Kojení je to nejlepší, co můžete svému dítěti na začátku jeho života poskytnout. A i když matce i dítěti přináší kojení nezpochybnitelné zdravotní výhody, do konce šesti měsíců věku dítěte, což je pro dobu kojení doporučované minimum, vydrží kojit jen čtvrtina žen. Přestože jde o naprosto přirozený proces, není kojení vůbec lehké a často s sebou přináší stres, problémy a pochybnosti. Tomu lze snadno předejít s použitím správných kojících pomůcek, které si můžete pořídit už před narozením vašeho potomka.
Kojení je to nejlepší, co můžete svému dítěti na začátku jeho života poskytnout. A i když matce i dítěti přináší kojení nezpochybnitelné zdravotní výhody, do konce šesti měsíců věku dítěte, což je pro dobu kojení doporučované minimum, vydrží kojit jen čtvrtina žen. Přestože jde o naprosto přirozený proces, není kojení vůbec lehké a často s sebou přináší stres, problémy a pochybnosti. Tomu lze snadno předejít s použitím správných kojících pomůcek, které si můžete pořídit už před narozením vašeho potomka.
Kojící polštář pomůže najít vám i vašemu miminku ideální polohu na kojení. Díky tomu snadněji zvládnete správnou techniku kojení. Kojící polštář lze užívat jako podporu při kojení vleže i vsedě. Je měkký, takže se přizpůsobí tvarům vašich těl, přitom pevný, takže tvar během kojení drží. Pomůže ulevit namáhaným zádům a rukám. Doporučujeme zakoupit jej už v průběhu těhotenství, využijete ho i pro pohodlnější spaní během těhotenství. Později může sloužit jako podpěra při krmení dítěte z lahvičky nebo jako mantinel do postýlky.
Pro kojící oblečení platí stejné pravidlo jako pro kojící polštáře. Období kojení se určitě dá zvládnout i bez kojících triček, svetrů a šatů, svým uživatelkám ale přináší komfort. Co určitě doporučujeme pořídit, je několik nových padnoucích kojících podprsenek. Na noc je pro namáhaná prsa nejvhodnější měkká podprsenka bez švů a kostic vyrobená z prodyšného materiálu. Odnímatelná přední část kojení usnadní. Podprsenka na běžné nošení může být i vyztužená, měla by ale být z jemného materiálu a dostatečně prostorná. Variantou spodního prádla je i kojící košilka.
Ano, velký. Proto je také otázka, co jíst a nejíst při kojení jednou z nejčastějších u novopečených matek. Obecně platí, že není nutné se nijak omezovat. Tabu by však, alespoň v počátečním období kojení, měl být alkohol, který se dostává do mateřského mléka a může negativně ovlivnit psychosomatický vývoj dítěte. Rozumně byste měla konzumovat i nápoje obsahující kofein. Po namáhavé noci si šálek kávy neodpírejte, ale večer si jej raději odpusťte. Je podezření, že u dětí vyvolává neklid a je příčinou špatného spánku. Vynechat, nebo ze začátku konzumovat pouze opatrně, byste měla i nadýmavé potraviny. Nepřátelé klidného spánku mohou být: luštěniny, cibule, zelí, kapusta, brokolice, kedluben, pórek, pažitka, česnek a čerstvé pečivo. Vhodné není ani příliš kyselé ovoce jako jsou citrusy nebo rybíz a příliš kořeněná jídla. Tam je podezření, že vyvolávají u miminek tvorbu opruzenin.
Kojení je pro organismus značná zátěž a to nejen v případě, že kvůli citlivosti miminka musíte vynechávat výše uvedené nadýmavé potraviny (a nemáte dostatečný přísun ovoce a zeleniny) nebo výrobky obsahující mléčnou bílkovinu. Živiny můžete doplnit buď v podobě kombinovaných vitamínových přípravků pro kojící matky nebo jednotlivé chybějící složky výživy (jód, železo, vápník).
Obecně je v období kojení dobré hodně pít. Teplý nápoj během kojení pak stimuluje spouštění a tvorbu mateřského mléka. Speciální směsi kojících čajů obsahují bylinky, které tvorbu mléka také podporují (jestřabina), ale jejich hlavními složkami bývají fenykl, anýz a kmín. Ty mají vliv nejen na vaše trávení, ale i na trávení miminka a mohou tak napomoci k jeho větší spokojenosti a klidnému spánku.
Během kojení jsou častým problémem bolesti bradavek. Namáhané bradavky je vhodné ošetřovat krémy. Bepanthen můžete používat nejen na bradavky, ale i na opruzený zadeček miminka. My doporučujeme především krémy s vysokým obsahem lanolinu (PureLan, Lansinoh), které rychle hojí rány a kůži zjemní a zvláční. Někdy ale není bolest prsou způsobena pouze rozpraskanými bradavkami, ale vážnějším zánětem. Mastitida vzniká, když neošetřenou rankou na bradavce proniknou bakterie. U začínajícího zánětu prsu je možné ulevit domácími zábaly z tvarohu, zelného listu nebo studeným obkladem. Ten střídejte s teplým obkladem těsně před kojením. Ideální jsou speciální polštářky, které můžete využívat jak k teplým, tak studeným obkladům. Zánětu i poškozeným bradavkám lze předcházet správnou technikou kojení.
Doporučujeme nenakupovat pomůcky pro kojení předem. Je totiž možné, že je vůbec nepoužijete a tak je ekonomičtější se příliš nezásobit dopředu. Dle potřeby si je snadno a rychle můžete objednat právě u nás. To se týká kojících kloboučků, odsávaček mateřského mléka i nádobek na mateřské mléko. Samozřejmě to není ideální strategie v situacích, kdy již víte, že budete kojit, ale o miminko se kvůli vašemu zdravotnímu stavu nebo práci bude starat také někdo jiný.
V této kategorii Kojení máme k dispozici 157 produktů, u 18 z nich můžete mít dodání zdarma. V případě, že jste si nevybrali žádný výrobek, podívejte se také na kategorie Odsávačky mléka, Vložky do podprsenky, Uchovávání mateřského mléka, Kojící a těhotenské polštáře a Krémy na bradavky. Uživatelé si nejvíc oblíbili řady Medela, Philips Avent a BabyOno. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Femibion 3 Kojení, 28 tablet a 28 kapslí.