Libor Mattuš , Pilulka , Životozprávy
 

Jak na protizánětlivou denní rutinu? | Libor Mattuš

Jak vyzrát na chronické záněty, aby se nestaly zárodkem vážnějších a trvalých zdravotních komplikací?
Biohacker, instruktor chladové terapie a dechových cvičení Libor Mattuš v druhé části rozhovoru pro ŽIVOTOZPRÁVY poradí, jak se bránit této civilizační chorobě, kterou trpí prakticky celá populace.

E-book o chronických zánětech si můžete stáhnout TADY.

"Ranní cvičení na denním světle, odpoledne ruce v kýblu s ledovou vodou a večer čmeláčí dech. I to je biohacking chronických zánětů"

Nezapomeňte na vlákninu

Zjednodušeně řečeno, jde vlastně o to, jak v současném narušeném životním prostředí eliminovat díky svým návykům, které nám osobně vyhovují, každodenní stres v zaměstnání, ale i doma. Jak skoncovat s nedostatkem spánku i absencí pohybu nebo se více starat o svoji stravu. Tím ovlivňujeme svůj střevní mikrobiom mající podstatný vliv na naši psychiku a chování. K jedné z protizánětlivých metod patří už jen to, že začneme jíst více vlákniny, která oproti minulosti zmizela z našich jídelníčků.

Přidávejte postupně

Počkejte si dva tři týdny, než se postupně dostanete na vyšší dávky vlákniny. Ten samý opatrný postup platí třeba pro další z protizánětlivých metod – chladovou terapii. Chronickou zánětlivost velmi ovlivňuje i funkce pohlavních orgánů, což souvisí s produkci oxidu dusnatého, který je důležitou imunoregulační látkou. Mimo to, že pomáhá jejich prokrvení (u mužů vlastně plní roli viagry), reguluje viry a bakterie, protože má silný antivirální i antibakteriální účinek.

Zapojte chladovou terapii

„Moji oblíbenou molekulu oxidu dusnatého můžeme v těle kultivovat chladovou terapií, zvýšeným pohybem nebo i tak, že maximálně dýcháme nosem. Platí, že čím jí vyprodukujeme více, tím jsme fyzicky výkonnější, máme lepší náladu, více energie, což svědčí našemu partnerskému i profesnímu životu. A opět tím samozřejmě snižujeme chronický zánět,“ vysvětluje její přínos pro naše tělo Libor Mattuš. Důležité je též vědět, že neexistuje nějaká předepsaná cesta biohackingu. Šablony ve stylu-po studené sprše vyběhněte do lesa, zacvičte si, nasnídejte se a budete spaseni, pro všechny nefungují. Každý si musí najít to, co mu vyhovuje, svojí každodenní rutinu, kterou ale bude dodržovat dlouhodobě.

Začněte od rána

A jak může vypadat rozvrh těchto drobných aktivit po celý den? Ráno je úplně nejjednodušší nesedat hned k počítači, ale otevřít okno a vystavit se dennímu světlu, když už nám není dopřán ideál, vyjít ven a postavit se bos na trávu. V 5 až 8 minutách se rozcvičit od kotníků, kyčlí až po páteř. Pokud si jde někdo po ránu zaběhat může mu vyhovovat intervalový trénink. To znamená, že běhá poměrně rychle třeba 15 až 30 sekund a pak se třeba 2–3 minuty prochází, znovu vyběhne vysokou rychlostí kratší čas, a tak dále. I mimo sport jde o skvělou metodu. Pozor ale na tělesnou konstituci, nemusí vyhovovat lidem s vyšší nadváhou. Skvěle nás to nastartuje.

Pak je možné jít do studené sprchy, ale klidně postačí, když si ve studené vodě smočíme jen končetiny – ruce po lokty či zápěstí, nohy po kolena nebo jen plosky nohou. „Prostě vzít to na pohodu, což je dlouhodobě udržitelné. Žádná přemíra motivace a něco přehánět. Pokud tento ranní základ zvládneme párkrát v týdnu, a nemusí to být vůbec každý den, tak si vlastně uděláme celodenní rezervu, kdybychom potom už nestihli vůbec nic,“ doplňuje Mattuš.

Myslete na sebe i během dne

V sedavém zaměstnání je potom během dne možné dělat dřepy. Nikoli klasicky jako v tělocvičně, ale s využitím své kancelářské židle, do níž usedáme a vstáváme (5 x až 20 x). Optimální je přidat k tomu dechové cvičení např. nádech, pak si ještě jednou přidechnout a dlouze vydýchnout jako do brčka i s hlasovým projevem. Hlavně nesedět celou pracovní dobu a být úplně bez pohybu. „Co já ještě doporučuju třeba během pracovního odpoledne, jsou ledové kyblíky. Každá firma, každé pracoviště, home office i školka, všichni by je měly mít. Když si dáte ruce nad zápěstí do kýblu, jde o skvělou metodu osvěžení,“ vypráví L.Mattuš

Usínejte zdravě

Večerní rituály nás pak mají především zklidnit, ubrat nám energii, abychom po ulehnutí do postele pořád nepracovali a nepřehrávali si svůj celodenní „film“. Zkuste uklidňující dechové cvičení – bručení neboli čmeláčí dech s hlasovým projevem asi řadě lidem známým jako ohmmmmm. Ideální je do toho občas zapojit i partnera. A proč také raději místo kávy, která nám nedává energii, ale otupuje jen naši únavu, pít alternativní nápoje? A je dobré ji třeba na týden vysadit? Kvůli čemu mužům ubývá testosteron? Jak to, že na kvalitním spánku pracujeme už od rána? Poslechněte si celé, již druhé zajímavé povídání s Liborem Mattušem na téma chronických zánětů.

životozprávy

Video rozhovor

Libor Mattuš
Jak na protizánětlivou denní rutinu?

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.