Raynaudův fenomén

Raynaudův fenomén je porucha, při které dochází k přechodnému zúžení krevních cév, obvykle v prstech rukou a nohou. Tyto projevy se vyskytují jako reakce na chlad nebo stres. Zúžení způsobuje, že postižená oblast bledne, stává se modravou a následně začervená, což může být doprovázeno bolestí, mravenčením nebo pocitem necitlivosti. Změny barev odrážejí omezený průtok krve a následné navrácení normálního průtoku.
 

Obsah

  1. Příznaky Raynaudova fenoménu
  2. Příčiny vzniku a rizikové faktory
  3. Diagnostika
  4. Léčba Raynaudova fenoménu
  5. Závěr
  6. Zdroje
pilulka

Příznaky Raynaudova fenoménu

Nejčastějšími symptomy Raynaudova fenoménu jsou:
 

  • Změna barvy kůže obvykle začíná blednutím, následuje modrání a nakonec zčervenání.
  • Pocit chladu v postižených oblastech.
  • Pocit necitlivosti nebo mravenčení, který může trvat několik minut až několik hodin.

Příčiny vzniku a rizikové faktory

Přesná příčina Raynaudova fenoménu není plně známa. Většina lidí s tímto stavem má „primární“ formu nemoci, což znamená, že není spojena s jiným zdravotním stavem. Nemá anatomický podklad, postižení prstů bývá často symetrické. Začíná se objevovat během dospívání nebo mládí a po několika letech může zase odeznít. 

„Sekundární“ forma je spojena s jinými zdravotními stavy, obvykle s autoimunitními chorobami, jako je revmatoidní artritida nebo lupus. Tato forma patří mezi uznávané nemoci z povolání. Často bývá způsobena vibracemi lokálně přenášenými na ruce. Prsty bývají postiženy asymetricky, neboť pravá a levá ruka bývá většinou zatěžována rozdílně. Postižení začíná na 4. a 5. prstu, teprve až v pokročilejších stádiích postihuje i další články na prstech. Palce postiženy nabývají.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Raynaudův fenomén je vazoneuróza, při které dochází v reakci na chlad nebo stres k zúžení cév, obvykle na prstech ruky. Může se však objevit i na ostatních akrálních částech těla jako jsou uši, rty či nos.

Raynaudův fenomén se dělí na primární a sekundární. Primární forma není spojena s dalším onemocněním. Sekundární forma je nebezpečnější a je spojena s jiným onemocněním jako je např. autoimunitní onemocnění, hematologické onemocnění či s úrazy. Sekundární forma se také řadí mezi nemoci z povolání způsobené vibracemi, týká se především povolání jako jsou horníci nebo kameníci, kde se pracuje se sbíječkami, vrtačkami nebo bruskami."

Diagnostika Raynaudova fenoménu

Diagnóza se obvykle provádí podle symptomů a lékařského vyšetření. Lékař může rovněž doporučit další testy k vyloučení jiných onemocnění nebo k potvrzení diagnózy:
 

  • Kapilaroskopie: Neinvazivní test, kde se malým zvětšením zkoumají kapiláry na konečcích prstů. Pomáhá rozlišit primární a sekundární podobu onemocnění.
  • Chladový test a prstová pletysmografi­e: Chladový test spočívá v ponoření končetin do ledové vody po dobu 10 minut a následného měření prokrvení periferních cév. Měření prokrvení se provádí při pokojové teplotě a následně po chladovém testu. Tohoto vyšetření se využívá v pracovním lékařství. 
  • Biochemické testy: Pomáhají vyloučit spojení s autoimunitními onemocněními.
  • Anamnéza pacienta a fyzikální vyšetření: Pro zjištění potenciálních spouštěčů a možných přidružených onemocnění.

Léčba a prevence

Léčba Raynaudova fenoménu se soustředí na prevenci záchvatů a snížení závažnosti symptomů. K tomu patří zejména ochrana prstů a nohou před chladem a udržování tepla. Dále se podávají vasodilatační léky, které rozšiřují krevní cévy a zlepšují průtok krve. Patří mezi ně blokátory kalciových kanálů.

Dále jsou na místě změny v životním stylu, jako je především zanechání kouření, které zůžuje krevní cévy. V případě sekundárního Raynaudova fenoménu je potřeba léčit základní onemocnění. 

Závěr

Raynaudův fenomén je stav, který je nepříjemný, ale se správnou léčbou je možné žít plnohodnotný život. Je důležité pochopit příznaky, potenciální spouštěče a nejlepší způsoby léčby pro každého konkrétního jedince zvlášť.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/929-raynauduv-syndrom

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2007/06/11.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2007/10/06­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.