Astma

Příznaky a co pomáhá

Nádech… a výdech. Pro některé se neděje nic zvláštního, ale astmatik při dýchání trochu píská, sípá či chrastí. Možná se také rozkašle, když ho rozesmějete. Zkrátka obyčejný nádech a výdech není kvůli astmatu takovou samozřejmostí. Jde o běžnou nemoc dýchacích cest, která nejde úplně vyléčit, ale jde kontrolovat. Aby každý astmatik mohl žít pohodlně a bez omezení, je důležité tuto nemoc pochopit a znát možnosti léčby – my vám s tím pomůžeme.
 

Nejdůležitější informace o astmatu

Astma
Astma, co je to astma

Co je to astma?

Celým názvem astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Zanícení na průduškách omezuje průchod vzduchu a vyvolává kašel, sípání a problémy s dýcháním. Astmatický záchvat je epizoda s těmito obtížemi, při kterých se člověk nemůže pořádně nadechnout. Proto je důležité vědět, co na astma pomáhá a jak ho léčit. Astma se vyznačuje zvýšenou citlivostí dýchacích cest, tato nadměrná reakce imunit­ního systému je pravděpodobně hlavní příčinou onemocnění. Nemoc se může projevit kdykoliv během života a má mnoho spouštěčů. Patří mezi ně alergie, znečištěné prostředí, příliš vysoké hygienické standarty (nedostatek podnětů pro imunitní systém), infekce dýchacích cest, zvýšená expozice chemikáliím nebo kouření ať už aktivní či pasivní. Roli hraje také dědičnost.

Astma

Jak poznat astma?

Abyste začínající astma rozlišili od normálního kašle, sledujte typické příznaky astmatu níže. Problémy nastávají především při vydechování, kdy uslyšíte pískání, sípání či chrastění kvůli zúženému průchodu vzduchu. Astmatický kašel je suchý a dráždivý. Mezi možné spouštěče se řadí fyzická aktivita, silné projevy emocí (pláč, smích), infekce dýchacích cest, mlha, studený nebo vlhký vzduch či různé látky, které mají dráždivý účinek na dýchací cesty (parfém, lak na vlasy apod.). Astma se vyznačuje střídáním období se silnějšími, slabšími potížemi či dokonce obdobím bez obtíží. 

Diagnózu by měl ale vždy provádět odborník; v případě astmatu alergolog či pneumolog. Ten použije klinické vyšetření, spirometrii a bronchodilatační test, případně vyšetření dalších plicních funkcí a stanovení zánětlivého fenotypu. Také identifikuje spouštěče obtíží a vyloučení jiné etiologie.

Astma, jak poznat astma, astma příznaky
Astma

Astma – příznaky a projevy

Astma, příznaky

Záchvaty kašle, hlavně v noci nebo nad ránem

Astma, příznaky

Pískání, chrastění nebo sípání při výdechu;
Dušnost a obtížné vydechování

Astma, příznaky

Náhlé záchvaty kašle v klidu či při a po námaze

Astma, příznaky

Tlak nebo svíravý pocit na hrudi a celkový pocit úzkosti

Astma

Jak vypadá astmatický záchvat?

Astmatici mohou pokašlávat dlouhodobě, záchvat je ale velmi náhlá epizoda suchého kašle s dýchacími obtížemi, zvýšenou dechovou frekvencí. Často jej doprovází pocity úzkosti a paniky. Lehký záchvat můžete zvládnout sami díky úlevovým lékům ve spreji (v inhalátoru). Těžké záchvaty jsou nebezpečné a neměly by se podceňovat, proto je důležitá správná léčba a prevence těchto epizod. Spouštěče záchvatu mohou být u každého člověka jiné, takže se je musíte naučit rozpoznat a vyhýbat se jim. Jedná se např. o alergeny, fyzickou námahu, stres, znečištěný vzduch (i cigaretový kouř), nebo vdechování studeného vzduchu.

Astma, jak vypadá astmatický záchvat, jak poznat Astmatický záchvat
Astma, první pomoc
První pomoc při akutním astmatickém záchvatu

První pomoc při akutním astmatickém záchvatu

– Posaďte astmatika do vzpřímeně (např. na zemi, opřete záda o zeď) či do polosedu – Asistujte při podávání 3–4 dávek spreje na astma z inhalátoru a snažte se ho uklidnit – Za pět minut lze dávku spreje opakovat – Pokud se stav nezlepší, zavolejte 155

Astma

Co na to říká náš odborník PharmDr. Jana Krejcarová?

Bronchiální astma je nejčastější chronickou nemocí v dětství a jednou z nejvýznamnějších chronických nemocí dospělého věku. Pravděpodobně vzniká v kterémkoli věku na podkladě možné genetické dispozice (atopie) s modifikací okolním prostředím, dalšími chorobami a životním stylem jedince. Příznaky astmatu vedou k omezení aktivit pacientů, návštěvám lékařské pohotovosti a způsobují snížení kvality života. Za poslední desetiletí je pozorován trend nárůstu alergiků, astmatiků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se astma vyvine až u 40 % pacientů s alergickou rýmou (sennou rýmou), a naopak 70 % pacientů trpících astmatem má zároveň nějakou alergii. Ke správné kontrole a zvládnutí astmatu je potřeba nejen včasná diagnóza, ale také dostatečná a opakovaná edukace, předvedení a kontrola aplikace léků.

Astma a alergie

Alergické astma máte v případě, že jeho projevy vyvolávají alergeny. Většinou jsou to pyly, plísně, roztoči, hmyzí jedy nebo srst koček a psů. Co je zrovna váš nepřítel zjistíte u alergologa, např. provedením kožního testu. Pak budete mít jasno, od čeho musíte začít prchat. U nealergického astmatu jsou problematickými vlivy stres, námaha, chladno a vlhko, kouř nebo rýma.

Astma, alergie
Astma
Astma, astma u dětí

Astma u dětí

Astma je celosvětově nejčastější chronické onemocnění dýchacích cest v dětském věku. Astma se častěji projeví v dětství než v dospělosti, především mezi 5–14 lety. V rodinách s astmatiky, alergiky nebo u dětí s ekzémem je pravděpodobnost vyšší. Určitě neotálejte a při zpozorování prvních příznaků nechte dítě vyšetřit. Lékař vám poradí, jak s dítětem inhalovat léky a čemu se má od teď vyhýbat. Nenechávejte ale všechnu zodpovědnost na dítěti – informujte učitele a dejte jim instrukce, jak dítěti pomoci s případným záchvatem. Ke správnému zvládnutí a kontrole nemoci je třeba edukace a celková spolupráce.

Co pomáhá na astma?

Astma, jak léčit astma, co pomáhá na astma

Léky na astma a inhalátory

Léčba astmatu zahrnuje užívání preventivních a úlevových léků. Ty první snižují pravděpodobnost záchvatů a nemoc dostávají pod kontrolu, ty druhé pomohou při akutním záchvatu. Léčiva se většinou vdechují přímo do plic pomocí inhalátoru. Váš lékař vás naučí, jak správně inhalovat a které léky užívat. Nezapomeňte mít kapesní inhalátor neustále u sebe pro uvolnění dýchacích cest při záchvatu. Na domácí použití existují inhalátory větší a je jich několik typů podle toho, jak léčivé látky přeměňují na aerosol (mlhovinu).
 
Astma, jak léčit astma, parní inhalátor

Parní inhalátor

Zahřívá tekutiny a tvoří páru. Nejlevnější varianta, vhodná spíše jako prevence nebo při léčbě nachlazení, protože léky většinou neustojí vysokou teplotu. Může se používat s éterickými oleji.

Astma, jak léčit astma, Ultrazvukový inhalátor

Ultrazvukový inhalátor

Velmi rychlým kmitáním rozprašuje léky na drobné kapičky. Hodí se pro léky rozpustné ve vodě, ty hutnější už nerozpráší. Má menší konstrukci a je velmi tichý, takže můžete v klidu inhalovat i v noci.

Astma, jak léčit astma, Kompresorový inhalátor

Kompresorový inhalátor

Rozprašuje léky pomocí trysky napojené na kompresor. Je velmi účinný a zpracuje i hustější léčiva, proto se hodí hlavně pro dlouhodobou léčbu a časté inhalování. Má však větší konstrukci a je hlučnější.

Astma

Jak používat kapesní inhalátor?

Jak používat kapesní inhalátor

Držte inhalátor mezi palcem a ukazováčkem, palec je u náustku. Dobře protřepejte

Jak používat kapesní inhalátor

Vydechněte mimo inhalátor, pak vložte náustek do úst

Jak používat kapesní inhalátor

Na začátku nádechu zmáčkněte nádobku. Nádech je pomalý a hluboký

Jak používat kapesní inhalátor

Zadržte dech na 5 vteřin, pak vydechněte nejlépe nosem, případně ústy mimo inhalátor

Jak na astma bez léků

Kompletně bez léků se nejspíš neobejdete. Můžete ale udělat změny ve svém životním stylu, které budou fungovat jako prevence dalších potíží a přispějí ke snazšímu životu s astmatem.
 
Astma, jak léčit astma, posílení imunity a zdravější strava

Posílení imunity a zdravější strava

Ano, zdravé jídlo má vliv téměř na všechno, včetně astmatu. Pijte denně dostatek tekutin, jezte více ovoce a zeleniny, ať se k vám dostanou důležité vitamíny. Také doplňky stravy jsou vhodný způsob, jak posílit imunitu a tím zmírnit příznaky astmatu. Astmatici bývají také často unavení a vyčerpaní, je tedy vhodné zařadit více vitaminu C, vitaminu D, hořčíku, a vitamínu B6.

Astma
Astma, jak léčit astma, Čerstvý vzduch i doma

Čerstvý vzduch i doma

Venku to neovlivníte, ale doma si můžete vytvořit ideální prostředí pro snadné dýchání. Dobrým pomocníkem je čistička vzduchu, která v místnosti filtruje prach, alergeny a nečistoty. Máte tak zaručeno, že kolem nepoletuje nic dráždivého. Také často větrejte, ale jen krátce. Astmatici by si měli dát pozor také na studený vzduch a nepřehánět to s klimatizací.

Astma
Astma, jak léčit astma, Udržujte čistou domácnost

Udržujte čistou domácnost

Alergeny a dráždivé látky se mohou dostat do vzduchu také během úklidu. Chemikálie z čisticích prostředků a umělé parfémy v osvěžovačích bývají nejvíce problematické. Používejte přírodní drogerii a čisticí přípravky vhodné pro alergiky. Raději se zbavte koberců, těžkých závěsů a deček, které by mohly sbírat prach. Aby astma nedráždilo v noci, častěji měňte a perte povlečení a prostěradla, také pomocí šetrných pracích gelů a aviváží.

Zdroje: 

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2014/02/05.pdf
https://www.medicinapropraxi.cz/…21/05/02.pdf
https://www.nzip.cz/…aky-a-prubeh
https://www.nzip.cz/…-a-spoustece
https://www.internimedicina.cz/…10/04/06.pdf
 https://www.solen.cz/…13/03/03.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.