Jak vybrat barvu na vlasy

a další časté otázky o barvení vlasů

Máte pocit, že je čas na změnu? Nová barva vlasů z vás dokáže udělat úplně jiného člověka. Můžete se svěřit do rukou kadeřnice, nebo si naopak zaexperimentovat doma. Jenže na výběr je spousta různých barev na vlasy, který typ si máte vybrat? Co to s vlasy udělá? A jak dlouho vám takové domácí barvení vydrží?

 

Představíme vám základní typy barev a jak působí na vlasy, včetně dalších častých dotazů.

barveni vlasu

Co je permanentní barva na vlasy?

Permanentní barvy na vlasy jsou dlouhodobé a nesmývatelné. Jde o směs pigmentů a oxidačních činidel (amoniak, peroxid vodíku), která otevírají vlasová vlákna a ukládají barvu co nejhlouběji. Proto se permanentní barvy nedají jen tak vymýt šamponem, ani postupně nevyblednou zpět do přirozené barvy. Vždy jasně uvidíte rozdíl mezi barvenými a nově rostoucími vlasy od kořínků. Tyto barvy navíc účinně kryjí šediny.

permanentni barva na vlasy
permanentní barva na vlasy

Jak dlouho vydrží permanentní barva na vlasy?

Permanentní barva běžně zůstává sytá a nezměněná po dobu 6–8 týdnů, obzvlášť po profesionálním barvení. Pigmenty jsou sice uloženy hluboko ve vlasech, ale jejich stálost je neustále ovlivňována, např. UV zářením, vaší vlasovou kosmetikou, častým mytím, texturou vlasů a zvoleným odstínem (tmavé barvy obecně vydrží déle).

 

Změna barvy však není tak výrazná, jako u smývatelných barev, proto se budete potýkat s výraznými odrosty. Váš návrat do salonu bude tedy záležet na vybrané barvě, vaší péči a délce odrostů.

s

Jak rychle rostou vlasy?

Běžně člověku naroste nových 1–1,5 cm vlasů za měsíc, průměrně 15 cm za rok. Tento faktor je z velké části ovlivněn geneticky, ale důležitý je i věk a celkový zdravotní stav. Jak vlasy rostou, vaše původní barva začne u kořínků opět „vykukovat“. Tyto tzv. odrosty můžete nechávat pravidelně barvit, zakomponovat je do svého stylu, nebo je nechat růst do požadované délky a zbytky barvených vlasů ostříhat.

Co je vymývací barva na vlasy?

Smývatelné barvy na vlasy se postupně vymývají a blednou. Můžete se zde setkat s pojmy demi a semi-permanentní barvy, které označují množství oxidačního činidla, tedy schopnosti barvy proniknout hlouběji do vlasů a krýt šediny. To ovlivňuje celkovou výdrž barvy, avšak časem vždy vyblednou při běžném mytí šamponem (mezi 12–25 umytí).

 

Barvy zcela bez činidla (přelivy, barevné šampony) pouze obalí povrch vlasů, nedokáží je zesvětlit ani výrazně obarvit – spíše oživí či pozmění jejich tón na zhruba 15 umytí.

smyvatelne barvy na vlasy
vymyvatelna barva na vlasy

Jak nejlépe využít smývatelné a dočasné barvy na vlasy?

  • Úprava tónu vlasů před dalším barvením – se smývatelnou barvou snadno přečkáte do další návštěvy salonu. Můžete barvu opět oživit, dodat vlasům více lesku nebo lehce zamaskovat odrosty.
  • Experimentace – kvalitní permanentní barvy se šamponem nezbavíte, proto můžete experimentovat s vymývacími barvami a najít pro sebe tu pravou bez velkého závazku.
  • Spreje na odrosty a šediny – když vás při čekání na další barvení trápí výrazné odrosty, zakryjete je pomocí šikovných barev ve spreji. Okamžitě pomůžou zamaskovat šediny i přechod mezi barvami, pak je jednoduše vymyjete šamponem.
s

Přírodní barva na vlasy – co je henna?

Henna je prášek z listů henovníku bílého a má v sobě značné množství přírodních pigmentů, zejména červené barvy. Ve starém Egyptě a v Indii se hennou barvily nejen látky, ale také nehty, kůže a vlasy. Patří tedy mezi nejstarší metody barvení vlasů pomocí zcela přírodního materiálu.

 

Kromě vykouzlení kaštanovo-červené barvy také zpevňuje a zjemňuje vlasovou strukturu, působí antibakteriálně a pomáhá proti lupům. Existuje i bezbarvá henna, díky které si můžete dopřát tyto účinky bez zabarvení vlasů.

 

Po použití henny barva 1–2 dny oxiduje a tmavne, konečný výsledek se vyvine zhruba do 4 dní. Přesto však bude barva vlasů velmi proměnlivá, např. dlouhým pobytem na slunci o něco zesvětlá.

henna na vlasy

Výhody a nevýhody barvení vlasů hennou

Výhody

  • Barví vlasy pomocí čistě přírodních složek, bez oxidačních činidel
  • Vypadá přirozeně, pracuje s původní barvou vlasů a oživuje ji
  • Barva se lehce proměňuje, stále působí zajímavě
  • S pravidelnou aplikací se prodlužuje výdrž barvy až na 6 týdnů
  • Když hennu necháte působit déle, barva bude intenzivnější
  • Zjemňuje a zpevňuje vlasy, působí proti lupům
  • Pomáhá proti předčasným šedinám

Nevýhody

  • Nedokáže vlasy zesvětlit, pouze ztmavit nebo dodat odlesky
  • Výsledek je silně závislý na vaší původní barvě
  • Na šediny a chemicky barvené se hůře chytá, nutnost opakované aplikace
  • Nestabilní barva, vlasy tmavnou stylingem vysokými teplotami, světlají na slunci
  • Když se po barvení dostatečně nevymyje, může zanechat vlasy suché a hrubé
  • Je spíše permanentní, obtížně se z vlasů odstraňuje a může špatně reagovat s chemickými barvami
henna a barvy

Henna a chemicky barvené vlasy

Navzdory všem výhodám je používání henny velký závazek. Než na chemicky barvené vlasy použijete hennu, dejte jim alespoň měsíc odstup. Lepší je však počkat déle, aby se zamezilo nežádoucím reakcím a nerovnoměrnému zbarvení. Pokud chcete naopak přejít z henny zpět na klasickou barvu, odstup by měl být 3–4 měsíce od poslední aplikace henny. Zpevňující obal, který henna na vlasech vytváří, zabraňuje vniknutí pigmentů dovnitř vlasů – proto by dřívější návštěva salonu nepřinesla požadovaný efekt. Celkově je odstraňování henny mnohem delší proces než přebarvení chemické barvy.

Je henna na vlasy bezpečná? Na co si dát pozor?

Protože se jedná o přírodní materiál, kvalita henny je pro její bezpečnost naprosto zásadní. 

 

 

 

 

 

 

Čistá henna obarví vlasy pouze do červena, dá se však smíchat s dalšími látkami pro zvýšení sytosti a úpravy výsledné barvy. U kvalitní henny se pak používají silně pigmentované rostliny vhodné na vlasy, jako je čaj, ibišek nebo rostlina bhringraj.
Méně kvalitní henna však může využívat metalické soli, které sice zvýrazní barvu, ale silně reagují s amoniakem. Pokud byste krátce po barvení takovouto hennou použili barvu s amoniakem, reakce může poničit vlasovou strukturu.

 

 

Také si dobře rozmyslete hennu, která obsahuje modré barvivo indigo. Účinně totiž ztmavuje výslednou barvu vlasů; dokonce to dělá tak dobře, že bude velmi obtížné vlasy později zesvětlit. Indigo totiž reaguje s peroxidem vodíku, běžným zesvětlovacím činidlem, a vlasy touto reakcí mohou zezelenat. Odbarvit vlasy s indigem bude tedy zdlouhavý a pro vlasy velmi náročný proces.

 

 

 

Opravdu riziková je tzv. černá henna (Kali Mehandi), která může obsahovat parafenylendiamin (PPD) a způsobit závažnou alergickou reakci.

 

barveni vlasu

Jaký si vybrat odstín barvy na vlasy?

U každé barvy si můžete zvolit teplý, studený, nebo neutrální odstín. Záleží na vás – cítíte se lépe ve studených nebo teplých barvách? Preferujete zlaté nebo stříbrné šperky? Co když máte rádi obojí? Toto jsou otázky, které vám pomohou rozhodnout tóny jednotlivé barvy. Pokud si vyberete odstín, který ladí k podtónu vaší pokožky (studená barva pro studený typ atd.), hezky „zapadne“ a bude působit přirozeně. Můžete však zvolit opačný tón k vaší pokožce pro větší kontrast.

Blond

Hnědá

Zrzavá

Černá

Šedá a stříbrná

Červená

Růžová

Fialová

Populární a trendy techniky barvení vlasů

balayage

Balayage

Název pochází z francouzského slova pro zametání, vlasy se totiž „zametají“ štětcem při nanášení barvy. Pramínky jsou tak zesvětleny náhodně po celé hlavě, čímž vzniká naprosto přirozený efekt světlejších vlasů, jen bez typického poškození a rizika výrazných odrostů.

Ombre

Ombré

Technika ombré rozdělí vlasy na dvě poloviny a vytvoří mezi nimi přirozený přechod do zesvětlených nebo barevných konečků. Obrovskou výhodou je, že se nemusíte starat o odrosty a pravidelně běhat zpět do salonu.

preliv

Přeliv

Přeliv je barvicí metoda pomocí smývatelné barvy. Pokud si o něj požádáte u kadeřnice, odejdete s oživenou barvou, kterou si můžete vyzkoušet před permanentním barvením. Zároveň se hodí, když chcete rozjasnit nebo pozměnit tón své přirozené barvy.

melir

Melír

Melír je v barvení vlasů dlouhodobou klasikou. Při této technice se odděleně barví jednotlivé pramínky tak, aby celkově ozvláštnily a oživily celé vlasy. Moderní melírování lze udělat zcela přirozené pro zářivější vzhled vlasů, nebo pramínky dramaticky oddělit pro retro styly ze začátku tisíciletí.

Jak probíhá zesvětlení a odbarvení vlasů? Co se s vlasy děje?

Při odbarvování, zesvětlování a stahování barvy se používají oxidační činidla, nejčastěji s peroxidem vodíku. Tyto látky otevírají vlasovou kutikulu, čímž pomáhají dalším barvám proniknout dovnitř. Dokáží však také rozpustit melanin, který tvoří vaši přirozenou barvu. 

 

Tím se změní porozita a pružnost vlasů. Jejich textura bude křehčí a sušší, což povede k třepení a lámání. Je to prakticky nevyhnutelné, záleží však na síle oxidačního činidla, tedy o kolik odstínů se vlasy zesvětlovaly. Dopad odbarvení se dá zmírnit intenzivními pečujícími přípravky, jako je Olaplex, a vlasovou kosmetikou pro barvené vlasy.

zesvetleni vlasu

Jak často barvit vlasy a odrosty?

Čas na obnovu barvy nebo odrostů záleží na rychlosti růstu vašich vlasů a jak moc jste se oddálili od své původní barvy. Pokud jste příliš nezesvětlovali, odrosty si můžete dobarvovat doma klidně každý měsíc nebo dva měsíce. Stejně tak můžete snadno oživit pobledlou barvu, k čemuž může dojít po zhruba 6–8 týdnech. Tolik času nechte i mezi výraznými změnami barvy, aby si vlasy užily trochu odpočinku.

domaci barveni vlasu

Jak na domácí barvení vlasů?

Domácí přeliv, oživení barvy, krytí šedin a nové odlesky je poměrně snadná záležitost. Vždy detailně čtěte návod a nenechávejte barvu na vlasech déle, než je doporučeno. S dlouhými vlasy je lepší poprosit někoho o pomoc, ať máte jistotu, že je barva rovnoměrně aplikovaná i vzadu.

 

Nečekejte však, že se vám doma podaří zesvětlit hnědou na světlou blond. Sice je možné objednat peroxid na internetu, ale pokud nejste profík a chcete skutečně kvalitní, rovnoměrný výsledek, raději počkejte na volný termín u kadeřnice.

d

Je barvení vlasů v těhotenství bezpečné?

Jediný možný problém je vdechování amoniakových výparů během barvení. Pro maximální bezpečí miminka se proto nedoporučuje barvit vlasy v prvním trimestru. Poté je už barvení bezpečné, obzvlášť barvami bez amoniaku a hennou. Nemusíte se obávat ani barvení při kojení.

barveni vlasu v tehotenstvi

Jak pečovat o barvené vlasy?

barvy na vlasy

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Od roku 2014 píšu blog, kde řeším nejčastěji zdravotnická témata. Když se zrovna nenacházím za monitorem, trávím volno v přírodě se psem.

Všechny články od autora