Jak snížit nebo zvýšit tlak?

Nejčastější otázky o krevním tlaku

Krevní tlak má značný dopad na naše zdraví, který bychom neměli zanedbávat. Zde zjistíte, co je typické pro vysoký nebo nízký tlak a co můžete dělat okamžitě i dlouhodobě, abyste tlak dostali na co nejlepší hodnoty.

 

Získejte 5% slevu* na tlakoměry a jejich příslušenství se slevovým kódem: BF9L5478

*Platí pro objednávky v minimální hodnotě 999 Kč. Vztahuje se také na již zlevněné tlakoměry.

Co znamená krevní tlak?

Pokud bychom chtěli co nejjednodušeji vysvětlit, co vlastně krevní tlak znamená, představme si srdce jako velikou pumpu, která nám určitou silou pumpuje krev do těla a působí na stěny tepen. A právě tato síla představuje krevní tlak. Běžně se ještě mluví o systolickém tlaku (fáze vypuzování krve), který bývá vyšší a diastolickém tlaku (fáze plnění srdečních komor krví), který bývá nižší. Jako optimální krevní tlak u dospělého se označují hodnoty 120/80 mm Hg.

krevni tlak
krevní tlak

Jak správně měřit tlak?

Pro pravidelné měření je ideální doba 1× týdně ráno (před snídaní) i večer (po večeři). Abychom získali při domácím měření co nejpřesnější hodnoty, musíme dodržovat několik zásad. V první řadě je nutné pořídit si kvalitní tlakoměr neboli tonometr. Nejpřesnější měření vám zajistí pažní tlakoměr, existují však také tlakoměry, které se upínají na zápěstí nebo prst. Nicméně ty se doporučují pro preventivní měření spíše pro sportovce a fyzicky aktivní jedince, jejich výsledky nebývají tak spolehlivé. 

mereni tlaku

30 minut před měřením nekuřte, nepijte alkohol ani kávu a necvičte

mereni tlaku

Měření provádějte opření v sedě v klidné místnosti, nemluvte

mereni tlaku

Manžetu nasaďte ideálně na holou ruku

mereni tlaku

Paži uvolněte a opřete ji dlaní nahoru

krevní tlak
hartmann
krevní tlak

Příznaky vysokého tlaku

 • otoky končetin
 • bolest hlavy
 • závratě
 • nadměrné pocení
 • únava
 • tlak na hrudi
 • poruchy spánku
 • krvácení z nosu
 • poruchy vidění

Příznaky nízkého tlaku

 • studené končetiny, pocení
 • únava
 • časté zívání
 • motání hlavy a závratě
 • bolest hlavy
 • omdlévání
 • mžitky před očima
 • bušení srdce
 • hučení v uších
krevní tlak

Vysoký tlak

Narozdíl od nízkého tlaku je vysoký krevní tlak (odborně arteriální hypertenze) mnohem více ohrožující, někdy se dokonce označuje jako tichý zabiják. Nicméně pokud nezanedbáváte pravidelné lékařské kontroly a snažíte se dodržovat zdravý životní styl, není se čeho bát. Oproti nízkému tlaku se na vysoký krevní tlak předepisují léky.

 

krevní tlak

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Neléčení pacienti s hypertenzí by si měli dát pozor na vznik metabolického  syndromu, který je tvořen kombinací obezity (zejména viscerální), diabetes mellitus 2. typu, arteriální hypertenze, dyslipidemie a řady dalších souvisejících metabolických odchylek. Přítomnost metabolického syndromu je z klinického hlediska velmi významná, protože výrazně zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a jejích komplikací.“

Co způsobuje vysoký tlak a jak se projevuje?

Za vyšší krevní tlak se považují hodnoty od 140/90 mm Hg a nebezpečné je na něm to, že jej často nemusí doprovázet žádné příznaky, takže o něm dotyčný nemusí mít ani tušení. Vysoký krevní tlak může být dědičný, avšak mezi jeho nejčastější příčiny patří především stres a špatný životní styl (nedostatek pohybu, obezita, alkohol).

vysoky tlak projevy

Jak snížit krevní tlak okamžitě?

Protože nám tlak může často jednorázově „vylítnout“ kvůli stresu či nervozitě, snažte se v první řadě uklidnit – zavřít oči, zklidnit dýchání, popřípadě si lehnout. Dalšími tipy, jak okamžitě snížit krevní tlak, je například masáž hlavy, studený obklad nebo doplnění tekutin (doporučuje se studená voda).

jak snizit tlak

Jak snížit vysoký tlak dlouhodobě?

Pokud chcete snížit tlak dlouhodobě, měli byste především změnit životosprávu. Ve většině případů je v první řadě důležité zhubnout – nemusíte jíst méně, jezte však zdravě a kvalitně. Snažte se také příliš nesolit, protože nadměrný příjem soli je jednou z příčin hypertenze. Do svého každodenního programu se snažte zařadit jakékoliv pohybové aktivity. Vysokému tlaku a našemu zdraví obecně rozhodně neprospívá nadměrný stres, nervozita a kouření.

krevní tlak

Nízký tlak

Nízký tlak nás v podstatě nijak neohrožuje, co však je nebezpečné, jsou jeho příznaky – při náhlém snížení tlaku můžeme ztratit vědomí a zranit se. Při dlouhodobě nízkém tlaku může být život komplikovaný, zejména pokud dotyčný trpí na závratě, bolesti hlavy nebo omdlévání.

Co způsobuje nízký krevní tlak a jak se projevuje?

Nízký krevní tlak se odborně nazývá arteriální hypotenze a projevuje se hodnotami nižšími než 100/70 mm Hg. Jeho příčinou bývá to, že srdce pumpuje menší množství krve nebo se cévy při průtoku krve nedostatečně stahují. Proto také osoby s nízkým krevním tlakem často trápí neprokrvené, a tím pádem studené končetiny. Někdo má nízký tlak prostě vrozený, pro jiného může být důsledkem užívání některých léků nebo onemocnění.

nizky tlak priznaky

Jak zvýšit tlak okamžitě?

Pro okamžité zvýšení krevního tlaku (pokud se například pohybujeme ve vydýchaném prostoru) se doporučuje při sezení zkřížit nohy nebo dát hlavu mezi kolena. Pokud trpíte na motání hlavy při vstávání z postele, je lepší si nejdříve pomalu sednout a až poté opatrně vstát.

jak zvysit tlak

Jak zvýšit tlak dlouhodobě?

Pro dlouhodobé zvýšení tlaku se doporučuje dodržovat pitný režim, ve stravě dbát na příjem bílkovin a také soli (sůl obsahuje pro nízký tlak prospěšný sodík) a doplňovat vitamíny C a B. Nezapomínejte na pravidelný pohyb, vhodné je také otužování. Mnoho lidí si pomáhá pravidelným pitím kávy, avšak ta má spíše krátkodobou účinnost (podporuje srdeční činnost, ale také rozšiřuje cévy a ty se potom nedostatečně stahují). Lepší je tedy černý nebo zelený čaj – ty totiž obsahují tein, který působí déle než kofein.

krevní tlak

Pozor na vysoký tlak v těhotenství

V těhotenství je důležité hlídat krevní tlak především z důvodu tzv. preeklampsie, což je zvýšený krevní tlak po 20. týdnu těhotenství, který se objevuje zhruba u 10 % těhotných žen a projevuje se otoky končetin, bolestí hlavy nebo zvracením. Jedná se bohužel o nejčastější příčinu úmrtí těhotných žen. Většinou je však běžnější se potýkat s nižším tlakem než obvykle. Ten se projevuje stejně jako jindy – únavou, mžitkami před očima nebo závratěmi. Nejníže tlak klesá v polovině těhotenství.

Tabulka hodnot krevního tlaku

  Nízký tlak Optimální tlak Vysoký tlak
Kojenec < 80/45 80/45 > 85/50
Dítě <110/70 110/70 > 120/80
Muž <100/60 120/80 > 140/90
Žena <100/70 120/80 > 140/90
Dospělý s ledvinovým onemocněním <110/60 110/80 > 120/80
Dospělý s cukrovkou <110/60 130/80 > 130/80
krevní tlak

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/914-nizky-krevni-tlak-hypotenze

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2010/05/02.pdf

https://www.nzip­.cz/kategorie/136-vysoky-krevni-tlak-hypertenze

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2007/06/03­.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.