Zpět do poradny
Dotaz z 17. 5. 2024

Dobrý večer,chtěla bych se prosím zeptat,mam dlouhodobou mykozu ma mehtech na nohou a také i mezi prsty.Stalé používám ruzné masti z lekaren,ale bohužel se to nedá pořádně vylečit.Tluste nehty a také zlutá barva a mezi prsty,stáůe svědění a plísen.Co mi prosím na to doporučejete.Mám to již spoustu let.Velmi děkuji za pomoc.

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

u mykózy nehtů platí zásada, že pokud je zasaženo více nehtů než jeden, pak by mělo dojít k přeléčení celkovými antimykotiky (např. na recept vázané tablety Terbinafin nebo jiné). Rovněž pokud je kromě nehtů zasažena i kůže nohy, pak by se dalo také vyřešit použitím celkových antimykotik.

Co se týče použití lokálních (místních) přípravků, pak u nich platí několik pravidel - tím prvním je, že v případě použití na nehtovou plíseň (onychomykózu) je třeba nehet nejprve zvláčnit např. ve sprše nebo při koupeli, poté nehet mírně zdrsnit pilníčkem na nehty a až poté aplikovat přípravek proti plísni.

Následně nohu nechávat co nejvíce na vzduchu, v těchto podmínkách se plísním nedaří. Naopak, pokud je noha často zapařená, často v obuvi nebo dokonce v mokru, pak je to živné prostředí pro plísňová onemocnění.

Přípravky, které se běžně používají na plíseň nehtů jsou např. Exoderil kapky nebo Excilor lak na nehty.

V poslední době se velmi oblíbenou stává i Chytrá houba. Jedná se o biologický přípravek vhodný pro péči o nehty na nohou se sklonem k plísním.

Nohu, botu i ponožky je třeba udržovat pomocí přípravku Deodorační antimikrobakteriální sprej do obuvi a na nohy.

Na plíseň na kůži a mezi prsty je pak třeba aplikovat antimykotickou mast, kterou pravděpodobně již užíváte, ale je třeba to tak dělat denně a dlouhodobě, vzhledem k tomu, že většina plísňových onemocnění se po určitém čase stane bezpříznakovým, ale v ten moment je třeba vytrvat v léčbě a přeléčit ještě minimálně dva týdny navíc.

Zvažte nasazení celkových antimykotik, případně bude třeba pečlivě dodržovat výše uvedená doporučení a vytrvat v léčbě.

S pozdravem,
Pavel Horký


Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeVýživaBylinkyZažíváníDuševní zdravíDermokosmetikaDětiKloubyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceAlergieVztahy a sexNervový systémTěhotenstvíPéče o těloOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyPéče o pleťMužské zdravíErekceKojeníCholesterol a krevní tlakDiabetesSpánekRegeneraceLékové interakceHubnutíReceptyMateřství a rodinaVlasy a nehtyCestování a výletyMazlíčciDýchací soustavaZácpaInfekceSportKrásaDětská výživaKoronavirusMenstruaceKašelKosmetika pro mužeDomácnostPrvní pomocAntibiotikaIntimní problémyIntimní hygienaVitamin DVitamin CVaginální infekceLaktobacily

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy