Prebiotika: co byste měli vědět
Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které podporují růst a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech. Nejsou to bakterie samy o sobě, jako v případě probiotik, ale látky, které tyto bakterie vyživují. Prebiotika mohou být přirozenou součástí potravy nebo být přidána do potravin formou doplňků stravy. Díky své schopnosti podporovat prospěšné bakterie ve střevě mají prebiotika mnoho potenciálních zdravotních výhod.
Obsah článku
- Původ a historie
- Druhy prebiotik
- Funkce prebiotik v těle
- Výhody a přínosy prebiotik
- Zdroje prebiotik v potravě
- Doplněk stravy versus přirozené zdroje
- Aktuální studie a výzkumy
- Závěr
- Zdroje
Původ a historie
Termín „prebiotikum“ byl poprvé použit v roce 1995 a byl definován jako „nestravitelná složka potravy, která má blahodárné účinky na hostitele, když povzbuzuje růst a/nebo aktivitu jedné nebo limitovaného počtu bakterií v tlustém střevě, a tím zlepšuje zdraví“. Následně se definice upravila, nehovoří tedy jen o tlustém střevě, ale o dalších místech lidského těla. Od té doby bylo provedeno mnoho výzkumů a studií zaměřených na identifikaci a charakterizaci různých typů prebiotik a jejich přínosů pro člověka.
Druhy prebiotik
- Inulin – Jedná se o běžný druh prebiotika, který se nachází v potravinách jako je čekanka a topinambur. Díky svým vyživujícím vlastnostem se používá i v pleťové a vlasové kosmetice.
- Fructooligosacharidy (FOS) – Tyto řetězce fruktózy se přirozeně vyskytují v potravinách jako je chřest, česnek, cibule nebo pórek. Zvyšují odolnost vůči infekci a předchází průjmovým onemocněním, a proto je najdete i ve formě doplňků stravy.
- Galactooligosacharidy (GOS) – Tyto látky se nachází v mléčných výrobcích a fazolích a prochází v nestrávené podobě až do tlustého střeva.
Biopron 9 PREMIUM 60 tobolek
Aporosa Probio Laktobacily 75 kapslí
Biopron Forte 60 tobolek
Viridian Synerbio Daily 90 kapslí
NatureVia Laktobacily 5 Imunita 120 kapslí
Advance Probio24 60 kapslí
Aporosa Probio Laktobacily 20 kapslí
Bactoral Orální probiotikum 16 tablet
Biopron Forte 30 tobolek
Biopron Balance 40 tobolek
Funkce prebiotik v těle
Prebiotika hrají klíčovou roli ve funkci střevní mikroflóry. Ovlivňují pozitivně funkce a procesy v těle jako je:
- Stimulace růstu prospěšných bakterií: Prebiotika poskytují potravu pro „dobré“ bakterie ve střevě, což pomáhá zvýšit jejich počet a aktivitu.
- Podpora střevní integrity: Prebiotika udržují zdravý střevní epitel a zlepšují funkci střevní bariéry.
- Produkce krátko řetězcových mastných kyselin: Některé prospěšné bakterie vytvářejí mastné kyseliny s krátkými řetězci jako metabolický produkt, což pomáhá třeba pacientům s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.
- Regulace imunitního systému: Střevní mikroflóra ovlivňuje imunitní odpověď těla a prebiotika mohou pomoci modulovat tuto interakci ve prospěch hostitele.
PILULKA TIP: Jak na zdravý střevní mikrobiom? Poslechněte si podcast s MUDr. Dankou Eklovou, zakládající členkou České mikrobiomové společnosti ČLS JEP.
MycoMedica BetaGlukan 80% 90 kapslí
Aporosa Multivitamin a minerály s šípky 90 tablet
MycoMedica Reishi 90 ks
Pharma Nord Bioaktivní Selen+Zinek FORTE 150 tablet
MycoMedica Cordyceps CS-4 90 kapslí
Terezia RAKYTNÍČEK multivitaminové želatinky 70 ks
MycoMedica MycoBaby Sirup 200 ml
Gynimun Trio vagicare 30 kapslí
MycoMedica Ostropestřec Vegan 90 kapslí
Biopron Forte 60 tobolek
Výhody a přínosy prebiotik
Prebiotika nabízí celou řadu potenciálních výhod pro zdraví, včetně:
- Zlepšení trávení: Podpora růstu prospěšných bakterií pomáhá zlepšit trávení a absorpci živin.
- Prevence průjmových onemocnění: Prebiotika posilují střevní bariéru a snižují riziko infekce patogenními mikroorganismy.
- Podpora zdraví kostí: Díky spojitosti s probiotiky se zvyšuje absorpce vápníku a dalších minerálů, což přispívá ke zdraví kostí.
- Regulace tělesné hmotnosti: Vláknina obsažená v prebiotikách se postará o delší pocit sytosti a tím bojuje proti přejídání.
Zdroje prebiotik v potravě
Prebiotika se vyskytují přirozeně v mnoha potravinách, např:
- Čekanka: Je bohatá na inulin a je jedním z nejlepších zdrojů prebiotik. V kuchyni se používá jako sladidlo ve formě sirupu.
- Topinambur: Rovněž obsahuje vysoké množství inulinu. Také se o něm tvrdí, že snižuje cholesterol a doporučuje se u revmatických onemocnění.
- Česnek a cibule: Tyto potraviny obsahují fructooligosacharidy, které podporují růst prospěšných bakterií.
- Obilné klíčky: Obsahují různé druhy prebiotik a podporují zdravou střevní mikroflóru. Ještě větší benefity dostanete z naklíčených klíčků, které si lze připravit jednoduše doma.
Country Life Čekankové slazení 250 ml
4Slim Čekankový sirup Originál 350 g
GymBeam Bezkalorický sirup slaný karamel 350 ml
Allnature Kokosový sirup BIO 250 ml
Country Life Sirup rýžový BIO 874 ml
Steviola Fluid tekuté sladidlo Stévie 125 ml
Doplněk stravy versus přirozené zdroje
V dnešní době existuje mnoho doplňků stravy, které nabízejí prebiotika v koncentrované formě. Ale jak se tyto doplňky měří v porovnání s přirozenými zdroji?
- Koncentrace: Doplňky často poskytují vyšší dávky prebiotik než většina potravin, což může být užitečné pro ty, kteří hledají silný prebiotický účinek.
- Čistota: Na rozdíl od potravin, doplňky mohou být zpracovány tak, aby odstranily nežádoucí složky, čímž se zvyšuje čistota prebiotik.
- Dostupnost: Pro ty, kteří nemají přístup k široké škále prebiotických potravin, mohou být doplňky pohodlným způsobem, jak získat svůj denní příjem.
- Přirozené živiny: Na druhou stranu, potraviny obsahující prebiotika také poskytují další živiny, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, které doplňky nemusí nabízet. Pokud se ve vaší stravě nachází dostatek potravin obsahujících prebiotika, na doplňcích stravy můžete ušetřit.
Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:
„Kvalitní prebiotika poznáte podle několika klíčových faktorů. Především by měla obsahovat složky jako inulin, fruktooligosacharidy (FOS) nebo galaktooligosacharidy (GOS), které jsou známé svými pozitivními účinky na střevní mikroflóru. Je důležité, aby prebiotika byla čistá, bez přidaných umělých látek, barviv a konzervantů. Dalším ukazatelem kvality je certifikace a testování produktů nezávislými laboratořemi, které potvrzují jejich účinnost a bezpečnost.
Kvalitní prebiotika často obsahují informace o původu surovin a jasně uvedené dávkování, které odpovídá vědeckým doporučením. Při výběru se vyplatí sáhnout po produktech od renomovaných výrobců, kteří mají pozitivní recenze a transparentně komunikují složení svých výrobků.“
Aktuální studie a výzkumy
V posledních letech bylo provedeno mnoho vědeckých studií zaměřených na probiotika a prebiotika a jejich výhody pro zdraví. Některé z nejnovějších objevů ukazují:
- Ochranný účinek na střevní bariéru: Některé studie naznačují, že prebiotika mohou pomoci posílit střevní bariéru a snížit propustnost, což může pomoci předcházet autoimunitním onemocněním.
- Role v modulaci imunitního systému: S rostoucím obsahem prospěšných bakterií ve vašich střevech se snižuje pravděpodobnost vzniku zánětlivých onemocnění a zároveň se zlepšuje odpověď imunitního systému na hrozící onemocnění, která se vyskytují ve vašem okolí.
Je důležité si uvědomit, že výzkum v oblasti prebiotik je stále v raném stádiu a mnoho z těchto studií potřebuje další výzkumy, které budou prokazatelné.
Závěr
Prebiotika hrají klíčovou roli ve zdraví střevního mikrobiomu a mají mnoho prospěšných účinků na celkové zdraví jedince. Ať už volíte přirozené zdroje nebo doplňky, je důležité vše probrat s odborníkem na výživu nebo lékařem, abyste z léčby či suplementace těžili co nejvíc.
Zdroje
https://atlasbiomed.com/blog/the-microbiota-immune-axis/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1521691803001331
https://www.solen.cz/savepdfs/med/2010/01/04.pdf
Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
