Natažený sval: příčiny, příznaky a léčba

Už se vám někdy stalo, že jste to trochu přehnali s pohybem a vysloužili si tak natažený sval? Tento článek vám poskytne informace o tom, co to znamená mít natažený sval, jak a proč k tomu dochází, jak ho diagnostikovat a jaké jsou nejlepší metody léčby a prevence.
 

Obsah

  1. Definice nataženého svalu
  2. Příčiny nataženého svalu
  3. Příznaky nataženého svalu
  4. První pomoc a diagnostika
  5. Léčba nataženého svalu
  6. Prevence natažení svalu
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Definice nataženého svalu

Pojem natažený sval označuje stav, kdy dojde k nadměrnému natažení nebo napětí svalové tkáně, což většinou vede k bolesti a omezení pohybu. Toto zranění se často vyskytuje během fyzické aktivity, kdy svaly nejsou dostatečně zahřáté nebo jsou přetíženy nad své běžné limity.

Nutno však podotknout, že termín „natažený sval“ v odborné terminologii neexistuje. Svalová vlákna se při své práci běžně natahují, i když nejsou nijak poškozená. Správně se tedy vždy jedná buď o svalovou křeč nebo rupturu (natržení, přetržení) svalu.

Příčiny nataženého svalu

Příčiny natažení svalu jsou různé. Zpravidla se jedná o:
 

  • nedostatečné zahřátí před cvičením
  • náhlé pohyby nebo prudké změny směru při sportovní aktivitě
  • nedostatečná flexibilita a mobilita
  • nadměrná zátěž
  • chronické přetěžování, opakované pohyby
  • únava svalů

Příznaky nataženého svalu

Typickými symptomy nataženého svalu jsou bolest svalu, otok, ztráta svalové síly a omezená schopnost pohybu postižené oblasti.

Bolest se může objevit ihned po zranění nebo se vyvíjet postupně. V některých případech bývá postižená oblast citlivá na dotek nebo se vytvoří modřina v důsledku krvácení do svalové tkáně.

První pomoc a diagnostika

Okamžité kroky, které můžete podniknout při natažení svalu, jsou vhodné pro minimalizaci bolesti a zánětu a pro urychlení procesu hojení.

Použití chladu

Aplikace ledového obkladu na postiženou oblast. Nejnovější výzkumy ukazují, že pro správné hojení je vhodné led použít pouze bezprostředně po zranění pro zmírnění bolesti, potom už by naopak mohl zpomalovat proces hojení.

Omezení pohybu

Omezení zatížení a pohybu poškozeného svalu. Postupné zatěžování namožené oblasti dle dohody s rehabilitačním lékařem.

Komprese

Úleva od otoku pomocí stažení elastickým obinadlem, případně užití kinesiotape.

Elevace

Pokud je to možné, udržujte postiženou oblast ve zvýšené poloze, abyste zabránili otoku.

Léčba nataženého svalu

Léčba nataženého svalu zahrnuje různé metody a techniky. Základem je odpočinek, důležitý pro regeneraci svalových vláken. Abyste si ulevili, můžete sáhnout po lécích proti bolesti, snažte se ale vyhnout těm protizánětlivým, protože samotný proces hojení mohou prodlužovat.

Dále se používá fyzio­terapie. Ta zahrnuje mnoho možných metod, jako jsou třeba speciální cviky, ultrazvuk, rázová vlna, magnetoterapie, akupunktura nebo elektroterapie. Je vhodné na nic nečekat a léčit natažený sval co nejdříve.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Namožené svaly někdy potrápí každého z nás. Je třeba nepokoušet se dané omezení rozběhat či rozchodit, jak by mohlo některé napadnout, a spíše respektovat signály těla. Přeci jen, bolest je určitým varovným signálem před dalším poškozením tkáně. Je vhodné dopřát si trochu toho odpočinku, první den až dva místo ledovat a dále namoženou oblast případně natřít krémem či gelem s obsahem analgetik či antiflogistik (léky proti otoku a zánětu) nebo přírodních látek např. kostivalu či arniky.

Dle rozsahu poškození může návrat ke standartnímu pohybu nějaký čas trvat, obvykle 2 týdny a více. Hojení je proces a potřebuje čas. Napomoci mu můžete například navštívením fyzioterapeuta, který vám nabídne nejednu alternativu."

Prevence natažení svalu

Prevence je nejlepší strategie pro vyhnutí se natažení svalů. Důležitost pravidelného cvičení a udržování dobré fyzické kondice nelze podceňovat, jelikož pomáhá snižovat riziko svalových poranění.

Při sportování nebo náročnější fyzické aktivitě také zvažte následující opatření:
 

  • Důkladné rozehřátí před cvičením
  • Pravidelný strečink a podpora flexibility
  • Správná technika prováděné aktivity
  • Respektování limitů těla
  • Užití pevného tapingu (kinesiotape) pro zpevnění namáhaných oblastí při chronických obtížích.
pilulka

Jak na tejpování

pilulka

Závěr

Natažený sval je běžné, ale nepříjemné poranění, které může významně ovlivnit vaši každodenní aktivitu a kvalitu života. Pro efektivní léčbu a rychlé zotavení je zásadní pochopit jeho příčiny a symptomy. Včasná první pomoc, správná léčba a rehabilitační opatření jsou klíčová pro obnovení plné funkčnosti a síly svalu. Kromě toho, pravidelná prevence a péče o svaly, včetně správného cvičebního režimu, výrazně snižuje riziko opakovaných svalových poranění. Dbejte na signály svého těla a aktivně pečujte o své svaly, abyste si zajistili celkové zdraví a schopnost bezbolestného pohybu.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.he­alth.harvard.e­du/a_to_z/mus­cle-strain-a-to-z

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3899­907/

https://journal­s.lww.com/jaa­os/fulltext/1999/07000­/muscle_strain_in­jury__diagnosis_an­d_treatment.6­.aspx

https://fyzio­klinika.cz/po­radna/clanky-o-zdravi/494-natazeni-natrzeni-pretrzeni-svalu

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.