Zpět do poradny
Dotaz z 15. 5. 2024

Dobrý den užívám lék escitalopram 10mg asi 4 týdny a zlepšení nic moc. Úplná ztráta dobré nálady i chuti k sexu. Doktor mi ještě předepsal Elontril na zmírnění etektylni dysfunkce při užívání escitalopramu je to dobrá volba? Nejlépe mi zabrala na tyto problémy olvexya 75 mg jenže tam jsou poruchy erekce taky. Můžu se zeptat zda li je nějaký lek který tlumí nežádoucí účinky venlafaxinu? Jsem z toho zoufalý. Děkuju za odpověď.

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

pravdou je, že při užívání antidepresiv (zejm. Elicea, Citalec, Venlafaxin a další) se poruchy sexuálních funkcí vykytují poměrně často. Může se jednat o sníženou chuť na sex (snížení libida), poruchy erekce, poruchy ejakulace (zejm. její oddálení) a další.

Jak se tedy tato situace řeší - Existují 4 možnosti.

Tou první je změna antidepresiva za jiné, u kterého se nevyskytují sexuální nežádoucí účinky. Takovými antidepresivy jsou Trittico, Brintellix, Elontril, Mirtazapin. Nejvíc pozitivně bude na sexuální funkce působit léčivo Trittico. U těchto antidepresiv ani při dlouhodobém užívání nejsou výrazně hlášeny sexuální dysfunkce. Objevují se u nich jiné nežádoucí účinky (např. ospalost nebo nárůst tělesné hmotnosti a je třeba brát v úvahu i toto).

Druhou možností je snížení současně užívaných antidepresiv na minimální účinnou dávku. V momentální situaci se toto bude dělat obtížně, vzhledem k tomu, že 4 týdny užívání antidepresiv je krátká doba a teprve se začíná projevovat antidepresivní účinek léků. Možná by bylo v této situaci vhodné chvilku ještě vyčkat (např. měsíc) až léčivo začne plně působit a poté upravovat. Někdy totiž erektilní dysfunkci může pomoci i zlepšení psychického stavu, který by užívání antidepresiv mělo zajistit, ale bohužel až po delší době (4 týdny až 2 měsíce pravidelného užívání).

Třetí možností je pokusit se vymyslet alternativu léčby k antidepresivům. Např. pokud je původním problémem úzkostná porucha, pak lze stejně úspěšně jako léky řešit i kognitivně behaviorální terapií. Rovněž jsou na tyto poruchy účinná i léčiva z jiných skupin (např. antiepileptika).

Přidávání jiných léčiv k současně užívaným antidepresivům je zajímavá varianta, ale musí být prováděna (stejně jako všechny změny v léčbě) zkušeným lékařem. V některých kazuistikách se objevuje kombinace Escitalopramu právě s nízkou dávkou přípravku Mirtazapin, který je částečně schopný blokovat nežádoucí účinky escitalopramu. Zda bude podobně působit i Elontril je ale otázka.

Další možností je k užívaným antidepresivům přidat přípravek na posílení erekce a tady se nabízí dvě varianty - jedna je předepsání přípravku Sildenafil (Viagra). Druhá jsou doplňky stravy, např. Clavin. Jinou možností je použití přípravků typu Aphrodisia krém.

Rozhodně ale je dobře, že problém řešíte. Je třeba najít schůdné řešení - tedy takové, které zajistí kvalitní zaléčení psychického stavu + nebude obtěžovat nežádoucími účinky. Jistě časem najdete kompromis.

Mějte hezký den,
Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeVýživaBylinkyZažíváníDermokosmetikaDuševní zdravíDětiImunitaKloubyAntikoncepceVitamíny a minerályAlergieVztahy a sexNervový systémTěhotenstvíPéče o těloOči a ušiChřipka a nachlazeníMočové cestyÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyPéče o pleťErekceMužské zdravíSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakDiabetesRegeneraceHubnutíReceptyMateřství a rodinaVlasy a nehtyCestování a výletyMazlíčciDýchací soustavaSportKrásaDětská výživaKoronavirusLékové interakceZácpaKosmetika pro mužeDomácnostPrvní pomocKašelInfekce

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy