Jak vyndat klíště?

Jestli se vám jen z pohledu na vysokou trávu zvedá teplota, co teprve, až na sobě opravdu najdete klíště. Než na vás přijdou mdloby z představy blížící se smrti, mrkněte sem na fakta a rady, jak s těmito roztoči pořádně zatočit.

O klíšťatech

 

Jak vyndat klíště?

 

Jak se bránit před klíšťaty?

 

co proti klistatum

Jak poznat klíště?

Klíště obecné je malý ošklivý roztoč, který se zakousne do kůže a saje krev. Jeho larva má 6 nohou a je velká jako kulatá špendlíková hlavička, zhruba 1 mm. Většinou se přisává na hlodavce, na člověku je dost nenápadná a často na ni přijdeme, až místo začne svědit. Typicky na člověka a větší zvířata leze spíše starší klíště (nymfa), která už má 8 nohou a velikost kolem 1,5 mm. Dospělá napitá samice klíštěte může pak mít až 4 mm a viditelný černohnědý flíček na zádech. Samci nejsou dvoubarevní a nesají krev.

jak poznat kliste?
Kde se klíště vyskytuje?

Kde se klíště vyskytuje?

Klíšťata neskáčou ze stromů, ale číhají na stéblech trávy a listech keřů zhruba do výšky 1,5 m. Snadno tak o ně zavadíte nohou či rukou, a už si klíště nesete domů. Mají ráda vlhké prostředí, především vlhké louky s vysokou trávou, okolí vody nebo listnaté lesy se spoustou bylin a křovin. Objevují se však i v zarostlých částech městských parků nebo zahrádek, kde je tráva vyšší než 20 cm. Naopak se vyhýbají prosluněným suchým místům, jehličnatým lesům bez podrostu a kamenitým prostředím.

Kdy jsou klíšťata nejaktivnější?

Typické je období jara a začátek podzimu. „Aktivita“ označuje podíl klíšťat připravených na útok v dané lokalitě. Tyto údaje sleduje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a vydává pro aktivitu klíšťat předpověď určující stupeň rizika napadení. ČHMÚ běžně sleduje období od dubna do října, záleží však na počasí. K aktivitě klíšťata probudí především vysoká vlhkost vzduchu s teplotami mezi 5–25 °C. Horké suché dny během léta zase klíšťata zaženou do vlhčího stinného prostředí, proto se jejich aktivita snižuje.

Kdy jsou klíšťata nejaktivnější?
Jak vypadá kousnutí od klíštěte?

Jak vypadá kousnutí od klíštěte?

Když se klíště dostane na kůži, najde si nejdřív nejvhodnější místo; nejčastěji v podpaží, na břiše, tříslech, v podkolenní jamce, za ušima nebo ve vlasech. Několik hodin po zakousnutí se ještě dá snadno odstranit, pak si ale začne vytvářet „cement“, který ho v rance drží pevněji. Během toho vypouští také látky, které brání imunitní reakci. Proto kousnutí prvních pár hodin nejde cítit a nesvědí. Po odstranění i neinfikovaného klíštěte může na kůži zůstat červený flíček, někdy trochu vyvýšený – tohle je normální reakce těla na kousanec a po několika dnech by měl zmizet.

Jak ošetřit kousnutí od klíštěte?

 

Bepanthen ® Plus krém 500mg/g+5mg/g 100 g

Bepanthen ® Plus krém 500mg/g+5mg/g 100 g

Můžete mít dnes469 Kč
HemaGel Hydrofilní gel na rány 30 g

HemaGel Hydrofilní gel na rány 30 g

Můžete mít dnes629 Kč

Jaké nemoci klíště přenáší?

Než na vás přijde panika, je třeba říct, že ne každé klíště něco přenáší. Borelióza je u klíšťat nejčastější. Druhá je encefalitida, u které existuje možnost očkování. Další tři nemoci jsou už méně časté. Babesióza ohrožuje hlavně osoby s odebranou slezinou a špatnou obranyschopností, je však dobře léčitelná. Ehrlichióza napadá bílé krvinky a projevuje se horečkami. Vzácně se vyskytuje ještě bartonelóza, kterou přenáší klíšťata a blechy z koček a psů.

Jaké nemoci klíště přenáší?
Co je to létající klíště?

Co je to létající klíště?

Klíště nám (naštěstí) nedokáže skočit na hlavu ze stromu jako nějaký parašutista. Jedná se o nesprávné označení kloše jeleního. Je to větší bodavá moucha s 6 nohama (dospělé klíště má 8) a ráda se živí krví jelenovité zvěře. Na člověka sedá spíše omylem a může nepříjemně škrábat i pouhým lezením po kůži. Většinou se na naši kůži nedokáže přisát, ale když se zakousne, ranka může pořádně svědit i opuchnout. Není se však čeho bát, tihle otravové žádné nemoci nepřenášejí.

Jak vytáhnout klíště správně?

fdfssddsf

Umyjte si ruce.

Případně použijte gumové rukavice, pokud máte na rukou čerstvé oděrky.

sdfdffsd

2. Podeberte a vytáhněte klíště speciálním háčkem, pinzetou nebo kartou

Tyto nástroje mají zářezy tak akorát pro nabrání klíštěte, aniž by hrozilo jeho zmáčknutí. Velmi malé klíště můžete vyviklat navlhčenou vatovou tyčinkou, vatou nebo třeba sirkou.

fsdsdfdfs

3. Pokud v ráně zůstala kusadla, nechte je být

Tělo je odstraní stejně jako zadřenou třísku, buď se vydrolí nebo vyhnisají. Žádná infekce z nich už nehrozí.

dffdfd

4. Ránu a její okolí dezinfikujte

Nějaké červenání nebo svědění je normální. Nyní je však třeba začít ránu pozorovatjeden měsíc od odstranění klíštěte.

Dezinfekce

 

Pomůcky pro odstranění klíštěte

 

Co určitě NEdělat při odstraňování klíštěte?

efefew

Neotálet

Rychlost je ze všeho nejdůležitější, proto nenechávejte odstranění klíštěte na později, pokud máte možnost se jej zbavit rovnou.

sdfsfsdf

Nesnažit se klíště udusit olejem nebo mastí

Tyto babské rady mohou naopak situaci zhoršit – klíště může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvýší riziko infekce.

dsfdsfsd

Nepoužívat k odstraňování prsty ani klasické pinzety

Vlastně nepoužívejte nic u čeho hrozí, že klíště nechtěně rozmáčknete nebo neodtrhnete celé. Kdyby jeho vnitřnosti byly skutečně infekční, tak si je přece nechcete rozmáznout po rukou nebo někde, kudy by se infekce pořád mohla dostat do těla.

Co je to létající klíště?

Co sledovat po vytažení klíštěte?

Ranka by se měla sledovat až měsíc, protože první fáze boreliózy se projevuje zvětšením červené skvrny kolem místa kousnutí. Přímé okolí kousnutí zbledne, ale udělá se kolem něj větší červený kruh. Když se nemoc zachytí v této fázi, příznaky brzy odezní po nasazení antibiotik. Encefalitida se začne projevovat 7–14 dní po kousnutí. Připomíná lehkou virózu se zvýšenou teplotou, malátností, bolesti kloubů, svalů, či hlavy. Jakmile jakékoliv z těchto příznaků vypozorujete, kontaktujte lékaře.

Příznaky klíšťové encefalitidy:

  • Inkubační doba je běžně 7–14 dní po kousnutí, nejdéle 4 týdny
  • Poté má nemoc obvykle dvoufázový průběh
  • První fáze se podobá viróze: teplota, malátnost, bolest hlavy, kloubů či svalů
  • O 3–5 dní později se příznaky mohou zlepšit, ale pak přijde druhá fáze
  • Druhá fáze způsobuje horečky, silné bolesti hlavy, světloplachost, nevolnost a zvracení

Příznaky boreliózy:

  • Inkubační doba je proměnlivá, 3–30 dní po kousnutí
  • Může probíhat i bezpříznakově
  • Nejčastěji se projeví červeným kruhem kolem kousnutí
  • Projev na kůži mohou doprovázet horečky, zimnice, únava, malátnost, nebo zvracení
  • Pokud se nemoc nezačne léčit, po 1–3 měsících nastoupí otoky a bolesti kloubů, obrna lícního nervu, brnění končetin, nebo poruchy srdečního rytmu

Co s vytaženým klíštětem?

Kdybyste chtěli mít naprostou jistotu, že vaše klíště nebylo infikované a nic vám nehrozí, můžete vytažené klíště poslat na vyšetření do laboratoře. Dejte ho do igelitového sáčku, který uzavřete nebo zalepte izolepou. Některé sady na odstranění klíšťat obsahují i zkumavku. Existují také domácí testy na borélie, u kterých si klíště vypreparujete sami. Když se jej jenom chcete zbavit, nemilosrdně ho spláchněte do záchodu.

Co s vytaženým klíštětem?
klistata v trave
Jak na klíšťata u zvířat?

Jak na klíšťata u zvířat?

Když najdete klíště u svého mazlíčka, postupujte stejně jako v návodu výše. Možná jen přidejte pamlsek pro neposedy. Klíšťata se v srsti snadno ztratí, proto mazlíčka vždy po procházce prohlížejte a vyčešte. Zvířátko vás na klíště může upozornit samo, pokud se příliš škrábe nebo kouše na jednom místě.

Jak na klíšťata u zvířat?

Jak se bránit před klíšťaty?

Na výlet do přírody se vhodně oblečte, např. do dlouhých kalhot a vysokých ponožek. Před odchodem použijte repelent ve spreji, nebo také náramek proti klíšťatům na zápěstí nebo kotník. Pro jistotu se ještě vybavte cestovní sadou pro odstranění klíšťat. Poté se v přírodě vyhýbejte procházení hustým porostem a nenechávejte v něm běhat své mazlíčky. Po návratu domů otřepejte svrchní oblečení před domem a pořádně prohlédněte sebe i mazlíčky.

Jak se zbavit klíšťat na zahradě?

Klíšťata odrazuje pohyb přes mulčovací kůru, štěrk, kamínky, písek a dlažbu. Můžete tyto materiály využít pro tvorbu tzv. „nárazníkové zóny“ mezi vaší zahradou a křovinami. Udržujte krátký trávník a zastřihávejte křoviny především tam, kudy často chodíte nebo kde sedíte.

Jak se zbavit klíšťat na zahradě?
Co odpuzuje klíšťata?

Co odpuzuje klíšťata?

Kupované repelenty jsou ten nejspolehlivější způsob, jak se před klíšťaty bránit. Existují však i přírodní odpuzovače s nižší účinností, které s repelentem můžete kombinovat. Klíšťatům totiž vůbec nevoní některé éterické oleje, jako je levandulový, citronella a olej z čajovníku (tea tree). Sami si můžete vytvořit repelent také louhováním hřebíčku ve skleničce lihu, nebo přelitím rozmarýnu horkou vodou, ke kterému po vychladnutí přidáte lžíci octa.

Jak bránit svoje mazlíčky před klíšťaty?

Na trhu najdete velký výběr repelentů pro psy a kočky. Jsou ve formě sprejů, které nastříkáte na srst, nebo praktických obojků. Při koupání můžete také využít antiparazitní šampony. Výhodou je, že tyto prostředky působí také proti blechám. Dobré je také myslet na očkování – zvířata totiž mohou jít na očkování proti klíšťatům, respektive proti borelióze. Když spojíte očkování s preventivními přípravky, nemusíte se tolik stresovat, když se vám mazlíček bude nekontrolovatelně válet v trávě.

 

Dalšími způsoby, jak svého mazlíčka ochránit, mohou být například žvýkací tablety proti klíšťatům či antiparazitní pipety, kterými stačí nakapat přípravek mazlíčkovi za krk.

Jak bránit svoje mazlíčky před klíšťaty?

 

Autor článku

Ivan Novák

Dlouhodobě se věnuji psaní o zdravotnické tématice, především o příznacích a léčbě nemocí, které čtenářům přináší důležité informace. Kromě psaní mám vášeň pro sport –⁠ běh, plavání a cyklistiku. Věřím, že kombinace mentální a fyzické aktivity je klíčem k udržení rovnováhy a svěží mysli. 

Všechny články od autora