Kategorie nabízí produkty, které vám pomohou řešit problémy se zrakem. Najdete zde jak kontaktní čočky rozdělené dle frekvence nošení, tak příslušenství k čočkám – kapky i roztoky. Pokud nejste příznivci kontaktních čoček, vyberte si vhodné dioptric…
Kategorie nabízí produkty, které vám pomohou řešit problémy se zrakem. Najdete zde jak kontaktní čočky rozdělené dle frekvence nošení, tak příslušenství k čočkám – kapky i roztoky. Pokud nejste příznivci kontaktních čoček, vyberte si vhodné dioptrické brýle.
Netrpíte-li vadou zraku, prohlédněte si nabídku slunečních brýlí (včetně dětských), brýlí pro řidiče nebo proti modrému světlu, případně sportovních brýlí. V kategorii příslušenství k brýlím si vyberete pouzdro, šňůrku nebo hadříky na brýle.
V případě krátkozrakosti (odborně myopie) neostře či zamlženě vidíme do dálky, snažíme se na vzdálené předměty neustále zaostřovat, a oko se tak hodně namáhá. Údajně se jedná o nejčastější vadu zraku, která má buď genetickou příčinu, nebo je v dnešní době plné monitorů a displejů často také získaná. Počty dioptrií jsou u krátkozrakosti doprovázeny znaménkem „–”. Většinou se tato vada dá jednoduše napravit brýlemi, čočkami, případně laserovou operací.
Dalekozrakost, hypermetropie, je vrozená vada, která umožňuje dobré vidění na dálku, ale problémem je neustálé zaostřování na blízké předměty. Pokud dalekozrakostí trpíte, sami víte, že bez brýlí nebo kontaktních čoček se oči při čtení nebo psaní velmi namáhají, což může vyústit v nepříjemné bolesti hlavy. Počty dioptrií jsou u dalekozrakosti doprovázeny znaménkem „+”.
Kromě těchto dvou vad je další častou vadou tzv. astigmatismus neboli nepravidelné zakřivení rohovky (namísto zakulaceného je její povrch oválný) a postižený vidí rozostřeně, někdy až dvojitě.
Dioptrie vám může změřit buď oční lékař (oftalmolog) nebo odborník v optice (optometrista). Zatímco u oftalmologa můžete na vyšetření čekat i pár měsíců, optometrista vás objedná většinou za pár dnů. Pokud by však zjistil nějaký problém, pošle vás za očním lékařem.
Samotné měření dioptrií probíhá pomocí přístroje zvaného autorefraktokeratometr a proces měření a stanovení počtu dioptrií se odborně nazývá refrakce. Toto vyšetření je naprosto bezbolestné.
Možná o tom slyšíte poprvé, ale brýle a čočky se u vyšších hodnot opravdu mohou lišit, a to až o celou jednu dioptrii. Od hodnoty +/– 3,50 se dioptrie přepočítávají podle tabulek, takže např. hodnota +4,50 u brýlí je +4,75 u čoček a tento rozdíl se dále navyšuje.
Je to dáno tím, že čočka těsně přiléhá na oko, zatímco brýlová čočka je od oka vzdálená pár centimetrů. Pokud tedy chcete od brýlí přejít ke kontaktním čočkám, je nutné si nechat zrak přeměřit.
Možná právě váháte nad tím, jestli investovat raději do brýlí, nebo do kontaktních čoček. I v tomto případě má každý produkt své pro a proti.
Uživatelé hodnotí nejlépe značky Glassa, Hylo a Ocutein. Pokud jste si nezvolili v této kategorii žádný produkt, podívejte se také na kategorie Brýle, Kontaktní čočky a Příslušenství k čočkám.
Podívejte se na produkty z kategorie Oční optika seřazené od nejlépe hodnocených. Kategorii Oční optika jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších produktů. Kategorii Oční optika jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších produktů.