Zdravé klouby

Péči o klouby, chrupavky a kosti velmi často podceňujeme a obvykle ji začínáme řešit až s přicházejícími problémy. Starat bychom se o ně měli dopředu a myslet na ně při každé větší zátěži. Přeci jen nás provázejí v průběhu celého života a vykazují obrovskou službu. Různé kolageny a výživy na klouby však nejsou spásou a univerzálním lékem na poničené klouby.

Doplňky

Doplňky stravy na klouby

Komplexní péče o klouby, kosti a šlachy je důležitá pro zachování jejich dobrého stavu a funkčnosti. Naše klouby zatěžujeme po celý život, hlavně pokud uznáváme aktivní životní styl a rádi sportujeme. Oplátkou bychom jim měli poskytnout tu nejlepší péči a výživu. Z množství přípravků můžeme volit formu pro nás nejvhodnější, například přípravky ve formě želatiny, tablet, čistý bioaktivní kolagen nebo sypké přípravky.

Udržovat vaše klouby zdravé je důležité pro dlouhodobé udržení kvality vašeho života. Ale někdy nevíme, jak reagovat na signály, které nám naše tělo vysílá. Proenzi vám pomáhá identifikovat a poskytnout vašim kloubům specifické živiny, které potřebují.

Tipy

Výživa

Potýkáte se s nadměrnou fyzickou zátěží? Jste těhotná? Pak právě vám se vyplatí doplňovat vápník a vitaminy D a K.

Váha

Váha

Nadváha způsobuje nadměrné zatěžování kloubů, které vede k jejich ničení.

Obuv

Obuv

Typy obuvi by se měly často střídat. Při jejich výběru věnujte pozornost správně modelované stélce, která je podporou nožní klenby.

Počítač

Počítač

Pokud pracujete na počítači, seďte vždy na celé ploše sedáku vaší židle a opírejte se o zem celou plochou vašich chodidel.

Co je kolagen a proč je nezbytný?

Kolagen je bílkovina, jejíž hlavní funkcí je působit jako pojivo buněk prakticky v celém těle – v kloubech, kostech, šlachách, pokožce a dokonce i v zubech. Kolagen se dělí na: Typ I: ten najdete v pokožce, šlachách a kostech Typ II: ten tvoří základ chrupavek a tlumí nárazy v kloubech Pro bezbolestný pohyb a zdravé klouby jsou tedy nezbytné oba dva typy.

Kolagen
Vit. C

Vitamín C a klouby?

Víte, že vitamín C hraje zásadní roli při tvorbě funkční struktury kolagenových vláken? Trápí-li vás problémy s klouby, chrupavkami a šlachami neváhejte – sáhněte po starém dobrém „céčku“.

Dejte svým kloubům najíst

Kondici našich kloubů můžeme do velké míry ovlivnit sami. Je tedy vhodné se zaměřit na prevenci, mít pravidelný pohyb a také klouby zbytečně nepřetěžovat (např. nadváhou). Neměli bychom zapomínat na kloubní výživu a dopřát tělu stravu bohatou na již zmiňovaný kolagen a nenasycené mastné kyseliny – zejména na Omega-3, které zlepšují hybnost a omezují ranní ztuhlosti. Kyselinu omega-3 naleznete zejména v rybách, nebo si ji můžete dopřát ve formě potravinových doplňků.

Omega
Bez bolesti

Nezvykejte si na bolest

Když vás něco bolí, vaše tělo vám dává najevo, že něco není v pořádku. Mnozí lidí se ale mylně domnívají, že si na bolavá kolena prostě musí zvyknout. To ale není dobrý přístup. Bolest rozhodně nepodceňujte a nebojte se použít analgetika s protizánětlivým účinkem. Pokud bolest přetrvává, navštivte lékaře.

S pohybem opatrně

Pokud vaše tělo není zvyklé, nepřetěžujte se a nenaložte si hned zezačátku velkou fyzickou zátěž. Chystáte se běhat? Proložte běh chůzí. Chcete vyzkoušet posilovnu? Nechte si poradit od někoho zkušenější, který vás nenechá dělat cviky nesprávným způsobem. Nevíte-li, jak se sportováním začít, vyzkoušejte třeba dynamickou chůzi nebo jógu pro začátečníky. Po výkonu si odpočiňte a namožené svaly namažte chladivou mastí. A hlavně nezapomeňte na následnou relaxaci, kterou můžete podpořit masáží unavených končetin pomocí chladivého balzámu s konopím, gelem s kostivalem nebo starou dobrou Alpou.

Pohyb

Vitamíny pro zdravý pohyb

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát je stavební látkou pro tvorbu chrupavky. Má také přírodní protizánětlivé vlastnosti i účinně bojuje proti onemocnění, která souvisejí s věkem – patří mezi ně například osteoartritida či artritida. Glukosamin sulfát je součástí léčivých přípravků a doplňků stravy, užívaných hlavně při bolesti a zánětu při artróze. Jde o tělu vlastní látku nazývanou jako „kloubní výživa“ ve formě kyseliny hyaluronové.