Vitamín B6 - pyridoxin (21 produktů)

Aktivní formou tohoto vitamínu je sloučenina pyridoxal-5-fosfát. Jedná se o důležitou látku, označovanou jako důležitý kofaktor enzymů. To znamená, že funguje jako látka v souladu enzymy, pod označením koenzym. Tato látka se pevně váže na …

 Zobrazit více

Aktivní formou tohoto vitamínu je sloučenina pyridoxal-5-fosfát. Jedná se o důležitou látku, označovanou jako důležitý kofaktor enzymů. To znamená, že funguje jako látka v souladu enzymy, pod označením koenzym. Tato látka se pevně váže na bílkovinné části celé řady enzymů a umožňuje jejich katalytickou aktivitu, což znamená, že pomáhá urychlovat metabolické reakce a chemické reakce v buňkách. Zmíněné enzymy působí při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy. Je důležitý v procesech přeměny zásobních cukrů v játrech a svalech na energii.

Proč je důležitý příjem vitamínu B6?

Podílí se na vytváření aminokyselin, bílkovin a na dalších funkcích organismu.  Dále se podílí na tvorbě hemoglobinu nebo regulaci krevního cukru. Celkem má vitamín B6 vliv na více jak 100 procesů v těle a měl by být pravidelnou součástí stravy.

Konzumace potravin obsahujících tento vitamín je proto zásadní, protože hraje klíčovou roli v mnoha dalších tělesných funkcích, včetně pohybu, paměti, reguluje stavy úzkosti ulevuje od depresí. Také pomáhá k tvorbě protilátek, které posilují imunitní systém a udržuje zdravý krevní oběh

Vitamín B6 v potravinách

Denní dávka vitamínu B6 by se měla pohybovat v rozmezí od 1,7 do cca 2 mg a u dětí mezi 1 - 1,4 mg. U těhotných žen se potřebná dávka pak zvyšuje na 2,2 mg.

Přírodní zdroje vitamínu B6:

  • Maso, játra, ryby
  • Ovoce a zelenina (avokádo, banány, brambory, zelí, mrkev, špenát)
  • Rýže, fazole
  • Slunečnicová a sezamová semínka, otruby, obiloviny, ořechy
  • Chléb
  • Vajíčka
  • Kysané mléčné produkty

Projevy nedostatku pyridoxinu v krvi

Pokles vitamínu B6 znamená vždy souhrnný pokles vitamínů skupiny B. Projevuje se zejména podrážděností, celkovou slabostí, cukáním víček, dochází ke vzniku zánětů kůže či ústní dutiny.

Konzumací kvalitní a pestré stravy dokážeme tělu dodat potřebné a dostatečné množství vitamínu B6. Ve chvíli nějakého výživového omezení, např. z důvodu nemoci, je možné “béčko” doplňovat pomocí doplňků stravy, které by však určitě neměly být náhražkou zdravého jídla.

V opačném případě, tedy nadměrném užívání vitamínu B6, může u mužů zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Dlouhodobé užívání vysokých denních dávek může také vést k poruchám nervového systému. Jinak není jeho nadbytek nikterak nebezpečný, protože jde o vitamín rozpustný v tucích, neukládá se v těle a je vylučován močí.

Uživatelé nejlépe hodnotí značky Generica. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Generica Magnesium B6 60 tablet.

Vitamín B6 - pyridoxin - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Vitamín B6 - pyridoxin ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Vitamín B6 - pyridoxin lidé hodnotí na 98 %
Recenze produktu: Glo Tbl. Hořčík + B6 100 tablet
5 / 2x
Je to paráda u vás nakupovat
Recenze produktu: Bornature Harmony 60 tablet
5 / 2x
Kdyby se udělalo výhodnější balení bylo by to super.
Recenze produktu: Generica Magnesium B6 60 tablet
5 / 3x
Super
Recenze produktu: Barny's Dětský HypnoX zklidňující sirup 120 ml
5 / 6x
zabralo ;)
Recenze produktu: Generica Pyridoxin 30 tablet
5 / 20x
Užívám na doporučení lékaře při problémech s krvetvorbou
Recenze produktu: D-Stress 40 tablet
5 / 1x
S prodiktem jsem moc spokojena, plní přesně to co potřebuji.
Recenze produktu: Generica Magnesium B6 20 šumivých tablet
5 / 9x
Ok
Recenze produktu: GreenFood Nutrition Magnesium Chelát + Vitamin B6 90 kapslí
5 / 1x
Chelat je jedna z lepsich foriem Mg. Osobne som moc efekt nepocitil, ale verim, ze niekomu pomoze. Skoda len, ze v beznej lekarni maju akurat tak oxid a kvoli lepsim formam sa musi objednavat cez internet a platit postovne.
Recenze produktu: Generica Pyridoxin 60 tablet
5 / 20x
spokojnosť
Recenze produktu: Webber Naturals B50 Complex 80 kapslí
5 / 1x
Zatiaľ jediný B komplex u nás, ktorý obsahuje namiesto rizikovej kyseliny listovej vhodnejšiu formu - folát
Nahoru

Produkty z kategorie Vitamín B6 jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Vitamín B6 seřazené od těch nejlevnějších. Vitamín B6 jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších.