jak ošetřit popáleniny spáleniny


První pomoc: jak ošetřit popáleniny

Nehoda při vaření nebo dlouhý pobyt na letním slunci – každý se aspoň jednou spálíme. Málokdo už ale ví, jak se u popálenin správně postupuje. Babské rady totiž nejsou vždycky ideálním řešením, mohou dokonce už tak nepříjemnou situaci zhoršit.

První pomoc

Stupně popálenin

Jak pečovat o popáleniny

První pomoc při popáleninách

Odstraňte zdroj tepla nebo se přesuňte mimo jeho dosah

Odstraňte zdroj tepla nebo se přesuňte mimo jeho dosah.

popáleniny

Začněte popálené místo chladit mírným proudem tekoucí studené vody, ponořením do vody nebo obklady. Chlaďte alespoň 20 minut, nebo dokud nepřijede záchranná služba. U rozsáhlých popálenin chlaďte nejcitlivější místa (obličej, krk, ruce).

ff

Sundejte z okolí popáleniny všechny prsteny, náramky, hodinky apod., místo začne otékat a sundat je později by bylo komplikované. Sundejte také zasažené oblečení, pokud není k ráně přilepené.

hydrokoloidní náplast na popáleniny

Použijte na popálené místo sterilní obvaz nebo jiné nepřilnavé krytí, využijte třeba čisté prostěradlo nebo sterilní roušku. V nezávažných případech můžete aplikovat hydrokoloidní náplast na popáleniny.

co nedělat pri popálení kůže

Co určitě nedělat při popálení kůže

  • Neaplikujte na čerstvou ránu krémy ani tuky (máslo, sádlo, olej), tím by se v kůži udržovalo teplo a zvýšilo riziko infekce. S promazáváním rány počkejte až po jejím zhojení.
  • Nechlaďte popáleninu ledem ani sněhem, mohla by se tak prohloubit. Stačí studená voda z kohoutku.
  • Nepropichujte puchýře, jsou pro hojení rány lepší než jakýkoliv obvaz či gáza a zabraňují infekci.
  • Nestrhávejte z kůže nic, co se do popáleniny přichytilo, např. kus oblečení. Chlaďte ránu přes něj a nechte odstranění na zdravotnících.
  • Nenahrazujte speciální přípravky na popáleniny nevhodnými alternativami, např. obyčejnými náplastmi. Pokud u sebe nic nemáte, pouze ránu chlaďte a poté přikryjte čistým sterilním krytím.
  • Nedezinfikujte okolí popáleniny alkoholovými roztoky, ale použijte gel na popáleniny Water Jel, který místo zklidní. Toto se týká nezávažných povrchových popálenin, u těch hlubokých neaplikujte na kůži nic kromě studené vody.

Stupně popálenin

I. stupeň – zarudnutí

I. stupeň – zarudnutí

Místo je červené, lehce oteklé a bolestivé. Pokožka vypadá jako spálená sluncem, což je také typický příklad I. stupně. Tyto popáleniny se rychle hojí a při první pomoci často stačí pouze chladit, poté o ně pečovat přípravky pro zklidnění pokožky.

II. stupeň – puchýře

II. stupeň – puchýře

Povrchové popáleniny II. stupně s drobnými puchýřky můžete ještě ošetřit sami a hojí se bez jizev. Pokud jsou však puchýře větší a pevnější, bude potřebný lékař. Tyto popáleniny jsou hluboké, déle se hojí a riziko infekce je vyšší. Kůže pod puchýři může být sytě červená až voskově bílá.

III. stupeň – nekróza

III. stupeň – nekróza

Tyto popáleniny jsou bezbolestné, mají žlutou až hnědou barvu s bílým středem. Kapilární síť je zničená a kůže je poškozená v celé tloušťce. Hrozí septický šok a pravděpodobně bude nutná operace, proto neotálejte s voláním záchranářů.

IV. stupeň – zuhelnatění

IV. stupeň – zuhelnatění

V tomto případě jsou kromě kůže poškozeny také svaly, šlachy nebo kosti. V ráně jsou zničena nervová zakončení, proto i v tomto případě nejde cítit téměř žádná bolest. Při první pomoci je prioritou obstarání záchranné služby a sledování životních funkcí postiženého.

Kdy volat záchrannou službu?

Popáleniny rozhodně nepodceňujte, ani pokud jste určili, že se jedná o první stupeň. Průběh hojení pečlivě sledujte a volejte lékaře, jakmile se vám něco nezdá. Lepší je nechat vyšetřit nezávažné poranění než si přivodit otravu krve – obzvlášť pokud se popálilo dítě. Rozhodně však volejte linku 155, když je popálení rozsáhlé, na citlivých místech, má velké puchýře nebo je ve středu bílé s nízkou bolestivostí.

jak pečovat o popaleniny

Jak pečovat o popáleniny

U lehkých popálenin je následovná péče snadná a zvládnete ji pomocí běžně dostupných přípravků. Na čerstvé popáleniny patří na oblast rány pouze studená voda a sterilní krytí. Až pak přijdou na řadu masti, gely či spreje.

Podpořte hojení kůže

Nejdříve vyhledejte přípravky nebo speciální krytí zaměřené na hojení poškozené pokožky. Patří mezi ně např. WaterJel, Betadine (pokud nemáte alergii na jód), Flamigel, HemaGel, mastný tyl, hydrokoloidní náplasti a produkty s panthenolem. Nezapomeňte krytí včas měnit, hlavně když zvlhne potem nebo po sprchování.

Šetrně hydratujte

Když budete během hojení také dobře hydratovat a promazávat pokožku, snížíte riziko, že tenká kůže popraská a bude se hojit ještě déle. Zvolte přípravky s jednoduchým složením, např. aloe vera gel nebo vazelínu. Na dohojení je vhodná také šetrná kosmetika určená pro citlivou pokožku.

Chraňte pokožku před sluncem

Pro bezpečné hojení je nutné kůži chránit před slunečním světlem. Neplatí to pouze na spáleniny po opalování; během hojení je kůže velmi citlivá a pálení slunce jí může značně přitížit. Zvolte opalovací krém s nejméně SPF 30, nebo kůži vůbec nevystavujte přímému slunci.

slunce popáleniny

Co na spáleniny od slunce?

Opalovat se musíme s rozumem, jinak hrozí nejen přecitlivělá červená pokožka, ale také malé puchýřky. Slunce tedy většinou způsobuje povrchové popáleniny I. stupně, jenže narozdíl od nehody s vařící vodou nás spaluje pomalu, postupně a nenápadně. Proto spousta lidí spálení sluncem podceňuje, ačkoliv může silně znepříjemnit relax na dovolené. I v tomto případě je panthenol váš nejlepší přítel, společně s aloe vera gely a dalšími přípravky na zklidnění pokožky po opalování.

Jak na puchýře po opalování?

Stejně jako u jiných popálenin, puchýře nepropichujte. Běžte si dát studenou sprchu a chlaďte ty nejhorší oblasti. Poté aplikujte chladivý a hojivý přípravek po opalování, např. panthenol sprej, a nechte zaschnout. V ideálním případě byste nyní měli odpočívat doma mimo slunce a průběžně si spáleniny chladit. Pokud jste na dovolené a táhne vás to ven, musíte značně vylepšit svou sluneční ochranu. Nepobývejte na přímém slunci, mažte se co nejvyšším faktorem a popálená místa zakryjte oblečením, skrze které neprosvítá světlo.

Jak zastavit krvácení

Resuscitace dospělého

Resuscitace dětí

 

Co na toto téma říká závěrem náš odborník Mgr. Martina Macfeldová?

Čištění popálených ploch se provádí roztokem Betadinu nebo přípravkem Dermacyn Wound Care. Dermacyn je fyziologický roztok upravený iontoforézou a působící na bázi volných radikálů. Jeho výhodou je fyzikální účinek na všechny typy agens (bakterie, viry i plísně), tudíž nezpůsobuje vznik rezistence a nealergizuje.

 

V současnosti je na trhu velké množství prostředků k hojení ran i ošetřování popálenin. Lze je rozdělit do tří skupin: dočasné kryty, krémy a gely, prostředky na bázi mastného tylu.

Mezi dočasné kryty patří Aquacel Ag, Mepilex Ag a biologické kryty.

Krémy a gely: používají se Dermazin krém a Flamigel. Dermazin obsahuje soli stříbra a má antibakteriální účinky (4, 5). Flamigel je hydrokoloid, který v ráně snižuje pH, tím redukuje mikrobiální flóru. Oba přípravky jsou dobře roztíratelné a zabraňují vysychání ploch.

Prostředky na bázi mastného tylu jsou Bactigras˚, Mepitel a Revamil Wound Dressing.

Zdroje

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2011/03/09.pdf
https://farmaciepropraxi.cz/…16/04/06.pdf
 https://is.muni.cz/…va_prace.pdf

Autor článku

Klára Hausteinová

Psaní pro mě není jen koníček, ale hlavně způsob, jak přinést informace všem, kteří hledají inspiraci a rady – převážně pak v oblasti zdraví a mateřství. Když zrovna netvořím, najdete mě na cestách, ponořenou do fantasy knihy, nebo na výletě v přírodě.

Všechny články od autora