Co na kašel?
Druhy kašle, jejich příčiny a léčba

Kašel je poměrně běžným problémem, se kterým se každý z nás potýká mnohokrát za život. Jedná se o obrannou reakci organismu, který se snaží udržet dýchací cesty průchodné a čisté. Přečtěte si, jaké druhy kašle se běžně rozlišují a jak s nimi účinně bojovat.

Vlhký kašel

Suchý kašel

Kašel u miminek a dětí

Byliny a babské rady

Rychlá úleva od kašle

Aby vás kašel netrápil až příliš, je dobré mít v lékárničce vždy nějakého pomocníka. Ať už jitrocelový sirup, cucavé pastilky na kašel nebo klasiku v podobě kapek.

frfrf

Vlhký kašel

Pro vlhký kašel je typická zahleněnost a vykašlávání. Tělo se snaží udržet dýchací cesty volné, a právě to je spouštěčem kašle. Pokud se vám nedaří vykašlávat, je dobré si pořídit některý z léčivých přípravků určených právě na vlhký kašel, ať už ve formě sirupů, kapek nebo pastilek. Vlhký kašel je důležité rozhodně nepotlačovat, ale naopak vykašlávat co nejvíce. Tento typ kašle je často spojený s nachlazením, jehož další příznaky mohou být také rýma, bolest hlavy nebo teplota.

vlhky kasel
rýma
suchy kasel

Suchý kašel

Ještě více nepříjemným, než vlhký kašel, může být kašel suchý. V lepším případě tak tělo pouze reaguje na prach, kouř nebo kousek jídla. Často je suchý kašel ale příznakem nějakého respiračního onemocnění (zánět cest dýchacích, astma, alergie). Celkem běžně také provází kuřáky. Suchý kašel by se na rozdíl od vlhkého měl léky spíše tlumit. Vybrat si můžete opět sirup na suchý kašel, kapky nebo tablety.

Jak na dráždivý dlouhotrvající suchý kašel?

Za dlouhotrvající by se dal označit kašel, který trvá již více než 3 týdny a nijak se nezmírňuje. Rozhodně se vyplatí ho nepodceňovat, protože by se mohlo jednat o příznak některého chronického onemocnění (např. astmatu, refluxu jícnu, chlamydiové infekce nebo dokonce rakoviny). Nejlepší je tedy v takovém případě navštívit lékaře, který vás vyšetří a určí další postup.

Stoptussin sirup 180 ml

Můžete mít dnes217 Kč

Stoptussin sirup 100 ml

Můžete mít dnes159 Kč
Product image

Stoptussin 30 tablet

Můžete mít dnes215 Kč
rýma

Černý kašel

Někdy se nazývá také jako dávivý kašel nebo pertuse. Jeho příznakem je především hodně silný dráždivý kašel a teplota atakující až 40 °C. Díky očkování, které se začalo rozšiřovat v minulém století byl téměř vymýcen (drtivá většina případů se objevovala v rozvojových zemích). Většina dospělých a starších dětí se z něj vyléčí, nejnebezpečnější je však pro nejmenší kojence. V posledních letech se jeho výskyt v České republice zvyšuje, především kvůli odmítání povinného očkování u dětí. Léčit se dá širokospektrálními antibiotiky.

cerny kasel, davivy kasel
rýma
alergicky kasel

Alergický kašel

Kromě rýmy, kýchání, slzení, vyrážek nebo svědění může být projevem alergie také kašel. Organismus alergika se takto brání látkám, které zdravému člověku nijak nevadí. V případě alergického kašle se většinou jedná o astma, kdy jsou postiženy průdušky, a kromě kašle provází nemocného dušnost a pocit nedostatku vzduchu. Na astma se vyplatí pořídit si inhalátor, kterým můžete nejen přímo inhalovat léky předepsané od lékaře, ale také zvlhčovat sliznici.

rýma

Jak zastavit kašel v noci?

Pokud vás trápí suchý kašel v noci, jedná se pravděpodobně o akutní zánět nosohltanu, na který se užívají antitusika. Kromě léků lze nemocnému pomoci tak, že mu podložíme horní polovinu těla polštářem, protože v leže se dýchací cesty více dráždí. Důležité je také ložnici pořádně vyvětrat a zvlhčit vzduch. Večer před spaním můžeme zkusit Priessnitzův zábal nebo inhalaci (buď klasickou, nad hrncem s horkou vodou, nebo s pomocí inhalátoru). Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim.

rýma

Kašel v těhotenství

Kašel v těhotenství způsobuje vyčerpání, může narušovat potřebný spánek (který bývá v tomto období už tak u některých žen nekvalitní), někdy způsobuje bolest břicha a zvyšuje napětí dělohy. V tomto křehkém období je tedy více než jindy nutné dbát na prevenci (nestýkat se s nemocnými, pokud možno se vyhýbat přeplněným místům, zdravě jíst). Pokud už ale kašel máte, není třeba hned panikařit. Nejlepším řešením bude návštěva lékaře, který vám doporučí léčbu i léky vhodné v těhotenství.

kasel v tehotenstvi
rýma
kasel u deti, kasel u miminek

Kašel u dětí a miminek

Abychom dítěti, které trpí kašlem co nejvíce ulevili, je dobré pořádně větrat v pokojíčku, zvlhčovat vzduch, hlídat pitný režim a před spaním hlavu podkládat více polštáři. Podle typu kašle můžeme podávat sirupy na vykašlávání nebo naopak na potlačení kašle. Pokud má dítě současně rýmu, je u těch nejmenších nutné odsávat, u větších motivovat k pravidelnému smrkání. Pokud je dítě mladší půl roku nebo kašel doprovází i teplota, navštivte pediatra.

Laryngitida - postrach rodičů

Pokud má dítě tzv. štěkavý kašel, je nutné zpozornět, většinou se totiž jedná o příznak laryngitidy (zánět hrtanu). Tato nemoc se často náhle objeví v noci. Dítě najednou sípe, štěkavě kašle a těžce se nadechuje. Jedná se o poměrně běžnou nemoc, ale pokud s ní rodiče nemají sami zkušenost, dokáže pořádně vyděsit. Pokud vaše dítě tato nemoc potká, nejdůležitější je nepanikařit, dítě pořádně obléknout a nechat ho nadýchat se studeného vzduchu u okna, případně v létě otevřít mrazničku. Pokud se stav nelepší či je naopak horší, zavolejte záchrannou službu.

rýma

Prevence a přírodní pomoc proti kašli

Nejlepším lékem proti kašli, stejně jako proti ostatním nemocem, je samozřejmě prevence. Především v období viróz a nachlazení se snažte zdravě se stravovat, zařazovat do svého každodenního programu pohyb a užívejte vitamín C, vitamín D a doplňky stravy na posílení imunity.

rýma

Byliny na kašel

Spousta lidí při běžných nemocech jako první sáhne po osvědčených bylinkách. V případě vlhkého kašle je to především jitrocel, tymián nebo mateřídouška. Na suchý kašel pak podle bylinkářů platí divizna. Ze zmíněných bylinek se dělají buď sirupy nebo různé čajové směsi. Trápí-li vás zároveň škrábání v krku, vyzkoušejte kloktání výluhem ze šalvěje lékařské

byliny na kasel
kašel
kasel babske rady

Babské rady

Mezi klasické babské rady, které se mezi lidmi předávají, patří rozhodně cibulový sirup na kašel, jehož základem je nakrájená cibule smíchaná s medem. Cibule do medu pustí šťávu a ten se pak užívá jako přírodní medicína, která pomáhá při vykašlávání.

Oblíbenou metodou boje proti kašli a nachlazení je rovněž Priessnitzův obklad. Studený obklad přiložíte nemocnému na krk nebo na hrudník, překryjete ho igelitem a následně suchou látkou. Nemocného musíte zároveň udržet v teple. Obklad se sundavá po 2 až 3 hodinách.

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Profesně se věnuji copywritingu již od roku 2014, kde se specializuji na články ohledně zdraví. Své volno trávím především v přírodě nebo v divadelním sboru. 

Všechny články od autora