Kotník, odborně hlezenní kloub dolní končetiny, se dělí na vnitřní a vnější kotník, kdy vnitřní kotník je výběžkem kosti holenní a vnější je výběžkem kosti lýtkové. Mezi nejčastější poranění kotníku patří podvrtnutí, vymknutí (vykloubení). Při …
Kotník, odborně hlezenní kloub dolní končetiny, se dělí na vnitřní a vnější kotník, kdy vnitřní kotník je výběžkem kosti holenní a vnější je výběžkem kosti lýtkové. Mezi nejčastější poranění kotníku patří podvrtnutí, vymknutí (vykloubení). Při takovém poranění je dobré kotník zafixovat vhodnou bandáží.
Poranění kotníku nepodceňujte. Lidé tomuto poranění často nevěnují příliš pozornosti, dobu léčby zkracují na minimum a mohou si tím zadělat na problémy do budoucna, kdy i toto běžné zranění může mít vliv na způsob pohybu.
Při podvrtnutí kotníku je potřeba zraněnou nohu dát do vyvýšené polohy a kotník chladit studeným obkladem nebo speciálním chladícím gelem. Ideální je také elastické obinadlo, které však nesmí moc škrtit.
Při vymknutí kloubu je důležité co nejvíce omezit pohyb, přikládat studené obklady. Případně nanést nějaký přípravek na tišení bolesti či zmírnění otoku. V případě, že problém přetrvává, vyhledejte lékaře.
Ortopedické potřeby - ortézy a bandáže na kotník používáme buď v případě poranění kotníku k částečné nebo úplné fixaci nebo jako prevenci proti vymknutí.
Ortézy a bandáže umí zafixovat a odlehčit celý kloub, čímž zmírní otok po vyvrtnutí či zlomení při následné rehabilitaci. Ortézy na kotník jsou k dostání v různých provedeních podle konkrétního druhu zranění. Používají se především k doléčení při poúrazových stavech.
Bandáž v podobě obinadla využijete také při artritidě nebo zánětu šlach. Pokud trpíte bolestí kloubů, která vás omezuje při pohybu, nezapomínejte na kloubní výživu a kloubní výživu pro sportovce, která podpoří zdraví vašich kloubů, kostí i chrupavek.
Typy ortéz na kotník:
Zákazníci nejlépe hodnotí řady Power System, Mueller a Voltaren. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Power System Bandáže na kotníky Ankle Support Evo modré XL.