Do nedávné doby byly ústní roušky běžné pouze v nemocnicích nebo ambulancích. Vzhledem k postupující pandemii se však dostaly do života každého člověka. Potřebujeme je do práce, do obchodu, do školy, k dopravě, dokonce i k venčení psa. Ochranné …
Do nedávné doby byly ústní roušky běžné pouze v nemocnicích nebo ambulancích. Vzhledem k postupující pandemii se však dostaly do života každého člověka. Potřebujeme je do práce, do obchodu, do školy, k dopravě, dokonce i k venčení psa. Ochranné obličejové masky jsou v současné době jednou z několika dostupných zbraní proti virovým infekcím, mezi které patří nejen koronavirus, ale i virus chřipky nebo nachlazení, což si v asijských zemích uvědomili už dávno a obličejové masky jsou tam běžnou součástí života. Jak taková rouška zabraňuje přenosu infekcí? Velmi jednoduše. Rouška slouží jako bariéra proti šíření mikroorganismů kapénkovou infekcí a dělá to tak, že zachycuje kapénky na vnitřní straně roušky a nerozptyluje je do okolního vzduchu. Po nasazení roušky nechráníte před infekcí sebe, ale pouze lidi ve svém okolí.
Jednorázová rouška slouží jako nejjednodušší ochrana před přenosem především kapénkových infekcí. Používají se také ve zdravotnictví v ambulancích při různých drobných zákrocích nebo v nemocnicích při chirurgických zákrocích k ochraně zdraví pacienta. Jednorázové roušky se vyrábějí z různých materiálů, ale vždy musí před prodejem splňovat požadované normy pro bezpečnost při nošení a schopnost zachycovat mikroorganismy.
Respirátory (filtrační polomasky) jsou zdravotnické prostředky, které chrání nositele před pronikáním mikročástic z prostředí do dýchacích cest. Proto se používají spíše ve zdravotnictví a v průmyslu, kde se pracuje v prostředí s velkým množstvím škodlivin v ovzduší. V poslední době začíná respirátory vyhledávat i široká veřejnost jako ochranu před COVID-19. Při používání respirátoru je však třeba mít na paměti, že na rozdíl od respirátoru, který chrání okolí, respirátor nezachycuje vydechované částice, takže pokud má nemocný člověk na sobě pouze respirátor, může infekci šířit do okolí. Proto při nošení respirátoru používejte také běžnou roušku, kterou umístíte na respirátor, abyste chránili nejen sebe, ale také okolí.
Prodej nebo předávání filtrovaných obličejových respirátorů kategorie FFP2 s výdechovým ventilem nebo kategorie FFP3 je v současné době na Slovensku během krizové situace zakázán. Výjimku ze zákazu prodeje tvoří zdravotničtí pracovníci a poskytovatelé zdravotní péče.
Respirátory podléhají po celém světě různým regulačním normám. Tyto normy specifikují určité požadované fyzikální vlastnosti a výkonnostní charakteristiky, které musí být splněny, aby respirátory mohly tvrdit, že splňují danou normu.
Na Slovensku se nejčastěji setkáte s respirátory označenými evropskou třídou FFP2 nebo čínskou normou KN95. Na základě srovnání lze evropskou normu FFP2 a čínskou normu KN95 považovat za podobné pro filtrování částic, které nejsou na bázi ropy, jako je prach, znečištění ovzduší a bioaerosoly. Bioaerosoly také šíří virová onemocnění. Respirátory certifikované podle těchto norem mají tedy podobné vlastnosti a podobnou filtrační schopnost.
Při používání respirátoru na ochranu dýchacích cest je zásadní správné použití - nasazení. Pokud si jej totiž nasadíte špatně, hrozí vdechnutí nebezpečných látek a je vám k ničemu. Vždy rozlišujte horní a dolní okraj a nasazujte si obličejovou masku tak, aby vám filtrační maska zakrývala bradu i nos. Poté co nejlépe vytvarujte nosní klipový proužek. Horní svorku umístěte na horní část hlavy, spodní svorku pod uši. Pásky nesmí být zkroucené.
V případě, že jste si nezvolili v této kategorii žádný produkt, zkuste se podívat také na kategorie Respirátory a Roušky a ústenky.
Podívejte se na produkty z kategorie Ústní roušky, ústenky a respirátory seřazené od nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Ústní roušky, ústenky a respirátory seřazené od těch nejlevnějších. Kategorii Ústní roušky, ústenky a respirátory jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších produktů.