Jak se zbavit akné?

20 nejčastějších otázek o akné

jak se zbavit akné, jak na akné, akné

 

 

 

 

co je to akné, akné, co na akné

Co je to akné?

Akné je jedno z nejběžnějších kožních onemocnění. Patří mezi neinfekční onemocnění. Obvykle se projeví nejvýrazněji v pubertě, a proto se spojuje s dospíváním. Může se však poprvé objevit i v dospělosti nebo dokonce u miminek. Vlivů na vznik akné je totiž spousta, věk je pouze jedním z nich. Dalšími jsou hormonální změny, typy pleti, vliv prostředí, nevhodná péče o pleť a další, které v tomto průvodci vysvětlíme.

jak se zbavit akné, jak na akné, akné

 

 

 

 

Jak se akné tvoří?

Akné je výsledek zanícení a ucpání mazových folikulů neboli pórů. Přesněji jsou póry malé otvory mazových folikulů v pokožce, skrz které proudí na povrch kožní maz (sebum), produkovaný mazovými žlázami. Kožní maz je potřeba, aby se pokožka nevysoušela, ale jeho nadbytek se v pórech začne hromadit. Navíc naše pokožka potřebuje shazovat odumřelé kožní buňky – maz je může držet na pleti, nebo se jich tvoří příliš mnoho a nestíhají opadávat. Nánosem buněk a mazu se vytvoří zátka, která pór ucpe a způsobí zánět. Zpočátku je jen mikroskopický, pod kůží, nakonec se ovšem objeví jako pupínek.

tvorba akné, vznik akné

 

 

 

 

jak se zbavit akné, jak na akné, akné
příčiny vzniku akné

Jaké jsou příčiny vzniku akné?

U akné hraje často roli genetika, rodinný výskyt akné je velmi častý. Další příčinou jsou hormony, které začnou nejvíce řádit během dospívání, a proto se v tomto období akné projevuje nejvíce. Hormonální aktivita má vliv i mimo pubertu, což může odstartovat akné u žen během těhotenství nebo menstruace. Zvýšená hladina androgenů, tj. mužských hormonů, rozšiřuje mazové žlázy a ty produkují více kožního mazu, než je pro pleť nutné. Nadbytečná mastnota vede ke vzniku akné, proto mají lidé s mastným typem pleti akné častěji než ti se suchou pletí.

 

 

 

 

jak se zbavit akné, jak na akné, akné

Jaké jsou vnější vlivy způsobující akné?

Dědičnost a hormonální změny jsou faktory vnitřními, na tvorbu pupínku však mohou přispívat i vnější vlivy. Patří mezi ně například kouření, které pleť vystavuje oxidačnímu stresu a vede nejen k rychlejšímu stárnutí, ale také k možnému zanícení pórů. Dalším vlivem mohou být některé léky jako antidepresiva nebo steroidy. Velkým faktorem je dále mechanické dráždění třením nebo tlakem. Akné se tak může tvořit například tam, kde úzké části oblečení třou o kůži a zadržují na ní pot, jako třeba u podprsenek nebo čepic. Při škrábání můžete přenést bakterie na pleť a způsobit zanícení, proto je důležité na problematickou pleť sahat pouze čistýma rukama a neškrábat jednotlivé pupínky.

co způsobuje akné

 

 

 

 

Jaké jsou druhy akné?

Akné se dělí podle typu pupínků, kterými se projevuje.
Černé tečky

Černé tečky (otevřené komedony)

Když se kožní maz nahromadí v pórech, ucpe je a vlivem vzduchu zčerná, vypadá jako malá tmavá tečka

Bílé tečky (uzavřené komedony)

Ucpané póry, které jsou uzavřené vyvýšeným hrbolkem, ale nejsou červené

Pupínky:

Pupínky

Vyvýšené a červené hrbolky vyplněné hnisem, mohou být mírně bolestivé. Zkrátka co si většina lidí představí pod slovem pupínek

Papuly

Papuly

Malé, jemné hrbolky bez hnisu, červené a zanícené

Cysty

Cysty

Vznikají u zánětů, když praskne stěna folikulu a hnis se hromadí hluboko pod kůží

Pustuly

Pustuly

Název pro zhoršený stav klasického pupínku, kdy je větší a má více hnisu

Mírné akné

Mírné akné

Mírné akné (acne comedonica) se projevuje černými a bílými tečkami, občas se objeví papuly. U tohoto typu je poměrně nízké riziko tvorby jizev.

Středně těžké akné

Středně těžké akné

Středně těžké akné (acne papulopustulosa) má především papuly a pustuly, tedy výrazně červenější, viditelně zanícené pupínky. Je vhodné používat také přípravky pro zmírnění jizev a hyperpigmentace.

Těžké akné

Těžké akné

Těžké akné (acne conglobata) je, když se k předchozímu druhu přidají ještě cysty, tzv. cystické akné. Tento typ akné je zpravidla velmi bolestivý a nechává hluboké jizvy, proto je důležité se při jeho řešení obrátit na lékaře.

 

 

 

 

má jídlo vliv na tvorbu akné

Má jídlo vliv na tvorbu akné?

Často se ukazuje na mléčné výrobky a čokoládu jako na viníky, ačkoliv neexistuje přesvědčivý výzkum o jejich vlivu na tvorbu akné. Pokud je ovšem podezíráte, zkuste tzv. eliminační dietu a vyřaďte je na tři týdny z jídelníčku. Pak je postupně přidávejte zpátky a sledujte, zda se něco změnilo. Můžete také svému tělu dodat více omega 3 mastných kyselin a zinku, jejichž nedostatek se může na zdraví pleti projevit. Dále třeba vitamíny A a E, přírodní antioxidanty, mohou pleti pomoci.

 

 

 

 

Mám akné jen v jedné oblasti, znamená to něco?

Akné se projevuje v oblastech bohatých na mazové folikuly, nejčastěji obličej, horní polovina zad a a horní polovina trupu. Je však pravděpodobné, že akné limitované pouze do určité oblasti na těle poukazuje na vnější vlivy.
jak se zbavit akné
Akné na čele

Akné na čele

Akné na čele může být způsobeno třením nebo zadržováním potu, například čepicí, helmou nebo ofinou.

Akné na tvářích

Akné na tvářích

Akné na tvářích se může zhoršit například potahem na polštář nebo podpíráním hlavy o tváře. Obzvlášť pokud je vždy jedna tvář horší než druhá, je vhodné častěji měnit potahy na polštář a hlídat své ruce.

Akné ve vlasech

Akné ve vlasech

Akné ve vlasech ukazuje na nevhodnou vlasovou kosmetiku, jako jsou kondicionéry, masky nebo stylingové přípravky. Prohlédněte si jejich složení kvůli komedogenním látkám.

Akné podél linie vlasů

Akné podél linie vlasů

Akné podél linie vlasů svědčí spíše o nedostatečném čištění celého obličeje, kdy se z krajů obličeje pořádně nesmyjí zbytky šamponu, stylingových přípravků či jiné kosmetiky.

Akné na bradě

Akné na bradě

Akné na bradě je způsobeno mnoha faktory, jelikož si bradu často podpíráme a dotýká se jí naše oblečení (jako šály, roušky, zapínání helmy). U žen se navíc na bradě projevuje hormonální akné, obvykle pár dní před začátkem menstruace.

Akné na zádech

Akné na zádech

Akné na zádech a jinde na těle většinou souvisí se silnějším pocením, případně třením zpoceného oblečení o kůži. Zkuste volnější oděv a tělovou kosmetiku proti akné (např. vybrané sprchové gely).

Produkty pro lokální hojení akné

 

 

 

 

Může stres způsobit akné?

Stres sám o sobě akné nezpůsobuje, ale může mít vliv na jeho zhoršení. Stres narušuje náš metabolismus a začne v těle řetězovou reakci, která skrze výkyvy hormonů působí na mazové žlázy. Nadměrná mastnota sice může zhoršit akné, ale stres ovlivňuje zdraví pleti i nepřímo. Můžete například špatně spát, ztratit zájem pečovat o pleť, nebo si akné zhoršovat škrábáním. Také samotný stav pleti může člověku přivodit stres a dopad akné na psychiku se nesmí podceňovat.

akné, stres
co na akné

 

 

jak se zbavit akné, co na akné

Jak se zbavit akné?

Protože se jedná o komplexní onemocnění se spoustou příčin, léčba akné není tak jednoznačná, jako začít brát nějaký prášek a hotovo. Jsou určité zásady, kterých se můžete začít držet pro zdravější pleť, a ty najdete v tomto průvodci. Pokud vás trápí otázka, kdy jít s akné k doktorovi, zkuste určit svůj druh akné a vyzkoušet tipy doporučené zde. Bolestivé a cystické akné by se však mělo s dermatologem řešit co nejdříve, aby se předešlo hlubokým jizvám.

 

 

Léčba akné a péče o pleť

 

 

 

 

 

 

akné

Jak pečovat o problematickou pleť?

„V rukavičkách“, jak se říká. Zbavte se mylné představy, že akné je způsobeno špinavou pletí, špatnou hygienou a je třeba pouze pořádně čistit. Problematická pleť je v podstatě citlivá, vyžaduje šetrný přístup. Vaším cílem bude pečovat o pleť tak, aby byla vystavena co nejméně škodlivým vlivům, ať už z okolí, nebo z kosmetiky.

problematická pleť, aknózní pleť

Čištění – účinné, ale šetrné

Hojivé aktivní látky – např. kyselina salicylová

UV ochrana – proti jizvám

 

 

 

 

kosmetika pro problematickou pleť, kosmetika na akné

Jak vybírat kosmetiku pro problematickou pleť?

Kosmetika na akné je vaše první zastávka na cestě za hezkou pletí. Nestačí pouze koupit jeden krém na akné, ale udržovat celou rutinu přizpůsobenou pro tento typ pleti. Vyhledejte šetrnou kosmetiku na čištění a doplňte ji o cílenou péči na akné v podobě séra, tonika nebo krému. Ujistěte se, že nemá komedogenní složení, tzn. neobsahuje látky s vysokou šancí na ucpání pórů. Zdá se vám, že všechna kosmetika na akné směřuje pouze na mastnou pleť? Vybírejte i z kosmetiky označené pro citlivou pleť; mívá hypoalergenní a nekomedogenní složení, které může také přispět k hojení akné a pleťové bariéry. Při volbě vhodné kosmetiky se poraďte s dermatologem či kosmetičkou, kteří Vám poradí vhodnou kosmetiku pro váš typ pleti.

akné příčiny

 

 

 

 

Jak čistit problematickou pleť?

Nejprve zvolte čisticí kosmetiku, která ve složení nepoužívá dráždivé surfaktanty jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate). Sice dělají bohatou pěnu, ale mohou příliš vysušovat. Vytvořte na pleti kyselé prostředí volbou čisticích produktů s nízkým pH (5–6). Zdravá pokožka je přirozeně mírně kyselá a toto prostředí se bakteriím způsobujícím akné vůbec nelíbí.

Jak čistit problematickou pleť, čištění pleti
jak na akné

Bioderma Sébium H2O micelární voda na mastnou pleť a akné 500 ml

Můžete mít dnes489 Kč
Dárek: Odličovací tampony Bioderma jako dárek.

La Roche-Posay Effaclar Čisticí gel 400 ml

Můžete mít dnes529 Kč
Akce: 2+1 ZDARMA!
co na akne

 

 

 

 

chemický peeling, kyselinový peeling, AHA, BHA

Co je to chemický peeling a jak pomáhá na akné?

Chemický peeling je metoda, při které se na pleť aplikují AHA kyseliny. Tyto látky dokáží urychlit opadávání buněk a zabraňovat jejich hromadění v pórech. Tím přispívají ke snižování tvorby akné a fungují preventivně. Jedna z nejznámějších a nejúčinnějších kyselin na akné je kyselina salicylová (beta-hydroxykyselina, BHA). Proniká skrz mastnotu dovnitř pórů, otevírá uzavřené komedony a pomáhá kontrolovat produkci mastnoty. Alfa-hydroxykyseliny (AHA) jako kyselina glykolová nebo mléčná fungují podobně, jsou však vhodnější pro suchou pleť díky schopnosti vstřebávat a udržovat v pokožce vodu.

co to je akné

 

 

 

 

Jak se zbavit černých teček?

Černé tečky na nose nemusí být nutně otevřené komedony, pouze obyčejné póry. Pokud je tečka skutečně černá a mírně vystouplá, je to otevřený komedon způsobený nánosem kožního mazu. Zbavte se černých teček pomocí kosmetiky s kyselinou salicylovou, kyselinou glykolovou nebo retinolem. Normální póry mají spíše světlý obsah a můžete je udržovat opticky menší také pomocí zmíněných kyselin, jílových masek nebo kosmetikou s niacinamidem (vitamín B3).

černé tečky, co na černé tečky
akne
léčba akné

 

 

 

 

mastná pleť, smíšená pleť

Co na mastnou pleť?

Mastnou pleť není třeba „vysušit“, proto odložte veškerou kosmetiku s vysokým obsahem alkoholu. Ačkoliv je na povrchu mastná, neznamená to, že nepotřebuje hydrataci. Kosmetika s alkoholem a příliš silné čištění dává naopak pleti signál, že je potřeba více mazu. Důležité tedy je dodávat pokožce hydrataci v lehké nemastné formě, aby mohla s mazem začít brzdit. Zvolte tonika nebo séra s kyselinou hyaluronovou, vyberte krémy s lehčí gelovou konzistencí a nezatěžujte pleť hutnými maskami.

 

 

 

 

Má akné pouze mastná pleť

Má akné pouze mastná pleť?

Ne! Suchá pleť může pomaleji shazovat odumřelé buňky, čímž se hromadí v pórech a ucpávají je. Nejčastěji tak dojde ke vzniku uzavřených komedonů, na které výborně působí kyselina glykolová nebo kyselina mléčná.

mastná pleť, akné

 

 

 

 

Jak na jizvy po akné?

Aby toho nebylo málo, po zahojení pupínků obvykle zbydou fleky. Pigmentace a jizvy po akné se řeší stejně – pomocí chemického peelingu s hydroxykyse­linami, kosmetikou s niacinamidem, retinolem nebo vitamínem C. Nejdůležitější pro zesvětlení pigmentových skvrn je ovšem ochrana proti slunečnímu záření, tedy opalovací krém. Nová kůže na zahojeném pupínku na slunci totiž velmi rychle tmavne, proto je důležité nosit ochranný faktor alespoň SPF 15, v létě SPF 30–50. Chemický peeling a retinol navíc zvyšují fotosenzitivitu, opalovací krém je tedy při jejich používání nezbytný.

akné jizvy, pigmentace, pigmentové skvrny, hyperpigmentace
co na mastnou pleť

 

 

 

 

hormonální akné

Jak na hormonální akné?

Hormonální akné se projevuje značným zhoršením (nejčastěji na bradě) během hormonální aktivity v těle, především u žen. Mužům se po pubertě hormony časem stabilizují, ženám se však může spustit akné v těhotenství, před menstruací a na začátku menopauzy. V těhotenství dochází k velkým výkyvům v hladině hormonů, proto často vyvolá akné i u žen, které se s ním dříve nepotýkaly. Poraďte se se svým lékařem, co můžete s akné dělat a zda je vaše kosmetika během těhotenství nebo kojení bezpečná.

novorozenecké akné

 

 

 

 

Jak řešit novorozenecké akné?

Některé děti si mohou zažít akné ještě před pubertou jako novorozenci nebo batolata. Mělo by zmizet po několika týdnech až měsících, není třeba jej speciálně léčit. Můžete předejít jeho zhoršení používáním jemné dětské kosmetiky obzvlášť při koupání. Případně se poraďte s lékařem, ovšem určitě na děťátko nepoužívejte kosmetiku pro dospělé.

Jak řešit novorozenecké akné
jak se zbavit akné

 

 

 

 

líčení s akné, makeup, dekorativní kosmetika

Jak se líčit s akné?

Léčba akné je dlouhý proces a abyste pomohli svému sebevědomí, můžete pupínky zakrýt makeupem. Rozhodně neplatí známá kritika, že líčení akné automaticky zhoršuje a problematická pleť by jej nikdy neměla nosit. Stačí vybrat kvalitní líčidla bez olejů a komedogenních látek. Nanášejte makeup či korektor v tenkých vrstvách a přidávejte pouze přesně na místa, kde je třeba, nikoli jednu tlustou vrstvu na celý obličej. Nezapomeňte se večer důkladně odlíčit, aby nedošlo k zanícení pokožky.

Co k tématu říká závěrem náš odborník?

Akné je jedno z nejčastějších chronických problému s pletí. Při péči o pleť se sklonem k projevům akné se musí přistupovat obezřetně. Je důležitá důkladná hygiena, pravidelné čištění, zdravá strava. Při výběru vhodné kosmetiky, ať už k čištění nebo líčení, je vhodné se poradit s kosmetičkou či dermatologem, ti Vám pomohou vybrat vhodnou kosmetiku přesně pro váš typ pleti a pro typ akné s kterým se potýkáte.

 

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora