Dušnost: příčiny, léčba a prevence

Dušnost, známá také jako dyspnoe, může být způsobena širokou škálou zdravotních problémů. Jedná se o pocit obtížného či namáhavého dýchání nebo pocit nedostatku vzduchu.

pilulka
pilulka

Příčiny dušnosti

Existuje mnoho různých příčin dušnosti. Mezi ty nejčastější příčiny patří:

Kardiální příčiny

Například srdeční selhání nebo arytmie. Srdeč­ní problémy mohou snížit tok krve do plic a tím snížit dostupnost kyslíku v těle.

Plicní příčiny

Astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), plicní embolie, zánětlivá onemocnění plic (pneumonie) a zápal plic. Tyto stavy ovlivňují průchodnost dýchacích cest a schopnost plic přenášet kyslík do krve.

Anémie

Chudokrevnost, stav charakterizovaný nedostatkem železa v krvi, může vést k nedostatečnému transportu kyslíku do tkání a orgánů, což může vést k dušnosti.

Fyzická nebo emoční námaha

Intenzivní fyzická aktivita nebo silné emoční stavy mohou způsobit dušnost. Během fyzické aktivity svaly vyžadují více kyslíku, což může způsobit zvýšenou frekvenci dýchání. Emoce jako úzkost nebo stres mohou také způsobit pocit nedostatku vzduchu.

Alergie

Alergické reakce, zejména alergická rýma nebo alergická bronchitida, mohou způsobit otok sliznic dýchacích cest a následně dušnost.

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. říká:

„Je důležité si uvědomit, že některé příčiny dušnosti mohou být závažnější než jiné. Pokud máte nevysvětlitelný pocit dušnosti, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.“

Příznaky dušnosti

Kromě pocitu nedostatečného dýchání, dušnost může být doprovázena dalšími symptomy, včetně:

  • Kašel
  • Bolest, tlak nebo pocit tísně na hrudi
  • Pocity dušení nebo nemožnosti popadnout dech
  • Namáhavé, rychlé nebo mělké dýchání
  • Bušení srdce
  • Sípání
  • Zmodrání kůže v kritických případech

Diagnostika dušnosti

Pro správnou diagnózu dušnosti je důležité provést kompletní lékařské vyšetření. Základem bývá podrobný lékařský pohovor o symptomech a zdravotní historii pacienta, následovaný základním fyzikální vyšetřením, poslechem srdce a plic.

Následně může být doporučeno podrobnější vyšetření pomocí rentgenu hrudníku, krevní testů nebo EKG (elektrokardi­ogram) pro vyšetření srdeční aktivity.

Léčba dušnosti

Léčba dušnosti závisí na základní příčině a závažnosti stavu. Zde jsou některé z hlavních přístupů k léčbě:
 

  • Léky: Lékař může předepsat různé léky k léčbě dušnosti v závislosti na základní příčině. U pacientů s astmatem mohou být předepsány inhalační kortikosteroidy nebo bronchodilatátory k rozšíření průdušek a usnadnění dýchání. Pacientům s srdečním selháním mohou být předepsány diuretika, inhibitory ACE nebo beta-blokátory k optimalizaci srdeční funkce.
  • Kyslíková terapie: Pacientům s hypoxémií, tj. nedostatkem kyslíku v krvi, může být předepsána kyslíková terapie. Kyslík je podáván buď přes nosní kanylu nebo přes masku a pomáhá zvyšovat hladinu kyslíku v krvi.
  • Chirurgické a invazivní procedury: V některých případech mohou být chirurgické nebo invazivní procedury nezbytné k léčbě základní příčiny dušnosti – například odstranění nádorů, opravu srdečních vad nebo angioplastiku k rozšíření zúžených koronárních arterií.
  • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie, jako je cvičení dýchacích svalů a rehabilitace plic, může pomoci pacientům zlepšit dýchání a zvýšit jejich toleranci k fyzické aktivitě.

Prevence dušnosti

Základe prevence je podobně jako u většiny zdravotních potíží zdravý životní styl. V případě dušnosti se jedná zejména o pravidelnou fyzickou aktivitu každý den aspoň 30 minut, ideálně nějakou aerobní činnost pro zlepšení kondice. Může to být chůze, běh, jízda na kole nebo třeba plavání, vždy úměrně celkovému zdravotnímu stavu jedince. To by pak mělo doplnit i zařazení vyvážené stravy a případné shození nadbytečných kil. Samozřejmostí je i konec s kouřením.

V případě alergií (pyl, roztoči, srst) je na místě vyhnout se alergenům, případně přijmout patřičná opatření pro lepší zvládání potíží – během pylové sezony například nevětrat přes odpoledne, užívat antihistaminika či používat čističku vzduchu. Vhodná může být i návštěva u alergologa a léčba alergie.

Tento článek je pouze informativní. Neslouží jako náhrada lékařské ani lékárnické konzultace. 

 

Zdroje

https://erj.er­sjournals.com/con­tent/43/6/1750

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/26933707

https://www.he­althline.com/he­alth/dyspnea

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC5343­732/

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/shortness-of-breath/basics/de­finition/sym-20050890

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vystudovala jsem MILLS a už během studia jsem chodila do lékárny pomáhat a po studiu jsem začala i v lékárně pracovat. V práci poskytuji péči a potřebné informace. Ve volném čase vyrážím do přírody, včelařím a tancuji.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.