Jak vybrat autosedačku?

 

Jak vybrat

autosedačku?

 

Připravte se na výlety s dětmi

Úspěšně jste své ratolesti sbalili na výlet a teď už je jenom dostat do auta. Do určitého věku však musíte mít připravenou autosedačku. Podle čeho ji vybírat, jaké jsou normy a jaké sedačky u nás najdete?

Podle čeho vybrat autosedačku?

detska autosedacka

Váha dítěte

Nejčastěji najdete autosedačky rozdělené podle váhových kategorií.

autosedacky podle veku

Výška dítěte

Pro bezpečnost je zásadní, aby dítěti nevyčnívala hlava z opěrky.

autosedacky isofix

Způsob upevnění v autě

Sedačky se mohou uchytávat pomocí pásu nebo systému ISOFIX.

autosedacky

Další funkce

Jako např. připevnění na kočárek, otočný sedák, polohovaní a jiné.

Jaké dítě chystáte na cesty?

Autosedačky pro miminka

Autosedačky pro batolata

Autosedačky pro větší děti

Autosedačka pro miminko

S autosedačkou se miminko seznámí opravdu rychle – už když se poprvé poveze domů z porodnice. Pro novorozence můžete vybrat „autovaničku“ (vajíčko) nebo protisměrnou autosedačku. Autovanička má další výhodu – můžete ji použít během dne i jako přenosnou postýlku. Nej­bezpečnější místo k instalaci autosedačky je prostřední zadní sedadlo auta, kde je dítě nejvíc chráněno v případě bočního nárazu. Nemusí to být ale vždy praktické kvůli tvaru sedadla apod. Pak je nejlepší zvolit pravé nebo levé zadní sedadlo. Sedačku umisťujte proti směru jízdy.

 

TIP: Při cestování v létě myslete na to, aby děťátku nebylo v autě horko. Malé děti se snadno přehřejí, proto je ideální mít zastíněná okna slunečními clonami.

autosedacka pro miminko

Do kdy musí mít vaše dítě autosedačku?

Dříve byl rozhodující pouze věk, teď už záleží na výšce a váze dítěte. Autosedačku nebo podsedák musí mít každé dítě, které váží do 36 kg a měří do 150 cm.

Zákon dále nařizuje, že pokud dáte autosedačku na místo vybavené airbagem, který nebyl uveden mimo činnost nebo byl uveden mimo činnost automaticky, dítě nesmí být v autosedačce čelem proti směru jízdy. Děti, které převyšují danou hmotnost a výšku nemusí mít sedačku ani podsedák. Musí však být připoutány bezpečnostním pásem tak, aby nešel přes krk ani ramenní kloub a v dolní části obepínal pánev.

autosedacka maxi cosi

Autosedačky Maxi-Cosi – porostou společně s dítětem

Maxi-Cosi dopraví vaše nejmenší domů z porodnice, poprvé do školky, na narozeninovou oslavu, na výlet do přírody, prostě kamkoli právě potřebujete – pohodlně a bezpečně. Najděte autosedačku pro váhu a výšku svého dítěte, nebo objevte flexibilní modely, které porostou s ním. Modely Emerald a Beryl vydrží dětem do 7 let s výškou 40–125 cm. Modely Titan a Titan Pro poslouží do 12 let pro děti s výškou 70–150 cm.

Kdy vyměnit autosedačku?

Když vaše autosedačka nemá flexibilní prvky, jako více možností pro připevnění pásu a vyjímatelné vložky, bude třeba ji časem vyměnit – a děti rostou jako z vody. Nemusíte okamžitě kupovat novou sedačku, když se dítě přehoupne do vyšší váhové kategorie. O výměně autosedačky rozhoduje výška, která je pro bezpečnost zásadní. Hlava nesmí vyčnívat z opěrky sedačky a bezpečností pás nesmí vést přes krk, jinak je nutné pořídit větší model.

Autosedačka pro batole

Sedačky pro batolata najdete nejčastěji s nosností do 18 kg, tedy zhruba do 4 let. Do 4 let je zároveň pro děti nejbezpečnější sedět proti směru jízdy. K dispozici jsou dále modely 9–36 kg, přibližně od jednoho roku až do 12 let. Tyto sedačky mají nejdříve vlastní pás pro menší děti, ale jakmile jej „přerostou“, začnete používat pás vozu. V tomto věkovém rozmezí už bývají děti opravdu neposedné, proto vybírejte sedačku s několika polohami pro maximální pohodlí a tedy i klid na cestách. Snímatelný a pratelný potah je také téměř nutností.

 

TIP: Malé děti milují navazování očních kontaktů a pocit být fyzicky blízko rodičů, proto pro ně může být těžké sedět v autě – jsou sice blízko, ale bez kontaktu. Zajistěte jim co nejlepší fyzické pohodlí a oblíbené hračky na dosah ruky. Navazujte kontakt také povídáním nebo zpěvem.

autosedacka pro batole

Autosedačky se systémem ISOFIX – o co jde?

ISOFIX je mezinárodně standardizovaný upevňovací systém v autě. Automaticky uzamkne vaši autosedačku – nebo bázi pod autosedačku – dvěma kovovými zámky (ISOFIX upevňovací body) k sedadlu v autě. Není tak potřeba používat bezpečnostní pás k upevnění sedačky. S použitím ISOFIXu je menší nebezpečí nesprávného upevnění autosedačky v porovnání s použitím bezpečnostního pásu. 

 

Pro autosedačky pro miminka (tzv. vajíčka) budete potřebovat speciální ISOFIX bázi. Větší autosedačku pro batole můžete upevnit pomocí pásu nebo také systémem ISOFIX. Pro největší kategorii autosedaček můžete použít obojí pro ještě větší stabilitu.

ISOFIX úchyty jsou standardem u většiny aut vyrobených po roce 2006. V EU je nyní asi 60% aut s ISOFIX, takže je velká šance, že vaše ho bude mít také. Pokud si nejste jisti, podívejte se do manuálu auta. Pokud vaše auto má ISOFIX, najdete logo naspodu sedadel.

autosedacky, podsedaky

Autosedačka nebo podsedák pro děti do 12 let

Autosedačky do 36 kg poslouží všem starším dětem, dokud tuto povinnost nepřerostou. Přemýšlíte, jestli vybrat autosedačku nebo podsedák? Podsedák je vhodným řešením pro děti, které ještě nedosahují 150 cm nebo 36 kg, ale sedačka jim už není pohodlná. Nejdůležitější je opět bezpečností pás – nesmí vést přes krk nebo ramenní kloub. 

 

TIP: Jak rozmístit autosedačky pro více dětí? Kdybyste převáželi například tři děti (miminko, batole a čtyřleté dítě) v autě a nebyla možnost dát všechny autosedačky na zadní sedadla, doporučujeme umístit miminko na zadní pravé sedadlo, batole na sedadlo za řidiče a nejstarší dítě na sedadlo spolujezdce s vypnutým airbagem a sedadlem posunutým co nejdále dozadu.

Co dalšího se při cestách bude hodit?

Travel-Gum 20 mg 10 ks

Můžete mít dnes149 Kč139 Kč

Kinedryl 10 tablet

Můžete mít dnes139 Kč129 Kč
Doplňky do auta
Nosítka
Stylové cestování
svačinky

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Od roku 2014 píšu blog, kde řeším nejčastěji zdravotnická témata. Když se zrovna nenacházím za monitorem, trávím volno v přírodě se psem.

Všechny články od autora