Nechte se unášet vůněmi přírody – esenciální oleje (silice) jsou směsi vonných látek, které se získávají z tun květů, semínek, listů a dalších rostlinných materiálů. Mezi názvy esenciální a éterický olej není rozdíl, oba označují silice. Esenciální oleje jsou základem aromaterapie, alternativní metody pro uvolnění napětí, relaxaci a zlepšení nálady. Stačí přidat pár kapek vybraného oleje do difuzéru nebo aroma lampy a vstřebávat benefity rozmanitých vůní. Každý olej má totiž kromě kouzelného aroma také další účinky na tělo a mysl. Pro aromaterapii lze také koupit předpřipravené směsi esenciálních olejů zaměřených na konkrétní efekt, jako je uvolnění dýchacích cest, zmírnění stresu atp.
Zobrazit víceNechte se unášet vůněmi přírody – esenciální oleje (silice) jsou směsi vonných látek, které se získávají z tun květů, semínek, listů a dalších rostlinných materiálů. Mezi názvy esenciální a éterický olej není rozdíl, oba označují silice. Esenciální oleje jsou základem aromaterapie, alternativní metody pro uvolnění napětí, relaxaci a zlepšení nálady. Stačí přidat pár kapek vybraného oleje do difuzéru nebo aroma lampy a vstřebávat benefity rozmanitých vůní. Každý olej má totiž kromě kouzelného aroma také další účinky na tělo a mysl. Pro aromaterapii lze také koupit předpřipravené směsi esenciálních olejů zaměřených na konkrétní efekt, jako je uvolnění dýchacích cest, zmírnění stresu atp.
Oblíbené esenciální oleje:
- Levandulový olej – zklidňuje mysl, zmírňuje nervozitu, pomáhá proti nespavosti
- Eukalyptový olej – pomáhá uvolnit dýchací cesty při nachlazení
- Pačuli – zmírňuje únavu, pomáhá k lepší koncentraci, zlepšuje náladu
- Tea tree olej – působí protizánětlivě na kůži, neutralizuje pachy
- Pomerančový olej – zlepšuje náladu, dodává energii
Použití esenciálních olejů
Zpříjemnit prostředí vůní esenciálních olejů můžete v jakémkoliv interiéru. Některé navíc pohlcují pachy a osvěží vzduch. Lze je však aplikovat na pokožku, jako doplněk masáže nebo koupele. Na pokožku je však vždy používejte ředěné – přidáním pár kapek do nosného rostlinného oleje.
- Inhalace pomocí aromalampy: Nakapejte do vody 3–8 kapek esenciálního oleje. Zapalte plamínek, ten ohřeje misku a odpaří vonné silice. Můžete misku položit i na topení nebo pokapat papírový kapesník.
- Elektrické difuzéry: Inhalovat můžete také bez ohýnku v elektrických difuzérech. Navís poskytují možnosti automatického zapínání nebo regulace intenzity vůně.
- Přísada do koupele: Nařeďte esenciální olej v rostlinném oleji, ten následně přidejte do horké koupele. Pozor ovšem na následnou mastnotu.
- Aromaterapeutická masáž: Opět si olej nejdříve nařeďte, poté můžete masírovat pokožku. Kromě inhalace příjemné vůně si tak uvolníte i ztuhlé svaly.
- V těhotenství raději ne: Inhalace je obecně bezpečná i během těhotenství, nedoporučuje se však aplikace na pokožku ani vnitřní užívání. Celkově je lepší se vyhýbat kontaktu s oleji a používat pouze difuzéry nebo vonné tyčinky.
- Časté otázky a průvodce aromaterapií >
Vytvořte si domácí pomocníky!
- Univerzální prostředek na úklid: Přibližně 15 kapek oleje smíchejte s 2 hrnky octu a 1 hrnkem vody. Čistič je možné přelít do rozprašovače a využít při úklidu koupelny nebo kuchyně.
- Praní: Přidejte pár kapek oleje do pračky k neutrální aviváži nebo pracímu gelu. Krásně provoní vaše vyprané prádlo.
- Sušička: Pár kapek oleje je možné přidat také do sušičky na ručník, který vložíte dovnitř s ostatním prádlem.
- Přírodní repelent: Smíchejte 30 kapek levandulového a 10 kapek vanilkového oleje spolu s 75 ml vody a 75 ml vodky. Repelent je vhodný proti komárům i klíšťatům.
Uživatelé nejlépe hodnotí řady Nobilis Tilia, Saloos a Hanus. Nejlépe hodnoceným produktem je Saloos Esenciální olej Litsea cubeba 10 ml.