Kopřiva: zdravotní účinky, využití a sběr

Kopřiva (Urtica dioica), je žahavá rostlina, se kterou má jistě každý nějakou tu nepříjemnou zkušenost. Za svědivé pupínky nemůže kyselina mravenčí, jen je občas lidově rozšířenou fámou, ale acetylcholin, histamin a serotonin. Uvnitř však skrývá mnoho benefitů, díky kterým je vysoce ceněna v oblasti zdraví, kulinářství i kosmetiky. Kopřiva je bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a další bioaktivní látky, které přispívají k jejím účinkům.

Možné zdravotní účinky

Kopřiva je ceněna pro své protizánětlivé ú­činky. Tradičně se používá jako doplněk k řešení:

Jako bylinka také kopřiva může mít pozitivní vliv na:

Nežádoucí účinky kopřivy:

Ačkoliv je kopřiva po mnoho let používaná bylinka a všeobecně se považuje za nerizikovou, může způsobit i mírné nežádoucí účinky. Těmi jsou vyrážka, průjem, zvýšení pocení či problémy s močením, popřípadě jiné alergické reakce. Pokud užíváte léky na ředění krve, vysoký tlak, srdce či cukrovku, poraďte se o užívání přípravků s kopřivou svým lékařem. Ve větším množství také může kopřiva způsobovat kontrakce dělohy. Neměly by ji proto užívat těhotné ženy.

Jak používat kopřivu?

kuchyne

V kuchyni

Mladé listy kopřivy jsou výborné na přípravu polévek, omáček nebo jako zeleninová příloha. Po tepelné úpravě ztrácejí své žahavé vlastnosti a jsou velmi chutné. Také se dají přidávat například do jarních salátů. Mnoho lidí peče velikonoční sekanou s kopřivou.

Vnitřní užití

Vnitřní užití

Čaj z kopřivy je populární pro jeho protizánětlivé účinky. Podporuje normální stav kostí, vlasů a nehtů, cévní soustavy, ledvin, kardiovaskulárního systému, dýchací soustavy, prostaty a kloubů. Tinktury a extrakty z kopřivy se používají k posílení vlasů a doplněk při léčbě kožních problémů. 

kosmetika

V kosmetice

Kopřiva je oblíbenou přísadou v přírodní kosmetice, zejména ve výrobcích pro péči o vlasy a pokožku, kde pomáhá regulovat produkci mazu a bojovat proti lupům. Typicky můžete znát oblíbené kopřivové šampony.

Pomocí vlasové vody z kopřiv a rozmarýny se můžeme účinně zbavit lupů ve vlasech. A jak ji vyrobit? Minerální vodu ( 180 ml ) zahřejeme, přelijeme ji do odměrky a přidáme do ní 2 lžíce sušených kopřiv a 2 lžíce čerstvé nebo sušené rozmarýny. Směs necháme vychladnout a nálev přecedíme do misky. Pomocí lžíce bylinky ještě vymačkáme, abychom získali co největší množství bylinkového nálevu. Přidáme 2 lžíce olivového a 2 lžíce ricinového oleje a pomocí ručního šlehače vše rozmícháme. Směs naplníme pomocí nálevky do skleněné lahvičky. Před každým použitím vlasovou vodu důkladně protřepeme. Jemně vmasírujeme do pokožky na hlavě a necháme 10 minut působit. Potom vlasy umyjeme jemným šamponem. Na závěr si je ještě opláchneme okyselenou vodou, připravenou ze stejných dílů jablečného octa a vody.

zahrada

Na zahradě

Kopřivy na zahradě obvykle nechceme a považujeme je za nežádoucí plevel (samozřejmě výjimkou je africká kopřiva neboli okrasná kopřiva). Pokud si však z přírody přineseme listy, můžeme z nich zkvašením vyrobit účinné hnojivo s obsahem dusíku a železa. Kopřivová jícha se také hodí jako odpuzovač škůdců. Přípravek ale vždy vyrábějte z mladých ještě nekvetoucích kopřiv, ať si nezanesete do zahrady jejich semínka.

Jak a kdy sbírat kopřivy?

Kopřivy sbírejte v rukavicích, aby vás nepopálily a vždy vybírejte jen ty mladé, čerstvé. Ideální období je od března do května, kdy obsahují menší množství dusičnanů a jsou měkké a šťavnaté. Pozor si dávejte také na čistotu lokality. Nesbírejte rostliny, které se nacházejí v blízkosti silnice, v místech kde se venčí psi nebo u chemicky ošetřovaných polí. V neposlední řadě dávejte pozor na správnou identifikaci a nepleťte si kopřivu s nepálivou hluchavkou. 

Obsah látek

Kopřiva je bohatá na vitaminy (zejména A, C, K), minerály (železo, vápník, draslík), esenciální aminokyseliny, chlorofyl a další bioaktivní látky, které podporují zdraví a vitalitu. Tyto látky hrají klíčovou roli v prospěšných účincích kopřivy a přispívají k její vysoké nutriční hodnotě.

Závěr

Ačkoliv je kopřiva často opomíjena nebo považována za nežádoucí plevel, skrývá v sobě množství přínosů pro zdraví, kuchyni i zahradu. Její všestranné využití a snadná dostupnost ji činí cenným přírodním zdrojem, který si zaslouží vaši pozornost, ať už potřebujete podpořit imunitní systém nebo zdraví svých vlasů.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC9253­158/

https://www.web­md.com/diet/he­alth-benefits-nettle-leaf

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-664/stinging-nettle

https://wearet­hesaltbox.co.uk/fo­raging-guide/foraging-for-nettle-seeds/

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.