Jak na hubnutí a detox?


Začít shazovat kila nejde jako mávnutím kouzelného proutku. Často si nevíme rady, jak s hubnutím začít, jakou vybrat dietu, nebo jak doplnit svůj jídelníček. Tady vám odpovíme na nejčastější otázky o hubnutí, detoxu, keto dietě a doplňcích stravy.

Jak na hubnutí?

Jedna magická formule pro hubnutí přece jen je: kalorický deficit. Když přemýšlíte, co na hubnutí funguje nejlépe, všechny diety budou mít kalorický deficit společný. V podstatě je to jednoduché. Tělo potřebuje kalorie, aby mělo energii a fungovalo. Když mu dodáme přesně tolik kalorií, kolik spotřebuje, naše váha se nezmění. Dodáme-li jich však méně než spotřebuje, bude si energii brát ze „zásob“ a začneme hubnout. Najděte si online kalorickou kalkulačku, která vám podle váhy, výšky a míry fyzické aktivity vypočítá váš denní energetický výdej. Snižte svůj přísun kalorií pod toto číslo a kila půjdou dolů.

Jak na hubnutí
hubnuti
jak začít s hubnutím

Jaký je jídelníček na hubnutí?

Dostat se do kalorického deficitu tak, že zkrátka přestanete jíst, rozhodně není vhodnou formou hubnutí. Asi tušíte, jak je důležité mít zdravý jídelníček a pohyb. Pečlivě vybírejte jídla tak, aby měla méně kalorií, ale obsahovala potřebné živiny pro zdravé fungování našeho metabolismu. Volte jídla bohatá na bílkoviny a vlákninu, omezte cukry. Začněte se trochu hýbat, dodržovat pitný režim a budete na správné cestě. Kalorie a živiny z jednotlivých jídel si můžete zapisovat pomocí mobilních aplikací, aby se vám deficit snadněji udržoval.

linka

Čím zdravý jídelníček doplnit?

Výběrem vhodných doplňků stravy! Ačkoliv nejsou univerzální prášky na hubnutí, pokud už zdravě jíte a máte nějaký pohyb, můžete doplňky stravy využít jako pomocníka. Doplňky stravy na hubnutí potlačují chuť k jídlu a cítíte se tak déle plní, zároveň podporují spalování tuků. Nejčastěji v doplňcích najdete výtažky z bobulí acai, zelené kávy nebo guarany.

a
dieta

Jak rychle zhubnout?

Hýbat se, zvolit efektivní redukční dietu a opravdu se jí držet, aby tělo začalo spalovat tuky. Můžete tento proces dále podpořit užíváním spalovačů tuků. Pro svižnější hubnutí zkuste také těchto 5 tipů:

  • Jezte snídaně bohaté na bílkoviny. Budete si pak připadat déle plní, mít menší chuť k jídlu a tedy sníte méně kalorií během dne. Dobrou volbou jsou vajíčka, ovesné vločky nebo pudink s chia semínky.
  • Před jídlem se pořádně napijte vody. Pomůže vám to méně sníst. Pitný režim je zároveň důležitý pro snížení váhy ze zadržované vody, takže nezapomínejte pít po celý den.
  • Omezte sladké nápoje. Džusy a sycené limonády jsou prázdné kalorie, které nedodávají tělu energii a pouze vám hubnutí zpomalují.
  • Jezte co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. Typickými příklady jsou fast food a instantní polévky, patří mezi ně však také brambůrky, balené pečivo a připravená mražená jídla. Nezpracovaná jídla jsou nejen zdravější, ale také vás více naplní s menším počtem kalorií.
  • Snižte příjem sacharidů. I když nejdete přímo do „low carb“ diety, sacharidy na sebe vážou vodu. Omezení sacharidů v jídle vám pomůže rychle shodit kila způsobená zadržovanou vodou v těle.
Cílené cvičení

Cílené cvičení

Jakmile bude tělo spalovat tuky, začnou ubývat všude – nejde se jich zbavit pouze v jedné oblasti. Pro spalování tuků je nejdříve nutná úprava jídelníčku, poté se však můžete zaměřit na aerobní cvičení a posilování jednotlivých částí těla, které chcete zpevnit. Nejlépe se vám bude tuk spalovat během delšího (1–1,5 h) a méně intenzivního kardio cvičení, jako je jízda na kole, běhání, plavání, tanec nebo i rychlá chůze. Zvyšte intenzitu a začněte posilovat, až budete chtít nabrat svalovou hmotu. Pořiďte si vhodné fitness pomůcky a posilujte i v obýváku.

hubnuti cviceni
jak zhubnout břicho , cviky na břicho

Jak zhubnout břicho?

Pro zpevnění břicha je důležité posílit střed těla (core). Kliky, prkno (plank) a dřepy vám zapojí celé tělo. Pak můžete břišní svaly posilovat pomocí sklapovaček, zkracovaček, nůžek, či zvedání těla ke kolenům či prstům nohou.

Jak zhubnout boky , cviky na boky , cviky na hubnutí

Jak zhubnout boky?

Mezi cviky na boky patří šikmé zkracovačky, zvedání boků v leže s podepřeným loktem, prkno, boční výpady nebo zvedání nohou na boku vleže.

Jak zhubnout stehna , cviky na stehna , detox

Jak zhubnout stehna?

Nejlépe je vypracujete na spinningu a při jízdě na kole. Do svého cvičení pak zahrňte dřepy, výpady a kmity vleže. Běhání a chůze také pomůže, obzvlášť, když se zaměříte na výstupy na překážku. Můžete opakovaně vystupovat na schody nebo stabilní židli – čím rychleji, tím lépe se vám tvarují nejen stehna, ale i hýždě.

Jak zhubnout po porodu

Během těhotenství se sice přibírá, ale zase z toho vzniká celý nový člověk, a to je ten důležitější fakt. Proto není dobrý nápad se svou váhou začít zabývat brzy po porodu. Během šestinedělí je jakékoliv hubnutí nebo cvičení zcela vyloučené, ale ani potom není vhodné se ukvapovat. Jen kojením spotřebujete každý den 400–500 kalorií. Aby mateřské mléko zůstalo nezměněné, zdravý úbytek váhy je méně než 0,5 kg za týden. Myslete na to, že nyní krmíte sebe i miminko, takže volte pestrou vyváženou stravu pro hubnutí i pro výživu dítěte. S cvičením začínejte pomalu, nejdříve choďte na procházky s kočárkem, poté postupně přecházejte na lehký jogging a na internetu vyhledejte videa se cviky vhodnými po porodu.

Jak zhubnout po porodu
hubnuti
detox

Co je to detox?

Když máte chuť na svém organismu zmáčknout tlačítko „reset“, vyzkoušejte detox. Detox je souhrnný název pro očistu těla od škodlivých látek z jídla, okolního prostředí a následků nezdravého životního stylu. Hodí se, pokud si často přijdete nafouklí, unavení a máte špatné trávení. Proces detoxikace probíhá v našem organismu pořád, ale takto mu můžete výrazně pomoci. Odměnou vám bude pocit lehkosti, lepší trávení a více energie.

detox

Jak probíhá detox?

Na detoxikaci organismu pracují naše játra, střeva a ledviny. Během detoxu je přestanete zahlcovat škodlivými látkami, které musí neustále filtrovat. Dáte jim takové menší volno, aby se tyto orgány mohly pročistit a dál spokojeně pracovaly. Není třeba držet půst a hltat projímavé čaje, jde to i s klidem. Úprava jídelníčku, omezení zlozvyků a vhodné doplňky stravy vám pomohou se opět dostat do formy. 

detox
jak na detox
detox

Jak na detox?

Opět je třeba začít u jídelníčku. Pro detoxikaci organismu je vhodné zvýšit příjem vlákniny a antioxidantů, takže si přichystejte ovoce a zeleninu – žádné průmyslově zpracované nebo přeslazené potraviny. Nejezte ani solené pochutiny, aby se tělo lépe odvodnilo. Také se připravte na pití čisté vody, případně bylinkových čajů nebo ovocných smoothie. Denně vypijte alespoň 1,5 l vody. Omezte alkohol, ať mají játra chvilku svátek, a také kouření. Zkuste detox strávit relaxací, bez stresu a s co nejkvalitnějším spánkem. Aby byl celý proces úspěšný, podpořte jej vhodnými doplňky stravy na detoxikaci, jako je chlorella, spirulina, nebo šťáva z aloe vera.

detox

Jak dlouho trvá detoxikace organismu?

Stačí pár dní, nebo týden. Avšak jeden super zdravý týden za rok nepovede k dlouhodobým změnám, proto nezapomínejte tělo očišťovat pravidelně. Zkuste postupně zakomponovat aspekty zdravého životního stylu i do toho svého (více vlákniny, pitný režim, méně soli a cukru atd.), pro celkově zdravější organismus.

jak dlouho trvá detoxikace
ss
f

Co jsou antioxidanty?

Další důležitý aspekt detoxu je dodat tělu více antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které chrání naše buňky před škodlivými volnými radikály a tím omezují oxidativní stres. Volné radikály tělo produkuje i samo, jenže jich může tvořit příliš kvůli kouři z cigaret, pití alkoholu, nezdravé stravě, nebo znečištěnému prostředí. Pak začnou poškozovat buňky, což přispívá ke stárnutí organismu a vzniku spousty závažných nemocí, včetně srdečních a nádorových onemocnění. Antioxidanty pomáhají předejít tvorbě volných radikálů a neutralizovat jejich škodlivý efekt.

antioxidanty ovoce
Co obsahuje antioxidanty

Co obsahuje antioxidanty?

Mezi přírodní antioxidanty řadíme vitamíny A, B, C, E. Proto vás asi nepřekvapí, že ovoce a zelenina jsou dobrými zdroji antioxidantů. Především lesní ovoce jako jahody, maliny a borůvky, ale také červené zelí, artyčoky, fazole, špenát nebo rajčata. Co ovšem může být překvapivým zdrojem antioxidantů, je káva a hořká čokoláda. Také černé a zelené čaje obsahují antioxidanty, pokud zrovna nejste milovník kávy. Zajistěte si přísun těchto prospěšných látek pomocí doplňků stravy s antioxidanty.

Jak na očistu jater? Co prospívá játrům?

Už jsme zdůraznili, že omezením alkoholu se svým játrům určitě zavděčíte, stejně jako celkově zdravějším životním stylem. Pokud se na ně při detoxikaci chcete zaměřit, začněte dodržovat pitný režim a do vody si přidejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu. Dále podpořte jejich funkci pomocí doplňků stravy pro zdravá játra. Ostropestřec, kurkumin, glutathion nebo chlorella – všechny tyto látky obsahují antioxidanty, které chrání játra před poškozením.

očista jater
chlorela
Co obsahuje chlorella

Co obsahuje chlorella?

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa a oblíbený doplněk stravy, často užívaný pro detoxikaci organismu. Je bohatá na vitamíny, bílkoviny, železo, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a hořčík. Právem se tedy řadí mezi tzv. superpotraviny, tedy potraviny plné prospěšných a výživných látek pro naše tělo.

Co je to spirulina

Co je to spirulina?

Spirulina také patří mezi sladkovodní řasy, superpotraviny a tedy i populární doplněk stravy. Obsahuje více než 50% bílkovin, vitamíny, železo, hořčík, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a další prospěšné látky, stejně jako chlorella. Díky vysokému obsahu bílkovin může sloužit jako proteinový doplněk pro vegany a vegetariány.

Co je účinnější – Chlorella nebo Spirulina?

Obě řasy jsou v mnoha aspektech podobné a mají pozitivní vliv na náš metabolismus díky vysokému přísunu prospěšných látek. Mírně se liší v obsahu některých živin, např. spirulina má více bílkovin, chlorella má více omega-3 kyselin, ale jejich celkový obsah je srovnatelný. Největší rozdíl je v jejich barvě (zelená a modro-zelená) a zpracování. Chlorella má totiž celulózovou buněčnou stěnu, kterou lidský organismus nestráví, proto se musí sušená rozemlít na prášek. Obě řasy představují stejně kvalitní zdroj výživných látek a mají stejnou účinnost, volba mezi nimi není příliš podstatná. Na trhu najdete i doplňky stravy, které obě řasy kombinují. Objevte sílu přírody a prozkoumejte také další přírodní doplňky stravy.

chlorela spirulina
keto
keto dieta maso vejce

Co je to keto dieta?

Pokud toužíte po rychlých výsledcích, najdete je s nízkosachari­dovými dietami a keto dietou. Rozdíl je v tom, že keto dieta omezuje sacharidy ještě přísněji, aby se tělo dostalo do stavu ketózy. Bez sacharidů dojdou v játrech zásoby glykogenu, které tělo potřebuje pro získávání energie. Je tedy nutné zahájit plán B – začít rozkládat uložený tuk a získávat energii z něj. Aby nastala ketóza, je nutné sníst méně než 40 g sacharidů za den. To znamená obrovské změny v jídelníčku, kdy se i mnoho zdravých jídel stane zapovězenými. Na druhou stranu, tělo úspěšně spaluje tuk a během ketózy si člověk přijde sytější, bez neustálého nutkání hledat malé svačinky.

keto

Jak funguje keto dieta?

Hlavním cílem je vyvolat ketózu a spalovat tuky. Začněte sestavením jídelníčku s max. 40 g sacharidů. Neomezujte bílkoviny ani tuky, s nimi to naopak můžete opravdu rozjet. Tučnější jídla a přísun proteinů vás více naplní než jídla nízkotučná, což napomáhá dlouhodobému hubnutí. Po úpravě jídelníčku bude trvat několik dní až týdnů, než přijde ketóza. Její nástup nemusí být obzvlášť příjemný. Někteří keto začátečníci pocítí zhoršené zažívání, únavu a zápach z úst, než si tělo zvykne na nový režim. Pak rychle ubydou kila ze zadržované vody a začnou se spalovat tuky.

Jak funguje keto dieta
co jíst a co ne keto dieta
co jist a co ne keto

Keto dieta - co jíst a co ne?

Vesele jezte tučné jídlo a bílkoviny. V hlavních chodech budou dominovat ryby a maso, doplněné o nízkosacharidovou zeleninu (většina zelené zeleniny jako brokolice, okurky; také paprika, cibule, rajčata a další). Přidat k nim lze slaninu, sýry a jiné tučné mléčné výrobky, máslo, smetanu a vajíčka. Na svačinu můžete jíst saláty, ovoce s nízkým obsahem cukru (např. avokádo, jahody, maliny), řecký jogurt nebo ořechy.

Musíte však říct sbohem většině běžných příloh, jako jsou brambory, těstoviny, luštěniny, rýže, chleba a potraviny s vysokým obsahem cukru. To zahrnuje i spoustu ovoce, např. pomeranče, banány, jablka a hrozny. Omezte i některé nápoje, především ty slazené, ale třeba i pár piv vám vyčerpá denní limit sacharidů. Je tedy nezbytné před nákupem číst nutriční hodnoty potravin.

keto jak začít

Jak začít s keto dietou?

Nejdůležitější je příprava. Zorientujte se v nízkosachari­dových potravinách, abyste sepsali nákupní seznam. Z něj pak vytvořte jídelníček s hlavními jídly i svačinami, čímž se vyhnete pochybám o vhodnosti jednotlivých potravin. Začátky keto diety mohou působit jako výstup na strmý kopec, proto existují speciální keto potraviny a předpřipravená jídla, svačiny i nápoje, aby se vám do toho kopce šlo o něco snadněji. Nezapomínejte, že na vrcholu čeká vaše vytoužená postava.

jak začít s keto
zdravý životní styl
Jak začít zdravý životní styl

Jak začít zdravý životní styl?

V dnešní uspěchané době často saháme po tom nejsnažším a nejrychlejším, dokud jsme schopni alespoň nějak fungovat. Když si ale dáme za cíl „žít zdravěji“, zní to zcela nesplnitelně. Ke zdravému životnímu stylu vede cesta krok za krokem, třeba „pít méně sladkých nápojů“ nebo „jíst více vitamínů“. Co zvolíte vy jako první krok?

chci žít zdravě

Autor článku

Radka Iterová

Specializuji se na vytváření propracovaných textů, které efektivně podporují zajímavosti o lidském zdraví. Mimo jiné mám zálibu v zahradničení, fotografování a vaření. Jsem přesvědčená, že harmonické spojení kreativní práce a těchto relaxačních aktivit přispívá k všeobecné duševní pohodě.

Všechny články od autora