Jak správně vyprat prádlo? jak vyprat prádlo, jak vyprat obarvené prádlo

Milujete vůni čerstvě vypraného, usušeného a vyžehleného prádla? Ale jak na to, aby ve skříni prádlo vonělo ještě dlouho po vyprání a zářilo čistotou? Může se zdát, že v době automatických praček s chytrými funkcemi je praní naprosto jednoduchá záležitost. Mnoho lidí ale nepere správně a oblečení tak vystavuje riziku předčasného opotřebení. Protože i v době automatizované má praní svá jistá pravidla: 
jak třídit prádlo na praní

Třídit a zase třídit

Základním pravidlem pro úspěšnou péči o prádlo je třídění dle barev a materiálů

jak zvolit program na praní

Volit správný program

Různé prádlo vyžaduje různou péči. Sledujte cedulky na textiliích a dodržujte instrukce

kolik pracího prostředku

Ani málo, ani moc

Při dávkování pracího prostředku dodržujte předepsané množství uvedené na obalu

kolik prádla do pračky

Dopřejte prádlu prostor

Prádlo v pračce před praním rovnoměrně rozprostřete a buben nepřeplňujte

krásné a voňavé prádlo krok za krokem
Vše začíná správným tříděním prádla

Vše začíná správným tříděním

Základním krokem, ještě než dáte prádlo do pračky, je roztřídění podle barev, jinak hrozí vzájemné obarvení věcí. Většina lidí třídí klasicky na bílé, barevné a černé. Ale pokud bychom chtěli být opravdu důslední, tak můžeme třídit na bílé a bílé se vzory, barevné světlé a tmavé, červené a černé. Dalším, neméně důležitým krokem je třídění prádla podle materiálu. Například hedvábná halenka se bude prát určitě jinak než bavlněné prádlo. Při třídění tedy také kontrolujte cedulky se symboly praní.

prací prášek, prací gel, prací kapsle a tablety, jak prát barevné prádlo

Na výběru pracího prášku záleží

Pokud chcete zachovat zářivé barvy svého oblečení co nejdéle, určitě sáhněte po pracím prášku na barevné prádlo, který na sobě nese označení color, na černé věci taktéž používejte speciální prací prostředek vyloženě na černou barvu. Výběr pracího prášku je také neodmyslitelně spjat s vůní prádla. V drogeriích najdete celou řadu pracích prostředků, od klasických sypkých přes gelové kapsle až po tekuté prací gely. Je jen na vás, jaká forma vám bude nejvíce vyhovovat nebo vonět. Při dávkování prášku také přihlížejte k tomu, jak moc špinavé prádlo je.

jak správně vyprat

Prací prostředky

Sypké prášky jsou ideální na bílé prádlo, skvěle vybělí, nezanechávají stopy. Gelové kapsle dokonale provoní prádlo, obsahují prací prášek i aviváž v jednom. Hůře se rozpouští při nižších teplotách. Tekuté prací prostředky disponují příjemnou vůní, zbaví prádlo nečistot, zachovávají intenzitu barev.

jak prát prádlo, praní prádla
jak vybrat aviváž, vůně aviváže, změkčení prádla

A jak je to s aviváží?

Prádlo nejen krásně provoní, ale také ho změkčí a například svetry zbaví antistatického náboje. Oblečení také chrání před ztrátou barvy, méně se mačká a jde lépe žehlit. Při výběru aviváže se většina lidí řídí její vůní. Nabídka zahrnuje i aviváže speciální. Aviváž nikdy nepoužívejte přímo na prádlo, ani ji neřeďte vodou. Na dávkování aviváže použijte víčko (bližší informace o dávkování najdete na zadní etiketě prostředku) a jednoduše nalijte do zásobníku určeného pro aviváž. Bývá označen symbolem kytičky.

jak vybrat aviváž, vůně aviváže, změkčení prádla

Aviváže

Z nabídky aviváží můžete sáhnout po hypoalergenních pro miminka, na černé oblečení, na obnovu vláken nebo eko avivážích, které nezatěžují životní prostředí. Namísto klasické tekuté aviváže můžete použít vonné perličky, které prádlo provoní stejně svěží a trvající vůní.

jak prát prádlo, praní prádla
odstranění skvrn, skvrny při praní, jak odstranit skvrny

Jak na odstranění skvrn?

Kdo by to neznal. Skvrny od krve, vína, džusu, mastnoty, make-upu. Ale jak na ně, abychom je běžným praním nezaprali? Vsadit můžete na osvědčené babské rady nebo speciální odstraňovače skvrn. Ty se aplikují přímo na skvrnu ještě před samotným praním a nechají se působit po dobu doporučenou na obale. Nežádoucí skvrny můžete také předeprat v ruce pomocí mýdla či prášku a ty nechat chvíli působit.

odolné skvrny, jak na skvrny od krve, skvrny od vína, skvrny od šťávy

Typy na odstranění odolných skvrn

Skvrny od krve nejlépe ihned opláchněte ve studené vodě, krev pustí, teplá voda může skvrny od krve zaprat a zanechat fleky. Přidejte trochu soli nebo octa. – Skvrny od vína pokapejte citronovou šťávou a nechte chvíli působit, nebo skvrnu zasypte solí. Zaschlé víno také odstraníte namočením látky do horkého octa nebo mléka. – Skvrny od džusu a ovocné šťávy namočte do velmi horké vody či podmáslí, vyperte a poté použijte citronovou šťávu.

odolné skvrny, jak na skvrny od krve, skvrny od vína, skvrny od šťávy

Pro boj se skvrnami

Standardní prací proces je na některé typy skvrn krátký. I přes to, že již znáte tipy na jejich odstranění pomocí běžných věcí, které najdete v domácnosti, v arzenálu vašich pracích prostředků by neměl pro tento případ chybět účinný odstraňovač skvrn.

jak prát prádlo, praní prádla
Jak naplnit pračku, kolik prádla, zmačkané prádlo

Jak naplnit pračku

Ani málo, ani moc. Když budete prát malé množství prádla, je to neekonomické. Naopak když naplníte pračku příliš, prádlo se dokonale nevypere, neprovoní a je třeba počítat i s tím, že bude dost zmačkané. Obecně platí, že byste měli pračku naplnit tak, aby mezi prádlem a bubnem zůstal prostor, kam vložíte dlaň na výšku. Některé moderní chytré pračky si pak dokážou samy zvážit hmotnost prádla a tomu přizpůsobit délku pracího programu a množství napuštěné vody.

Správně zvolený program praní, teplota praní, jak vyprat, jemné prádlo, sportovní oblečení, jak prát vlnu

Program a teplota praní

Moderní pračky disponují mnoha programy v závislosti na druhu a materiálu prádla nebo míry zašpinění. Odlišný program volte pro ložní prádlo, věci na sport či oblečení pro denní nošení. Pro vlněné či jemné prádlo volte šetrný program praní v ruce. Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku. Nízká teplota však nezvládne odstranit viry a bakterie, takže třeba spodní prádlo, ložní prádlo, utěrky nebo ručníky perte tzv. na šedesát, tedy ne pod 60 °C. Naopak na jemné prádlo a vlněné svetry nepoužívejte příliš vysoké teploty ani ždímání.

Užitečné symboly praní

lze prát v ruce, symboly praní

Lze prát pouze v ruce

lze prát v pračce, symboly praní

Lze prát v pračce

prát na teplotu 30 c , symboly praní

Prát na teplotu 30 °C

Nelze prát v pračce, symboly praní

Nelze prát v pračce

Výrobek lze bělit, symboly praní

Výrobek lze bělit

Nelze žehlit, symboly praní

Nelze žehlit

Prát na sníženou rychlost, symboly praní

Prát na sníženou rychlost

Lze bělit, ne chlorem, symboly praní

Lze bělit, ne chlorem

Sušení prádla

Sušení prádla

Zřejmě nejméně oblíbená činnost „pracího procesu“. Vyndat prádlo z pračky, efektivně rozvěsit, případně obracet prádlo, které je naruby, po usušení sklidit, složit a narovnat do skříně. Prádlo samozřejmě nejlépe uschne a provoní při sušení venku na sluníčku. Pozor však, aby vám nevybledlo. Prádlo nevěšte v nevětrané či vlhké místnosti, hrozí zde vznik plísní. Pokud sušíte prádlo na klasickém rozkládacím sušáku, vždy ho umístěte tak, aby kolem něj mohl volně cirkulovat vzduch. Sušení prádla v sušičce je nejpohodlnější způsob a jeho obliba stále roste. Prádlo navíc krásně voní a při skládání za tepla ho již nemusíte žehlit.

Co do sušičky nepatří

– Vlněné oblečení – oblečení z tohoto materiálu by se v sušičce mohlo srazit až o několik velikostí – Hedvábné a krajkové prádlo – vysoké teploty těmto materiálům nesvědčí, může se srazit a krajka potrhat – Funkční a elastické prádlo – Prádlo s nažehlovacími a pogumovanými obrázky – ty mohou popraskat – Obuv s lepenými podrážkami – Prádlo vyprané v aviváži – sušička se zanáší a ucpává – Podprsenky s kosticemi a oblečení s plastovými zipy – hrozí, že se zdeformují či pokroutí – Záclony a jiné tkaniny se skleněnými vlákny

Nezapomínejte na údržbu pračky, čističe pračky, vodní kámen, filtr pračky

Nezapomínejte na údržbu pračky

V pračce se hromadí nejen bakterie, ale postupně se zanáší chuchvalci, zbytky pracího prášku, aviváže a při nedokonalé péči může i zasmrádat. Pravidelnou údržbou pračky tak přispíváte k její delší životnosti, zároveň dbáte o své zdraví. Po každém praní tedy vyčistěte zásobník na prášek a aviváž a otírejte gumové těsnění mezi dvířky a bubnem. Jednou za čas také zapněte pračku na nejvyšší stupeň a pusťte ji bez prádla. Zbavíte se usazenin, bakterií i možného zápachu. Pravidelně také čistěte filtry pračky, kde se tvoří vodní kámen.

čističe pračky

Čističe pračky

A čím pračku efektivně čistit? Použijte speciální čističe pračky. Skvěle odstraní veškeré nečistoty z útrob pračky a zajistí tak její optimální výkon a delší životnost.

jak prát prádlo, praní prádla

Péče o dětské prádlo – Jaký prací prášek pro miminko? Péče o dětské prádlo, jak prát věci pro děti, práci prášek pro miminka

Speciální kategorií se zvláštním přístupem je praní prádla pro ty nejmenší. Dětská pokožka je jemná a citlivá a na běžné prací prostředky může reagovat vyrážkami a podrážděním. Je proto obzvláště důležité věnovat výběru správných pracích prostředků pro děti zvláštní pozornost. Bavlněné oblečky perte ve vysokých teplotách, min. na 60 °C abyste zamezili množení choroboplodných zárodků a bakterií. Dalším krokem pro dokonalou dezinfekci je přežehlení.

Dětské prací prostředky

Vybírejte ze speciálních přípravků vyvinutých pro citlivou dětskou pokožku. V nabídce najdete prací gely, kapsle i klasické sypké prášky na praní.

prádlo

Autor článku

Klára Hausteinová
2020-12-08