Čekanka: benefity a využití

Čekanka (Cichorium intybus), je rostlina, která má bohatou historii využití pro zdraví i v kuchyni. Její modré květy a hořké listy se vyskytují jak na polích, tak v mnoha zahradách, kde je ceněna nejen pro svou estetickou hodnotu, ale především pro své zdravotní přínosy a skvělou chuť.

pilulka

Výživové hodnoty

Čekanka je významný zdroj inulinu, přírodního prebiotika, které podporuje zdraví střevní mikroflóry a napomáhá správnému trávení. Inulin také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, je proto vhodný i pro diabetiky.

 

Dále je bohatá především na:

 

 

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Kořen čekanky může dorůstat až do délky 30 cm, s průměrem až 1,5 cm. Je nejvhodnější jej sbírat brzy na jaře či na podzim předtím, než dojde k přízemním mrazíkům.

 

 

 

Po sběru by se měly z kořene pečlivě omýt nánosy půdy.  Následně se kořen řeže na kousky dlouhé přibližně 15 cm, které se uloží na stinné, suché a dobře větrané místo, kde se suší při teplotě do 50 °C.

 

 

 

Z nastrouhaného kořene čekanky se pak dají připravovat nápoje jakožto náhražka kávy (tzv. melta). V historii se čekanka takto používala v dobách nedostatku kávy.“

Účinky čekanky

Tradičně se čekance připisují příznivé účin­ky zejména ve vztahu k játrům, kde podporuje jejich normální činnost. Také napomáhá trávení z hlediska podpory funkce střevního traktu.

 

Díky vysokému obsahu antioxidantů čekanka pomáhá neutralizovat volné radikály a spolu s dalšími faktory může potenciálně snižovat riziko vzniku chronických onemocnění.

Využití v kuchyni

Z čekanky se používají primárně listy a kořeny. Listy čekanky mohou být použity čerstvé nebo blanšírované. V kuchyni je čekanka ceněna pro svou jedinečnou hořkou chuť, která oživuje saláty, polévky a další pokrmy.

 

Kořen čekanky se často praží a používá jako zdravá alternativa kávy bez kofeinu (melta). Kořen lze také zkaramelizovat s javorovým sirupem a limetovou šťávou pro unikátní dochucení pokrmů.

 

Čekankové siru­py jsou zase alternativou k běžným sirupům na bázi cukru. Využijete je při pečení i do ovesných kaší nebo jogurtů.

Slazení čekankou

Extrakt z kořenů čekanky, bohatý na inulin, je používán jako přírodní sladidlo. Toto sladidlo má nízký glykemický index, což z něj dělá ideální volbu pro diabetiky, a také pro všechny, kteří jednoduše hledají zdravější alternativy k běžnému cukru a chtějí být z pokrmu déle sytí.

 

Navíc inulin podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech, které jsou důležité pro udržení zdravého trávicího systému.

Závěr

Čekanka je rostlina plná překvapení, od jejích účinků na zdraví po využití ve slané i sladké kuchyni. Ať už si ji přidáte do salátu, vychutnáte jako šálek horké náhrady kávy nebo použijete k přírodnímu slazení vašich jídel, čekanka je rostlinou, která si zaslouží vaši pozornost, pro své skvělé složení s vitaminy a minerály a velkým množstvím vlákniny.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC8912­540/

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-92/chicory

https://www.web­md.com/diet/he­alth-benefits-of-chicory

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/28105758/

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.