Česnek: benefity a použití

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je nejen nepostradatelnou ingrediencí v kuchyních po celém světě, ale také ceněnou rostlinou se širokým spektrem využití. Jeho účinky na zdraví jsou oceňovány již po tisíciletí a jsou předmětem i mnohých moderních výzkumů.

Výživové hodnoty

Česnek obsahuje především sloučeniny síry. V čerstvém, nijak neporušeném česneku (a také v cibuli) se nachází látka alliin, která se při mechanickém poškození česneku mění na allicin se silným protibakteriálním a protiplísňovým účinkem. Navíc podporuje sekreci trávících enzymů, má detoxikační schopnosti a napomáhá tělu při sekreci žluče. Je dokázáno, že konzumace česneku významně přispívá ke snížení krevního tlaku a koncentraci cholesterolu v krvi.

Česnek je dále bohatý na vitamin C a B6, selen, mangan, zinek, antioxidanty a bioaktivní sloučeniny, které mají výrazný dopad na lidské zdraví. 

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Česnek je zajímavá rostlina, zejména díky mnoha cenným látkám, které obsahuje. Obsahuje minerály (např. vápník, hořčík a draslík), významné množství vitamínů skupiny B, K a vitaminu C. Rovněž obsahuje biologicky aktivní sirné sloučeniny, které lze využít i v moderní medicíně. Nejdůležitější z těchto sirných sloučenin je allicin, který působí proti bakteriím a plísním.

 

Kromě toho vykazuje česnek zajímavé účinky na hladinu cholesterolu, na krevní tlak a také má pozitivní vliv na srážlivost krve. Proto se doplňky stravy s obsahem česneku doporučují především pro pacienty mající problém s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu a dále pak u pacientů, kde je třeba posílit imunitu. U těchto pacientů je ale nutné zvážit užívání přípravků s obsahem česneku spolu s léčivy, které již pacient užívá. Upozornit je třeba na možnou interakci s warfarinem a dalšími léčivy na ředění krve.“

 

Účinky česneku

Příznivé účinky na srdce a cévy

Existuje řada studií potvrzujících, že česnek dokáže potenciálně snížit riziko kornatění tepen – snižuje totiž hladinu cholesterolu a je zodpovědný za ředění krve, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin, které mohou způsobit mrtvic či infarkt. Česnek pomáhá snižovat i hladinu triglyceridů a současně zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL).

Přirozená obranyschopnost

Česnek je dobře známý svým zápachem. Avšak těkavé sirné sloučeniny zodpovědné za tento štiplavý zápach mají zároveň příznivé účinky na normální činnost imunitního systému.

Další účinky

Česnek dále podporuje normální činnost jater, duševní pohodu a pomáhá se zažíváním.

Interakce česneku s léčivy

Vzhledem k tomu, že česnek vykazuje protidestičkové působení, je jeho použití limitováno u pacientů užívajících léčiva proti srážení krve. U pacientů užívacích warfarin jsou pak přípravky s česnekem kontraindikované (stejně jako přípravky ginko, danshen, dong quai a další).

Riziko se týká především užívání velkých dávek preparátů s česnekem po dlouhou dobu.

Použití v kuchyni

Česnek se kulinářsky používá v nejrůznějších formách – čerstvý, lehce opražený, sušený, mletý, ve formě česnekové pasty nebo dokonce jako olej. Dodává hloubku a komplexnost chutí mnoha pokrmům, jako jsou polévky, omáčky, marinády, maso, zelenina a mnoho dalších.

  • Přidání několika stroužků česneku do polévky nebo omáčky může snadno zvýraznit jejich chuť.
  • Marinování masa v česnekové marinádě přispěje k jeho šťavnatosti a aroma.
  • Čerstvý česnek můžete přidat do salátů pro zvýšení jejich nutriční hodnoty a přidání trochu té pikantnosti.

Další využití česneku

Pro mnoho z nás je česnek nepostradatelnou přísadou v kuchyni, která je nezbytná pro celou řadu receptů. Věděli jste však, že česnek může mít i další, poněkud kurióznější uplatnění?

repelent

Přírodní repelent: Česneková voda může sloužit jako přírodní varianta repelentu proti hmyzu v domácnosti i na zahradě. Pokud vám však pach česneku není dvakrát po vůni, zkusit můžete i příjemnější přírodní repelenty.

cistici

Čistící prostředek: Směs česneku a vody může být použita jako přírodní dezinfekční a čistící prostředek v domácnosti.

plet

Péče o pleť: Někdy se česnekový extrakt zmiňuje jako potenciální pomoc při zvládání akné. Rozhodně se však nedoporučuje nanášení čerstvého česneku přímo na kůži, neboť může působit dráždivě a jen zhoršit stávající potíže. I zde existuje spousta jiných a vhodnějších přírodních alternativ.

Závěr

Česnek je více než jen oblíbené koření. Jeho vlastnosti, spolu s širokou škálou aplikací v kuchyni a domácnosti, činí z česneku univerzálního pomocníka. Ať už ho používáte pro zlepšení chuti jídla, pro jeho účinky nebo dokonce při úklidu, česnek si zaslouží vaši pozornost a uznání. Sice má výrazné, pro někoho až nepříjemné aroma, ale uvnitř se skrývá ohromná síla.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

MATÝŠKOVÁ, Miloslava, et al. Warfarin, potrava a potravinové doplňky. Interní medicína pro praxi, 2010, 12.2: 87–91.

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7402­177/

https://www.web­md.com/diet/gar­lic-good-for-you

https://www.bhf­.org.uk/infor­mationsupport/he­art-matters-magazine/nutri­tion/ask-the-expert/garlic

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S002964652­0300943?via%3Di­hub

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.