Kontaktní čočky (20 produktů)

Kontaktní čočky jsou optické zdravotnické pomůcky, které primárně slouží ke korekci očních vad jako je např. krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus atp. a jsou vhodnou alternativou k dioptrickým brýlím. Druhotně mohou být kontaktní čočky …

Zobrazit více

Kontaktní čočky jsou optické zdravotnické pomůcky, které primárně slouží ke korekci očních vad jako je např. krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus atp. a jsou vhodnou alternativou k dioptrickým brýlím. Druhotně mohou být kontaktní čočky využívány i pro estetické účely, třeba když zatoužíte po jiné barvě očí.

Jak nasadit kontaktní čočky?

Pokud jste v používání kontaktních čoček úplní začátečníci, může se vám jejich nasazování zdát zprvu jako velmi náročná aktivita. Manipulace s nimi je přitom jednoduchá, chce to jen trochu času a trpělivosti. Věřte, že s každou další aplikací budete blíž a blíž pohodlnému životu bez brýlí. Pokud si nejste nasazováním kontaktních čoček jisti, zde je jednoduchý návod: 

<!--more-->

  1. Dbejte na hygienu a před aplikací kontaktních čoček si důkladně umyjte ruce mýdlem pod tekoucí vodou nebo použijte dezinfekci na ruce. Předcházíte tím vzniku infekce, která by se do oka mohla snadno dostat.
  2. Opatrně otevřete pouzdro (blistr) a pomocí ukazováčku z něj kontaktní čočku vyjměte. Prst, kterým se čočky dotýkáte, by měl být suchý. 
  3. Před nasazením si čočku důkladně prohlédněte a přesvědčte se, že není poškozená nebo znečištěná. 
  4. Jakmile máte čočku na prstu, zkontrolujte také, zda-li není otočená naruby. Poznáte to tak, že její okraje směřují vzhůru a tvarem připomíná misku. Některé povrchy kontaktních čoček disponují i indikátorem „rub a líc“. 
  5. Pokud jste připraveni na aplikaci, položte prostředníček téže ruky, ve které čočku držíte, těsně pod spodní řasy a odtáhněte spodní víčko. Ukazováčkem nebo prostředníčkem druhé ruky vyhrňte horní víčko a opatrně přiložte čočku na oko. Podívejte se nahoru a dolu a zamrkejte. Čočka by se měla po chvíli sama usadit. 
  6. Jestli vás čočka v oku dráždí nebo nevidíte ostře, znamená to, že není nasazená správně. V takovém případě čočku vyjměte a aplikujte znovu.

Jak vyndat kontaktní čočky?

Stejně jako při nasazování nezoufejte, pokud vám kontaktní čočka nepůjde vyjmout na první pokus. Stačí si najít ten správný způsob, který vám bude nejvíce vyhovovat a sundávání kontaktních čoček se pro vás zanedlouho stane rutinou. 

  1. Důkladně si umyjte ruce a osušte je dosucha. 
  2. Jemně se rozevřete víčka a při pohledu nahoru si ukazováčkem stáhněte čočku směrem dolů na bělmo. 
  3. Opatrně uchopte čočku mezi palec a ukazováček tak, aby nedošlo k jejímu poškození a vyjměte ji. 
  4. Pokud používáte jednodenní kontaktní čočky, po sundání je vyhoďte. V případě, že jsou čočky určeny k vícedennímu užívání, vložte je do pouzdra (blistru) naplněného roztokem.

Jak vybrat kontaktní čočky?

Aby čočky maximálně plnily svou roli a vy jste si jejich výhod mohli užívat naplno, je potřeba při jejich výběru přihlédnout hned k několika faktorům. 

Návštěva odborníka

Před tím, než s nákupem kontaktních čoček začnete, doporučujeme poradit se s vaším očním lékařem nebo optometristou. Ten vám pomocí patřičného vyšetření zjistí např. počet dioptrií, případné oční vady a další parametry vašich očí. Naměřené hodnoty bude třeba zohlednit během výběru, aby se zrak dále nezhoršoval.

Proč si čočky pořizujete? 

Důvodů, proč začít nosit kontaktní čočky, může být mnoho. S brýlemi jste spokojený/á, ale překáží vám při sportu? Chcete brýle odložit natrvalo? Nebo jen toužíte po nové image? Před tím než začnete vybírat čočky podle jednotlivých parametrů, zamyslete se nad tím, jaké důvody vás k jejich nákupu vedou. 

Jak čočky rozdělujeme:

  • Podle materiálu: hydrogelové, silikon-hydrogelové, tvrdé 
  • Podle účelu nošení: dioptrické –⁠ slouží ke korekci očních vad, nedioptrické –⁠ mají estetické účely
  • Podle oční vady (tvaru): 
    • sférické –⁠ určené pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti
    • multifokální –⁠ slouží ke korekci presbyopie (neschopnosti oka zaostřit na blízko) a dalších onemocnění očních vad, kdy je zrak zhoršen na dálku i na blízko
    • torické (astigmatické) –⁠ pomáhají korigovat tzv. astigmatismus, oční vadu, která se vyznačuje tím, že je rohovka nebo čočka oka nepravidelně zakřivená
  • Podle frekvence nošení: jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, roční, kontinuální (umožňují nepřetržité nošení po několik dní či týdnů bez toho, aniž byste čočky museli na noc vyjmout z očí)

Jaké další parametry zohlednit? 

Průměr. Hodnota průměru udávaná v milimetrech značí šířku kontaktní čočky. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 13,5 do 14,5 mm, průměr tvrdých čoček může být ale i o několik milimetrů menší. 

Zakřivení. Tento údaj vyjadřuje zakřivení zadní plochy čočky, který by se měl shodovat se zakřivením rohovky, jelikož se se jí přímo dotýká. Hodnotu zakřivení najdeme pod zkratkou BC. 

Počet dioptrií. Počet dioptrií kontaktních čoček se nemusí vždy shodovat s těmi na brýlích. Hodnotu dioptrií, která se značí PWR, D, dpt., S, nebo SPH, vám změří oční specialista.

Uživatelé nejlépe hodnotí značky Alcon, Biofinity a Acuvue Oasys. V případě, že jste si nevybrali žádný produkt, podívejte se také na kategorie 14denní čočky, Jednodenní čočky a Měsíční čočky. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Biofinity 6 čoček.

Kontaktní čočky - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Kontaktní čočky ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.

Podívejte se na produkty z kategorie Kontaktní čočky seřazené od nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Kontaktní čočky seřazené od těch nejlevnějších. Kategorii Kontaktní čočky jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších produktů.