Samoopalovací přípravky jsou skvělou alternativou, pokud toužíte po bronzově zabarvené pokožce, ale zároveň se chcete vyvarovat nebezpečí, která jsou spojena s opalováním na slunci nebo v soláriu.
Samoopalovací přípravky jsou skvělou alternativou, pokud toužíte po bronzově zabarvené pokožce, ale zároveň se chcete vyvarovat nebezpečí, která jsou spojena s opalováním na slunci nebo v soláriu.
Ve většině z nich je obsažen buď DHA (dihydroxyaceton) nebo erytrulóza, případně kombinace obou látek. V obou případech se jedná o přírodní látky, které jsou v našem těle běžné přítomny. DHA je možné získat z cukrové řepy a cukrové třtiny. Tyto látky barví svrchní vrstvu kůže.
Bohužel ne, DHA a erytrulóza reagují na pokožce s aminokyselinami a proteiny. Existuje asi 10–15 % lidí, kteří na pokožce dané látky vůbec nemají. Pokud do této skupiny patříte, pak u vás ke kýženému efektu zhnědnutí nedojde.
Zpravidla 3–4 dny. To proto, že svrchní vrstva kůže se neustále obnovuje (a její malé částečky se odlupují). Opálení můžete prodloužit správnou aplikací přípravku.
Pomalu a postupně. Nejlépe pouze s tenkou vrstvou nepříliš tmavého přípravku. To proto, aby si zvykla vaše kůže, ale i proto, abyste si vyzkoušeli rovnoměrné nanášení. Často se totiž stává, že ze začátku nejsou výsledky použití samoopalovacích krémů uspokojivé a zhnědnutí je nepravidelné.
Věnujte pozornost přípravě a čtěte pokyny u konkrétního produktu!
Nejlépe fungují tyto přípravky na jemné a neporušené kůži. Aby bylo vaše opálení rovnoměrné a déle vydrželo, je dobré si před aplikací udělat peeling (velmi dobrý je březový peeling, který najdete v setu Happy Skin od Weledy) a odstranit odumřelé kožní buňky. Stejně tak věnujte pozornost odstranění chloupků. Je jedno, jakou metodu použijete (žiletka, vosk, epilační či depilační strojky), ale chloupky odstraňujte den před plánovanou aplikací samoopalovacího přípravku, aby měla pokožka čas se uklidnit.
Přípravek nanášejte krouživými pohyby buď dobře umytýma rukama nebo pomocí speciální rukavice. Nezapomeňte namazat i lokty, kolena a paty, jinak vaše opálení nebude kompaktní a nebude vypadat dobře. Po aplikaci se 30 minut neoblékejte. Většina přípravků dělá na oblečení skvrny, které jdou velmi špatně vyprat.
Nikdy si nekupujte samoopalovací přípravek, který je výrazně tmavší než současná barva vaší pokožky. Je jasné, že pokud se rozhodnete přípravek použít, chcete aby opálení bylo vidět, ale příliš tmavý odstín vypadá nepřirozeně. Je lepší sáhnout spíše po světlejším odstínu a v případě, že nebudete s výsledkem spokojeni, nanést další vrstvu. Tím se odstín opálení zintenzivní.
Pokud je vám líto jej vyhodit, můžete ho smíchat s obyčejným mastným krémem a tím jej naředit.
Ano, ale volte raději speciální produkt. Kůže na obličeji je totiž citlivější a tenčí, takže se přípravek bude chovat trochu jinak. Produkt na obličej by měl obsahovat stejný poměr účinných látek jako produkt, který použijete na tělo, aby nedošlo k tomu, že budete mít na těle dva druhy hnědé. Při aplikaci na obličeji buďte opatrní u okraje vlasů a obočí.
Zřejmě máte porušenou ochrannou vrstvu pokožky. To se stává při používání nesprávných kosmetických přípravků, zkontrolujte tedy všechny, které momentálně používáte (často bývá na vině příliš agresivní sprchový gel).
Často doporučovaný peeling (a tedy odloupnutí svrchní vrstvy pokožky, která byla samoopalovacím přípravkem obarvena) není ideálním řešením. Místo hnědých fleků totiž získáte červenou a podrážděnou pleť. Doporučovaná citronová šťáva také dráždí pleť a může vyvolat alergickou reakci. Nejlepší je nedělat nic a po pár dnech zkusit aplikaci znovu.
Na trhu jsou samoopalovací přípravky dostupné v různých variantách: jako spreje, krémy, gely, mléka, pěny, dokonce se prodávají i samoopalovací ubrousky. Z hlediska účinnosti není konzistence relevantní, takže záleží jen na vás, jaký produkt vám bude nejlépe vyhovovat. Samoopalovací přípravky mají v nabídce všechny velké kosmetické značky jako Bioderma (doporučujeme sprej Photoderm Autobronzant), Vichy (mají skvělé mléko Ideál Soleil, které se dá použít i na obličej), Clarins (pokud vám více vyhovuje krém, zkuste ten jejich), ale i Dermacol nebo Avon.
Ne, v žádném případě! Samoopalovací přípravky neobsahují ochranu proti UV záření a opálení funguje na zcela jiném principu, takže vždy používejte opalovací krém, pokud se pohybujete na slunci (nejen u moře).
V kategorii Samoopalovací přípravky zákaznící nejvíce chválí značky Dove, Dripping Gold a Garnier. Hledáte něco speciálního v kategorii Samoopalovací přípravky? Při hledání vám možná pomůže nakouknout do následujících podkategorií Samoopalovací krémy, Samoopalovací pěny a Samoopalovací spreje