Koronavirus - Trudi (0 produktů)
Pandemie onemocnění COVID-19 způsobená koronavirem SARS-CoV-2 přetrvává a je i nadále potřeba se dostatečně chránit. Zde naleznete vedle ochrany dýchacích cest i antibakteriální mýdla, dezinfekce a další ochranné pomůcky.
Pandemie onemocnění COVID-19 způsobená koronavirem SARS-CoV-2 přetrvává a je i nadále potřeba se dostatečně chránit. Zde naleznete vedle ochrany dýchacích cest i antibakteriální mýdla, dezinfekce a další ochranné pomůcky.
Příznaky onemocnění COVID-19 podle MZČR:
- Teplota 37,3°C a více
- Kašel
- Obtíže s dýcháním
- Bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
- Ztráta čichu a chuti
- Únava
- Průjem
- Nevolnost
- Rýma
- U dětí se mohou vyskytnout tzv. "covidové prsty" s oteklými, bolestivými nebo svědivými hrbolky, většinou na prstech u nohou
Testy na COVID-19
Rychlý antigenní test (RAT) – vhodný pro samotestování
- Detekuje virovou bílkovinu a odhalí nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin
- Můžete jej provést sami bez zdravotnického personálu, např. na pracovišti nebo před kulturní akcí
- Levnější a rychlejší výsledek (do 10–30 minut) než u RT-PCR testů
- Není tak citlivý a přesný jako standardní RT-PCR test – není zaručeno, že v době odběru testu nejste nakažení
- Vhodné je test opakovat každý 3. až 5. den
RT-PCR test
- Detekuje přítomnost virové RNA
- Je velmi přesný a citlivý, odhalí nakažené COVID-19 i předtím, než jsou infekční
- Nevýhodou je finanční nákladnost, delší doba vyhodnocování a nutnost vysoce odborného personálu pro manipulaci se vzorky
- Odběr provádí zdravotnický pracovník, vyhodnocení je provedeno v laboratoři
Test na protilátky
- Měří přítomnost (a v některých případech i hladinu) protilátek proti viru SARS-CoV-2 v krvi lidí, kteří již prodělali COVID-19
- Jde o nepřímý průkaz infekce, nelze tedy na základě zjištění protilátek stanovit diagnózu
Ochrana dýchacích cest
Roušky a respirátory v kombinaci s dalšími preventivními opatřeními, jako je očkování, časté mytí rukou antibakteriálními mýdly a fyzický odstup, pomáhají zpomalit šíření viru. Proto je ochrana úst povinná téměř ve všech vnitřních prostorech a MHD.
Roušky
Roušky na rozdíl od respirátorů chrání především vaše okolí. Pokud nakažený používá roušku, ta z velké části zamezí tomu, aby se infikované kapénky, které dotyčný vylučuje při dýchání, mluvení i kašlání, dostaly do okolního vzduchu. Ačkoli roušky nepředstavují takovou ochranu jako respirátory, jsou pro zamezení šíření nákazy naprosto klíčové.
Speciální kategorií jsou nanoroušky, které bývají minimálně třívrstvé a textilie, ze které jsou vyrobeny, je více přizpůsobena na zachycování mikročástic. Proto dosahují podobné úrovně ochrany pro nositele, jako respirátor.
Respirátory
Respirátory chrání okolí i nositele před průnikem virů a bakterií z vnějšího prostředí. Podle Evropské normy se rozlišují dva typy respirátorů na základě míry propustnosti a ochrany: FFP2 (KN 95) a FFP3 (KN 99). Respirátory třídy FFP2 (KN95) musí zachytit alespoň 94% procent částic nacházejících se ve vzduchu. U respirátoru třídy FFP3 (KN99) je to 99% a používají je především zdravotníci.
Správná hygiena je základ
Hygiena rukou je v prevenci COVID-19 velmi důležitá. Pro největší ochranu si myjte ruce antibakteriálním mýdlem pravidelně a důkladně několikrát za den, pokaždé 20–30 sekund. Abyste se ochránili před nemocí COVID-19, měli byste si umýt ruce vždy:
- po smrkání, kašlání a kýchání
- po návštěvě lékaře či zdravotnického zařízení
- po příchodu domů z venku
- po manipulaci s penězi
- po použití hromadné dopravy
- po použití nákupního vozíku
- před a po přípravě i konzumaci jídla
- po použití toalety
- po vynesení odpadků
- před péčí o miminko a po přebalení
Pro situace, kde jste bez mýdla a vody, nezapomeňte na antibakteriální gely a dezinfekci.
Pokud hledáte doplňující informace ohledně právě probíhající pandemie onemocnění COVID-19, doporučujeme navštívit ověřený informační portál covid.gov.cz.