Astma

Příznaky a co pomáhá

Nádech… a výdech. Pro některé se neděje nic zvláštního, ale astmatik při dýchání trochu píská. Možná se také rozkašle, když ho rozesmějete. Zkrátka obyčejný nádech a výdech není kvůli astmatu takovou samozřejmostí. Jde o běžnou nemoc dýchacích cest, která nejde úplně vyléčit, ale jde kontrolovat. Aby každý astmatik mohl žít pohodlně a bez omezení, je důležité tuto nemoc pochopit a znát možnosti léčby – my vám s tím pomůžeme.
 

Nejdůležitější informace o astmatu

Astma

 

 

 

 

Astma, co je to astma

Co je to astma?

Celým názvem astma bronchiale je chronické onemocnění dýchacích cest. Zanícení na průduškách omezuje průchod vzduchu a vyvolává kašel, sípání a problémy s dýcháním. Astmatický záchvat je epizoda s těmito obtížemi, při kterých se člověk nemůže pořádně nadechnout. Proto je důležité vědět, co na astma pomáhá a jak ho léčit. Nemoc se může projevit kdykoliv během života a má mnoho spouštěčů. Patří mezi ně alergie, znečištěné prostředí, infekce dýchacích cest, nebo kouření. Roli hraje také dědičnost.

Astma

 

 

 

 

Jak poznat astma?

Abyste začínající astma rozlišili od normálního kašle, sledujte typické příznaky astmatu níže. Problémy nastávají především při vydechování, kdy uslyšíte pískání kvůli zúženému průchodu vzduchu. Astmatický kašel je suchý a dráždivý. Může začít náhle během fyzické aktivity, nebo dokonce když se smějete. U alergiků jsou tyto obtíže často vázány na roční období a mezi nimi se astma vůbec neprojevuje.

Astma, jak poznat astma, astma příznaky
Astma

Astma – příznaky a projevy

Astma, příznaky

Záchvaty kašle, hlavně v noci nebo nad ránem

Astma, příznaky

Pískání nebo sípání při výdechu;
Dušnost a obtížné vydechování

Astma, příznaky

Náhlý suchý kašel při fyzické aktivitě nebo při smíchu

Astma, příznaky

Tlak nebo svíravý pocit na hrudi

Astma

 

 

 

 

Jak vypadá astmatický záchvat?

Astmatici mohou pokašlávat dlouhodobě, záchvat je ale velmi náhlá epizoda suchého kašle s dýchacími obtížemi. Často jej doprovází pocity úzkosti a paniky. Lehký záchvat můžete zvládnout sami díky úlevovým lékům ve spreji (v inhalátoru). Těžké záchvaty jsou nebezpečné a neměly by se podceňovat, proto je důležitá správná léčba a prevence těchto epizod. Spouštěče záchvatu mohou být u každého člověka jiné, takže se je musíte naučit rozpoznat a vyhýbat se jim. Jedná se např. o alergeny, fyzickou námahu, stres, znečištěný vzduch (i cigaretový kouř), nebo vdechování studeného vzduchu.

Astma, jak vypadá astmatický záchvat, jak poznat Astmatický záchvat
Astma, první pomoc

 

 

 

 

První pomoc při akutním astmatickém záchvatu

První pomoc při akutním astmatickém záchvatu

– Posaďte astmatika vzpřímeně (např. na zemi, opřete záda o zeď) – Asistujte při podávání 3–4 dávek spreje na astma z inhalátoru – Za pět minut lze dávku spreje opakovat – Pokud se stav do 20 minut nezlepší, zavolejte 155

Astma

 

 

 

 

Astma a alergie

Alergické astma máte v případě, že jeho projevy vyvolávají alergeny. Většinou jsou to pyly, plísně, roztoči, hmyzí jedy nebo srst koček a psů. Co je zrovna váš nepřítel zjistíte u alergologa, např. provedením kožního testu. Pak budete mít jasno, od čeho musíte začít prchat. U nealergického astmatu jsou problematickými vlivy stres, námaha, chladno a vlhko, kouř nebo rýma.

Astma, alergie
Astma

 

 

 

 

Astma, astma u dětí

Astma u dětí

Astma se častěji projeví v dětství než v dospělosti, především mezi 5–14 lety. V rodinách s astmatiky, alergiky nebo u dětí s ekzémem je pravděpodobnost vyšší. Určitě neotálejte a při zpozorování prvních příznaků nechte dítě vyšetřit. Lékař vám poradí, jak s dítětem inhalovat léky a čemu se má od teď vyhýbat. Nenechávejte ale všechnu zodpovědnost na dítěti – informujte učitele a dejte jim instrukce, jak dítěti pomoci s případným záchvatem.

 

 

 

 

Co pomáhá na astma?

Astma, jak léčit astma, co pomáhá na astma

Léky na astma a inhalátory

Léčba astmatu obsahuje užívání preventivních a úlevových léků. Ty první snižují pravděpodobnost záchvatů a nemoc dostávají pod kontrolu, ty druhé pomohou při akutním záchvatu. Léčiva se většinou vdechují přímo do plic pomocí inhalátoru. Váš lékař vás naučí, jak správně inhalovat a které léky užívat. Nezapomeňte mít kapesní inhalátor neustále u sebe pro uvolnění dýchacích cest při záchvatu. Na domácí použití jsou inhalátory větší a je jich několik typů podle toho, jak léčivé látky přeměňují na aerosol (mlhovinu):
 
Astma, jak léčit astma, parní inhalátor

Parní inhalátor

Zahřívá tekutiny a tvoří páru. Nejlevnější varianta, vhodná spíše jako prevence nebo při léčbě nachlazení, protože léky většinou neustojí vysokou teplotu. Může se používat s éterickými oleji.

Astma, jak léčit astma, Ultrazvukový inhalátor

Ultrazvukový inhalátor

Velmi rychlým kmitáním rozprašuje léky na drobné kapičky. Hodí se pro léky rozpustné ve vodě, ty hutnější už nerozpráší. Má menší konstrukci a je velmi tichý, takže můžete v klidu inhalovat i v noci.

Astma, jak léčit astma, Kompresorový inhalátor

Kompresorový inhalátor

Rozprašuje léky pomocí trysky napojené na kompresor. Je velmi účinný a zpracuje i hustější léčiva, proto se hodí hlavně pro dlouhodobou léčbu a časté inhalování. Má však větší konstrukci a je hlučnější.

Astma

 

 

 

 

Jak používat kapesní inhalátor?

Jak používat kapesní inhalátor

Držte inhalátor mezi palcem a ukazováčkem, palec je u náustku. Dobře protřepejte

Jak používat kapesní inhalátor

Vydechněte mimo inhalátor, pak vložte náustek do úst

Jak používat kapesní inhalátor

Na začátku nádechu zmáčkněte nádobku. Nádech je pomalý a hluboký

Jak používat kapesní inhalátor

Zadržte dech na 5 vteřin, pak vydechněte mimo inhalátor

Jak na astma bez léků

Kompletně bez léků se nejspíš neobejdete. Můžete ale udělat změny ve svém životním stylu, které budou fungovat jako prevence dalších potíží a přispějí ke snazšímu životu s astmatem.
 
Astma, jak léčit astma, posílení imunity a zdravější strava

Posílení imunity a zdravější strava

Ano, zdravé jídlo má vliv téměř na všechno, včetně astmatu. Pijte alespoň 2 litry neperlivé vody denně pro zředění hlenu. Jezte více ovoce a zeleniny, ať se k vám dostanou důležité vitamíny. Také doplňky stravy jsou vhodný způsob, jak posílit imunitu a tím zmírnit příznaky astmatu. Nejefektivnější na astma je vitamin C, hořčík, a vitamín B6.

Astma
Astma, jak léčit astma, Čerstvý vzduch i doma

Čerstvý vzduch i doma

Venku to neovlivníte, ale doma si můžete vytvořit ideální prostředí pro snadné dýchání. Dobrým pomocníkem je čistička vzduchu, která v místnosti filtruje prach, alergeny a nečistoty. Máte tak zaručeno, že kolem nepoletuje nic dráždivého. Také často větrejte, ale jen krátce. Astmatici by si měli dát pozor také na studený vzduch a nepřehánět to s klimatizací.

Astma
Astma, jak léčit astma, Udržujte čistou domácnost

Udržujte čistou domácnost

Alergeny a dráždivé látky se mohou dostat do vzduchu také během úklidu. Chemikálie z čisticích prostředků a umělé parfémy v osvěžovačích bývají nejvíce problematické. Používejte přírodní drogerii a čisticí přípravky vhodné pro alergiky. Raději se zbavte koberců, těžkých závěsů a deček, které by mohly sbírat prach. Aby astma nedráždilo v noci, častěji perte povlečení a prostěradla, také pomocí šetrných pracích gelů a aviváží.

Feel Eco Odstraňovač skvrn Baby 200 ml

Můžete mít zítra
99 Kč

Feel Eco Aviváž s vůní bavlny 1 l

Můžete mít zítra99 Kč90 Kč
Dárek: Feel Eco Odstraňovač skvrn MAX 200 ml jako DÁREK!

 


Autor článku

Klára Hausteinová
2021-05-20