na výrobu oleje se někdy spotřebuje i několik tun rostlinného materiálu. Mezi názvy esenciální a éterický olej není rozdíl, oba označují výsledný olej z těchto procesů.

co je esencialni olej, etericky olej
oddelovac
aromaterapie jak funguje

Jak aromaterapie funguje?

Čisté esenciální oleje jsou příliš silné, aby se používaly samotné – pro výrazný vonný efekt stačí pár kapek a jejich používání na kůži dráždí pokožku. Proto se při aromaterapii používají difuzéry, jiné rostlinné oleje a další způsoby, jak si užívat vůni v příjemné intenzitě a bez rizika.

 

Jednotlivé oleje mají různé účinky na mysl a tělo. Když cítíte jejich vůni, nebo je necháte prostupovat pokožkou, mohou mít řadu prospěšných efektů. Nejčastěji se uvádí zmírnění nervozity a stresu, zlepšení spánku, zmírnění bolestí hlavy a antibakteriální či hojivé účinky na pokožce.

Jaké vybrat esenciální oleje pro aromaterapii?

Každý olej se hodí k jiným účelům, a proto byste jeho účinky měli při jeho výběru brát na zřetel. Vždy však mějte na mysli, že kvalita oleje je ten nejdůležitější faktor, ať už olej využíváte k čemukoliv. Vždy si pořizujte 100% přírodní esenciální oleje a aromaterapeutické produkty z ověřených zdrojů a hledejte certifikáty, které garantují jejich kvalitu.

 

V České republice a na Slovensku se jedná o certifikát CPK nebo CPK BIO – ty vám zaručí za vysokou kvalitu rostlinných surovin z volné přírody nebo ekologického zemědělství.

esencialni oleje pro aromaterapii

Oblíbené esenciální oleje pro aromaterapii a jejich účinky

levandulovy olej, aromaterapie

Levandulový olej

Zklidňuje mysl, zmírňuje nervozitu a zlepšuje náladu. Pomáhá proti nespavosti a bolestem hlavy.

eukalyptovy olej

Eukalyptový olej

Při nachlazení pomáhá uvolnit dýchací cesty a ulehčit vykašlávání. Také uvolňuje ztuhlé svaly.

Citronela olej

Citronela

Svěží citrusová vůně podobná meduňce s antiseptickými a antibakteriálními účinky. Působí jako přírodní repelent proti komárům.

pačuli

Pačuli

Intenzivní dřevitá vůně s exotickými tóny. Zmírňuje únavu, pomáhá s koncentrací a zlepšuje náladu.

tea tree oil

Tea tree olej

Má silné antiseptické a protizánětlivé účinky. Pomáhá hojit drobné ranky, jako je akné nebo bodnutí hmyzem. Neutralizuje pachy.

pomerancovy olej

Pomerančový olej

Efektivně provoní prostor, neutralizuje pachy. Často se přidává do kosmetiky pro příjemnější vůni.

peprmintovy olej, matovy olej

Peprmintový olej

Olej z máty peprné uvolňuje dýchací cesty, pomáhá proti únavě a nevolnosti. Obsažený mentol osvěžuje dech.

hrebickovy olej

Hřebíčkový olej

Kořeněná vůně pro hřejivou atmosféru. Vhodná k relaxaci, proti bolesti a k odpuzování hmyzu.

oddelovac

Jak provádět aromaterapii?

Inhalace

Zvolený olej provoní prostor z difuzéru nebo aroma lampy. Lze také vdechovat páru z 1–2 kapek v horké vodě.

Aplikace na kůži

Pomocí zředěného esenciálního oleje nebo přírodní kosmetiky. V balení roll-on lze oblíbený olej bezpečně používat kdekoliv.

Koupele a masáže

Použití oleje do koupele nebo masážního oleje prospěje vaší pokožce i mysli. Čisté éterické oleje nezapomeňte naředit.

aromaterapie difuzery

Jak na aromaterapii v domácnosti?

Existuje řada možností, jak svou oblíbenou vůni nechat linout celým domovem. Elektrické aroma difuzéry rozptylují esenciální oleje do prostoru a snadno na nich nastavíte intenzitu nebo časové intervaly. Dalšími variantami jsou aroma lampy nebo difuzéry se zvlhčovačem vzduchu. Vonné tyčinky jsou zase úplně pasivní způsob aromaterapie – stačí je někam umístit dokud nepřestanou vonět. Pokud netoužíte po konstantní vůni, vsaďte na kvalitní svíčky.

oddelovac

Jsou esenciální oleje bezpečné pro pokožku?

Esenciální oleje v žádném případě neaplikujte na kůži nezředěné, v čisté podobě přímo z lahvičky. Mohou způsobit silné alergické reakce, v horších případech i popáleniny. Při časté a opakované aplikaci hrozí riziko vzniku kontaktní dermatitidy neboli zánětu kůže, který je vyvolán stykem kůže s alergenem.

 

Nejčastěji se ředí pomocí nosných rostlinných olejů vhodných na pokožku, jako je arganový nebo jojobový, do kterých se přidá pár kapek esenciálního oleje. Pracujte s oleji opatrně a zásadně dodržujte doporučení na obalu, abyste se vyhnuli případnému podráždění kůže nebo očního okolí.

esencialni oleje na pokozku, aromaterapie bezpecnost
oddelovac
aromaterapie masaz, aromaterapie koupel

Jak na aromaterapii při koupeli nebo masáži?

Masážní oleje jsou ideální nejen pro romantické večery ve dvou – příjemně provoní pokožku a zanechají ji hydratovanou a hebkou. Některé esenciální oleje navíc pomáhají ulevit od svalových bolestí, takže snadno skloubíte příjemné s užitečným.

 

Pro voňavou koupel nejdříve smíchejte pár kapek esenciálního leje s nosným rostlinným olejem, který přidejte do lázně. Pozor, vaše pokožka i vana budou následně mastné, proto je jednodušší používat speciální koupelové oleje nebo sprchové oleje. Lépe se smývají a obsahují ideální množství éterických olejů.

oddelovac

Pomáhá aromaterapie na stres, deprese a jiné psychické potíže?

Ano i ne. Při inhalaci se vonné molekuly přenáší do mozku, kde ovlivňují limbický systém, sídlo čichového centra, a přes něj centrální nervovou soustavu. Zde se také regulují emoční reakce. Nicméně, výsledky studií jsou nejasné – někdo pocítí účinky vůní na stres, úzkosti či deprese, jiní nepoznají rozdíl.

 

Éterické oleje mohou proto sloužit pouze jako doplňková léčba projevů úzkostí, deprese nebo stresu. Pořád je však nanejvýš důležité vyřešit jejich původ, případně za pomoci odborníka, tzn. psychiatra či psychologa.

aromaterapie stres, deprese
aromaterapie v tehotenstvi, esencialni oleje v tehotenstvi

Mohou se používat esenciální oleje v těhotenství?

Některé esenciální oleje lze používat k aromaterapii během těhotenství, ale opatrněji. Především se doporučuje zcela vyhýbat vnitřnímu užívání i aplikaci na pokožku, nejlépe pouze inhalovat z aroma difuzéru. Olejů je mnoho a ne u všech je známý účinek během těhotenství, proto se vždy řiďte varováním na obalu a pokud přesto olej chcete použít na tělo, vždy jej pořádně nařeďte rostlinným olejem.

 

Mezi bezpečné oleje patří např. meduňkový, citrusové oleje (pomerančový, citronový), vanilkový, růžový, pačuli, nebo santalový.

oddelovac

Dokáže aromaterapie léčit nemoci?

Ne, nedokáže. O pozitivních účincích aromaterapie na lidské zdraví sice věděli už naši předci, dosud se ale neprokázalo, že by mohla vyléčit jakoukoliv vážnou nemoc. Přestože vám mohou éterické oleje pomoci s některými příznaky nemocí, nevyřeší jejich příčinu. Aromaterapie funguje pouze jako podpůrná, doplňková léčba a neměla by sloužit jako hlavní léčebná metoda.

Mohou esenciální oleje používat děti?

Miminka a malé děti mají citlivou kůži, je u nich tedy vyšší riziko podráždění kůže při aplikaci esenciálních olejů. Nepoužívejte oleje na novorozence do 3 měsíců, i poté buďte však maximálně obezřetní. Zkontrolujte si vhodné dávkování na obalu jednotlivého oleje. Nikdy nepoužívejte nezředěný olej a nanášejte směs tak, aby se nedostala dítěti do úst. Pro inhalaci při dýchacích obtížích zvolte spíše inhalační tyčinky. V domácnosti skladujte své oleje mimo dosah zvídavých ručiček.

esencialni oleje deti, aromaterapie deti
oddelovac

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Od roku 2014 píšu blog, kde řeším nejčastěji zdravotnická témata. Když se zrovna nenacházím za monitorem, trávím volno v přírodě se psem.

Všechny články od autora