Kalendář alergika
Už cítíte jaro ve vzduchu? Sláva. Ovšem nejste-li alergik. Zarudlé slzavé oči, věčně odřený nos od rýmy, škrábání v krku a svrbění kůže. Romantika v přírodě se nekoná. Připravte se s námi na pylovou sezónu a nenechte si jedno z nejhezčích období v roce znepříjemnit.
alergie
leky na alergie
oči

Zarudlé oči

Alergií je nespočet a až polovina z nich se projevuje nepříjemným svěděním, pálením a zarudnutím očí. Dochází k otékání očních víček, slzení nebo chemóze (oteklé spojivky), těžší formy alergie vedou v důsledku otoku až ke slepování očí po ránu. Účinným řešením jsou oční kapky, které pomohou při zánětu i alergii, zchladit podrážděné oční okolí můžete také okurkou a obklady z černého čaje.

Alergická rýma

Alergická rýma (lidově senná) je nejčastějším projevem alergie, nejen té pylové. Spouštěčem jsou právě alergeny – pyl, prach, zvířecí srst apod., které se ve větším množství dostanou na nosní sliznici. Přecitlivělý organismus na některý z alergenu spustí obrannou alergickou reakci a chrání se podobně jako před viry či bakteriemi.

nos
kopřivka

Zarudlá kůže

Další častou alergickou reakcí je svědění a zarudnutí kůže na těle i v obličeji. Jde o neúčelnou a přemrštěnou reakci organismu na neškodný alergen. Může se projevit kopřivkou, dermatitidou nebo ekzémem. Víme-li, na co jsme alergičtí, nejlepší prevencí je zcela se vyhýbat konkrétním alergenům, užívání léků na alergii a pokud už k tomu dojde, svědivá místa neškrábejte, používejte jemná mýdla a pro úlevu mažte podrážděná místa dermálními gely.

celoroční alergie

V lednu kraluje líska a olše

Pylová alergie není výsadou pouze jara, ale může se objevit i v průběhu ledna, který není zrovna typickým měsícem na alergie. Tehdy obvykle začínají jako první kvést lísky, postupně se přidávají další dřeviny (olše, břízy a jiné). Lísky najdete v přírodě jako planě rostoucí i šlechtěné v zahrádkách. Jako poslední naopak zakončují pylovou sezónu traviny.

líska
olše

Únor patří olši

Pylová sezóna začala. Od poloviny února kvete olše a vzhledem k teplému počasí se brzy může přidat i bříza a topol. Tyto dřeviny obsahují středně silné až silné alergeny a čekárny alergologů se začínají plnit. Příznaky alergie navíc umocňuje teplé a suché počasí. Vyhýbejte se procházkám podél vodních toků a okrasným parkům, kde se olše často vysazují a patří k nejčastějším pylovým alergenům.

V březnu pozor na poletující břízu

V březnu trápí alergiky hlavně pyly ze stromů, konkrétně jde nejčastěji o břízu, dub, jalovec, jilm, tis nebo topol. Asi nejtypičtějším a nejdráždivějším alergenem na jaře je bříza. Tehdy dozrávají její pylová zrna, uvolňují se do vzduchu a jsou větrem odnášena i na větší vzdálenost od stromů. Proto se mnoho alergiků diví, proč jim otékají oči a trápí rýma, když se v okolí zrovna žádný strom nenachází…

bříza
vrba

Duben patří vrbě

Jarní příroda se definitivně probouzí a čaruje svou krásou. Nejdráždivějšími dubnovými alergeny jsou pyly vrby smuteční a vrby jívy. Zákeřné jsou především jehnědy těchto stromů, nazývané “kočičky”, které si tak rádi trháme domů do vázy. Kvetou zpravidla od března do května a v dubnu dosahují vrcholu. Jsou plné jemného, agresivního pylu, který díky jeho malé hmotnosti roznáší vítr do širokého okolí.

Květen - nejobávanější měsíc alergiků

Nejnáročnějším měsícem pro alergiky je květen až červen. V tomto období rozkvétá řada stromů i keřů a příznaky pylové alergie jsou nejsilnější. O tom ví své každý alergik. Potrápit dokážou pyly konkrétně z břízy, borovic, javoru, jírovce, vrby či lípy. Mezi velmi silné alergeny se řadí také dub, který hojně roste v listnatých i smíšených lesích, ale najdeme ho i ve větších zahradách.

dub
bezinka

V červnu ustupují stromy, bez kraluje

V červnu doznívají alergie na pyly stromů, ale pylová sezóna zároveň graduje. Nastupuje kvetoucí bez, který se řadí mezi další silné alergeny, taktéž začínají kvést byliny, trávy a dřeviny. Právě bez černý je hojně rozšířeným alergenem, protože se jedná o okrasný keř, který se vyskytuje jak v zahradách, tak u méně udržovaných cest, při okrajích lesů i v městských parcích.

V červenci pozor na kopřivu

V létě jsou dřeviny na ústupu a nejaktivnější, co se pylu týče, jsou právě byliny: trávy, jitrocel, šťovík, kopřivovité, merlíkovité, pelyněk, chmel, ambrozie, pýr, srha, kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek rákos psárka. Riziko projevů alergie trvá prakticky celý měsíc, suché, slunné a větrné počasí alergikům paradoxně přitěžuje, naopak déšť vzduch pročišťuje od poletujícího pylu. Mezi nejčastější alergenní byliny patří kopřiva dvoudomá, s níž se můžeme setkat prakticky kdekoliv. Během teplých dnů se zvýšenou aktivitou alergenů je tedy lepší zdržovat se doma a pokud možno co nejméně větrat.

kopřiva
pelyněk

Srpen - traviny jsou na vrcholu

Samý vrchol léta patří rostlinám – zejména travinám a obilovinám, které vadí zhruba každému druhému pylovému alergikovi. Z bylinek na vás může velice agresivně působit hlavně pelyněk a trávy z čeledi lipnicovitých. Kvetou od května až do září a jen těžko se jim vyhnete. Některé druhy pelyňku mají rády vodu, proto se hojně vyskytují podél řek a potoků. Mezi další srpnové alergeny z řad bylin se řadí ambrózie, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřivovité, merlíkovité, pampeliška nebo šťovík.

Září patří bylinkám

Září je měsícem, který už alergiky tolik netrápí, přesto někteří nemají klid ani na podzim. Pyly ze stromů skončily, stále však mohou pozlobit traviny, byliny nebo třeba kukuřice na polích. Velmi dráždivým podzimním alergenem je pelyněk, který patří mezi silné alergeny pozdního léta a právě začátku podzimu, nebo plevel vznešeného jména: ambrózie. Kromě pylových alergenů myslete i na nebezpečí tzv. zkřížených alergií. Nejčastěji jde o alergii na kořenovou zeleninu a aromatické koření (anýz, fenykl, kmín, libeček…).

traviny
plísně

Říjen - příroda se připravuje na zimní spánek

I když se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku, odkvetením travin alergická éra nekončí.Hlavními alergeny podzimu zůstávají plevelné byliny pelyněk a ambrózie, z travin už jedině rákosy. Zatímco přes léto se dostanou do popředí pylové alergie, na podzim začnou hrát hlavní roli plísně, které jsou v přírodě stále a nevyhneme se jim ani doma. Pokud víte, že jste silně alergičtí právě na plísně, vyhýbejte se v tomto období procházkám po lese, kde je vlhké prostředí a plísním se zde mimořádně daří. Doma či na chalupě dostatečně větrejte. Podobně jako pyly či plísně nás mohou pozlobit i roztoči. Důležité je pravidelně prát a měnit ložní povlečení, které po vzoru našich babiček nechávejte vyvětrat na sluníčku.