Základním pravidlem pro úspěšnou péči o prádlo je třídění dle barev a materiálů
Různé prádlo vyžaduje různou péči. Sledujte cedulky na textiliích a dodržujte instrukce
Při dávkování pracího prostředku dodržujte předepsané množství uvedené na obalu
Prádlo v pračce před praním rovnoměrně rozprostřete a buben nepřeplňujte
Základním krokem, ještě než dáte prádlo do pračky, je roztřídění podle barev, jinak hrozí vzájemné obarvení věcí. Většina lidí třídí klasicky na bílé, barevné a černé. Ale pokud bychom chtěli být opravdu důslední, tak můžeme třídit na bílé a bílé se vzory, barevné světlé a tmavé, červené a černé. Dalším, neméně důležitým krokem je třídění prádla podle materiálu. Například hedvábná halenka se bude prát určitě jinak než bavlněné prádlo. Při třídění tedy také kontrolujte cedulky se symboly praní.
Pokud chcete zachovat zářivé barvy svého oblečení co nejdéle, určitě sáhněte po pracím prášku na barevné prádlo, který na sobě nese označení color, na černé věci taktéž používejte speciální prací prostředek vyloženě na černou barvu. Výběr pracího prášku je také neodmyslitelně spjat s vůní prádla. V drogeriích najdete celou řadu pracích prostředků, od klasických sypkých přes gelové kapsle až po tekuté prací gely. Je jen na vás, jaká forma vám bude nejvíce vyhovovat nebo vonět. Při dávkování prášku také přihlížejte k tomu, jak moc špinavé prádlo je.
Sypké prášky jsou ideální na bílé prádlo, skvěle vybělí, nezanechávají stopy. Gelové kapsle dokonale provoní prádlo, obsahují prací prášek i aviváž v jednom. Hůře se rozpouští při nižších teplotách. Tekuté prací prostředky disponují příjemnou vůní, zbaví prádlo nečistot, zachovávají intenzitu barev.
Prádlo nejen krásně provoní, ale také ho změkčí a například svetry zbaví antistatického náboje. Oblečení také chrání před ztrátou barvy, méně se mačká a jde lépe žehlit. Při výběru aviváže se většina lidí řídí její vůní. Nabídka zahrnuje i aviváže speciální. Aviváž nikdy nepoužívejte přímo na prádlo, ani ji neřeďte vodou. Na dávkování aviváže použijte víčko (bližší informace o dávkování najdete na zadní etiketě prostředku) a jednoduše nalijte do zásobníku určeného pro aviváž. Bývá označen symbolem kytičky.
Z nabídky aviváží můžete sáhnout po hypoalergenních pro miminka, na černé oblečení, na obnovu vláken nebo eko avivážích, které nezatěžují životní prostředí. Namísto klasické tekuté aviváže můžete použít vonné perličky, které prádlo provoní stejně svěží a trvající vůní.
Kdo by to neznal. Skvrny od krve, vína, džusu, mastnoty, make-upu. Ale jak na ně, abychom je běžným praním nezaprali? Vsadit můžete na osvědčené babské rady nebo speciální odstraňovače skvrn. Ty se aplikují přímo na skvrnu ještě před samotným praním a nechají se působit po dobu doporučenou na obale. Nežádoucí skvrny můžete také předeprat v ruce pomocí mýdla či prášku a ty nechat chvíli působit.
Standardní prací proces je na některé typy skvrn krátký. I přes to, že již znáte tipy na jejich odstranění pomocí běžných věcí, které najdete v domácnosti, v arzenálu vašich pracích prostředků by neměl pro tento případ chybět účinný odstraňovač skvrn.
Ani málo, ani moc. Když budete prát malé množství prádla, je to neekonomické. Naopak když naplníte pračku příliš, prádlo se dokonale nevypere, neprovoní a je třeba počítat i s tím, že bude dost zmačkané. Obecně platí, že byste měli pračku naplnit tak, aby mezi prádlem a bubnem zůstal prostor, kam vložíte dlaň na výšku. Některé moderní chytré pračky si pak dokážou samy zvážit hmotnost prádla a tomu přizpůsobit délku pracího programu a množství napuštěné vody.
Moderní pračky disponují mnoha programy v závislosti na druhu a materiálu prádla nebo míry zašpinění. Odlišný program volte pro ložní prádlo, věci na sport či oblečení pro denní nošení. Pro vlněné či jemné prádlo volte šetrný program praní v ruce. Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku. Nízká teplota však nezvládne odstranit viry a bakterie, takže třeba spodní prádlo, ložní prádlo, utěrky nebo ručníky perte tzv. na šedesát, tedy ne pod 60 °C. Naopak na jemné prádlo a vlněné svetry nepoužívejte příliš vysoké teploty ani ždímání.
Zřejmě nejméně oblíbená činnost „pracího procesu“. Vyndat prádlo z pračky, efektivně rozvěsit, případně obracet prádlo, které je naruby, po usušení sklidit, složit a narovnat do skříně. Prádlo samozřejmě nejlépe uschne a provoní při sušení venku na sluníčku. Pozor však, aby vám nevybledlo. Prádlo nevěšte v nevětrané či vlhké místnosti, hrozí zde vznik plísní. Pokud sušíte prádlo na klasickém rozkládacím sušáku, vždy ho umístěte tak, aby kolem něj mohl volně cirkulovat vzduch. Sušení prádla v sušičce je nejpohodlnější způsob a jeho obliba stále roste. Prádlo navíc krásně voní a při skládání za tepla ho již nemusíte žehlit.
V pračce se hromadí nejen bakterie, ale postupně se zanáší chuchvalci, zbytky pracího prášku, aviváže a při nedokonalé péči může i zasmrádat. Pravidelnou údržbou pračky tak přispíváte k její delší životnosti, zároveň dbáte o své zdraví. Po každém praní tedy vyčistěte zásobník na prášek a aviváž a otírejte gumové těsnění mezi dvířky a bubnem. Jednou za čas také zapněte pračku na nejvyšší stupeň a pusťte ji bez prádla. Zbavíte se usazenin, bakterií i možného zápachu. Pravidelně také čistěte filtry pračky, kde se tvoří vodní kámen.
A čím pračku efektivně čistit? Použijte speciální čističe pračky. Skvěle odstraní veškeré nečistoty z útrob pračky a zajistí tak její optimální výkon a delší životnost.
„Jak prát záclony v pračce? Pokud se rozhodnete pro praní záclon v pračce, měli byste zvolit nejšetrnější možný režim s nízkou teplotou praní (30 °C). Podívejte se, zda má vaše pračka speciální režim na praní záclon. Pokud ano, využijte ho. Do pračky vkládejte jen malé množství – ideálně záclony pouze z jednoho okna. Záclony vložené do bubnu by nikdy neměly přesahovat polovinu jeho výšky.
Záclony v pračce buď nikdy neždímejte, nebo je jen krátce odstřeďte na nejnižší možné otáčky. Ihned po dokončení praní je pověste na okna, kde se usuší a vlastní vahou také vyžehlí.“
Vybírejte ze speciálních přípravků vyvinutých pro citlivou dětskou pokožku. V nabídce najdete prací gely, kapsle i klasické sypké prášky na praní.
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.