Úvod

Prevence před onemocněním Covid-19

Covid-19 se mezi lidmi přenáší kapénkovou nákazou, proto se dají proti jeho šíření použít roušky a respirátory. Roušky jsou vhodné pro již nakažené, aby infekci nešířili na ostatní. Při kýchání, smrkání a kašlání je potřeba používat jednorázové kapesníky, aby se infekce dále nešířila. Nezapomínejte dodržovat neustálou hygienu rukou, nesahejte si pokud možno na obličej a obrňte svou imunitu, abyste si vytvořili pomyslný ochranný štít pro organismus.

Myjte si ruce. ČASTO

Nejvíc dbejte na důkladnou hygienu. Myjte si ruce pokaždé, když se vydáte ven, i kdyby to bylo jen na 5 minut. Nezapomeňte ani na další ze základních hygienických návyků, kterými jsou mytí rukou před i během vaření, po návštěvě toalety, po kontaktu se zvířaty atd. V domácnosti pravidelně uklízejte. Mimo to také dbejte na důkladné očištění nebo omytí nakoupených potravin.

Ruce

Noste roušku

Pokud jste na veřejnosti, nezakrývejte si ústa při kýchání či kašlání dlaní, ale použijte rukáv nebo předloktí, nejlépe jednorázové kapesníky. Pokud se pohybujete kdekoliv venku, nebo v městské hromadné dopravě, nedotýkejte se obličeje, nesahejte si do očí. Vyvarujte se místům, kde se nachází více než 10 osob najednou. Pokud nosíte ochrannou roušku, ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem není mezera. Roušku nepoužívejte opakovaně, případně sterilizujte bavlněnou roušku před každým použitím.
NÁVOD JAK SI UŠÍT VLASTNÍ ROUŠKU

Rouška

1) Dbejte na důkladnou hygienu, pravidelně si myjte ruce

Chránit
 1. Dodržujte hygienu při přípravě pokrmů (umyté ruce, kýchat a smrkat mimo kuchyň a pak si umýt ruce)
 2. Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos jednorázovým kapesníkem (směrem od nakaženého ke zdravému)
 3. Vyvarujte se kontaktu s nakaženými (viditelně nemocnými) lidmi, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel a kýchání)
 4. Pečlivě tepelně upravujte maso a vejce
 5. Necestujte
 6. Hlídejte příznaky u sebe i svých blízkých
 7. Zůstaňte v obraze a sledujte dostupné informace
 8. Pravidelně uklízejte a starejte se o čistotu domácnosti
 9. Noste správně ochrannou roušku, případně respirátor

Roušky a respirátory jsou prozatím nedostatkovým zbožím. Využijte čas a zkuste si ušít roušku podle svého vkusu. Mrkněte na návod:

 1. Pokud můžete, vyhněte se zalidněným místům

Vzhledem k tíživé situaci chce i Pilulka pomoci seniorům a lidem ohroženým koronavirovou infekcí. Proto jsme se rozhodli propojit eRecept se všemi českými lékárnami a navíc jsme se spojili s dobrovolnickou organizací Seniorem s radostí, která vám doveze léky až domů.

 1. Obrňte svou imunitu v boji proti Covid-19
 1. Nezapomínejte na vyváženou stravu