životozprávy

Vše, co jste chtěli vědět o zdraví, ale báli jste se zeptat. Ptáme se za vás. 

Podcast přináší online lékárna Pilulka.cz

Nejnovější epizody

Nový díl podcastu ŽIVOTOZPRÁVY se zakladatelkou projektu Systers a expertkou na ženský biohacking a wellbeing Veronikou Allister. Nechte se inspirovat a objevte tajemství biohackingu a nových možností, která mohou posílit vaše fyzické a duševní zdraví.

Spolu s psycholožkou Mgr. Veronikou Majtnerovou se ponoříme do problematiky syndromu vyhoření. V novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY si přiblížíme si příznaky a signály fenoménu, který v dnešní náročné době ovlivňuje mnoho lidí.

V novém dílu podcastu ŽIVOTOZPRÁVY jsme se potkali s terapeutem Petrem Freimannem, který stojí za neziskovkou Suchej únor. Jaké dopady má měsíční abstinence na tělo i mysl? Pusťte si nový rozhovor do uší!

Spolu s odborníkem na dlouhověkost, Petrem Šrámkem z Healthy Longevity Clinic, jsme si povídali o tom, jak prodloužit svůj aktivní věk. Ovlivňuje stárnutí více genetika nebo náš životní styl? Pusťte si nový díl ŽIVOTOZPRÁV.

V novém díle podcastu se ponoříme do světa dětské kardiologie. Dozvíte se více o genetice, prenatálním screeningu a českém zdravotním systému. Hostem ŽIVOTOZPRÁVY je přednosta Dětského kardiocentra MUDr. Ondřej Materna, Ph.D.

Jan Vítek pracuje od roku 2009 v zdravotnické záchranné službě hlavního města Prahy a od roku 2016 zastává pozici hlavního lékaře v oblasti 1. V novém díle podcastu jsme si povídali o jeho výjezdech, psychické odolnosti a o tom, jak postupovat, pokud se staneme svědky nehody.

Závislost na lécích či jejich nadměrné užívání se v Česku dostalo na žebříčku všech společenských drog na druhé místo hned za alkohol. Pro někoho možná i trochu překvapivě už tento společenský problém předstihl co do počtu závislých lidí klasické drogy. Poslechněte si nový díl podcastu s adiktologem Alešem Kudou.

Zajímalo vás někdy, jaká je spojitost mezi světlem a spánkem? Proč často podceňujeme právě tmu? Právě o tom je nový díl podcastu „ŽIVOTOZPRÁVY“ s Hynkem Medřickým, kde jsme celkově zhodnotili vliv cirkadiánního rytmu na naše tělo.

Možná vám už někdo poradil, ať se tolik nestresujete. Rada je to skvělá, ale co s tím? Poslechněte si nový rozhovor s Václavem Lavičkou a bioložkou Viktórií Véle, kde zjistíte, jak stres (mnohdy i nečekaně) působí na naše tělo.

Co má společného vodní slalom, trénink profesionálních sportovců a StarDance? Hostem tohoto podcastu je Vavřinec Hradilek, vodní slalomář, stříbrný medailista z olympiády v Londýně a mistr světa z roku 2013 a 2017.

O dvojí kvalitě potravin, jejich průmyslovém zpracováním a jídle, které je zdravé jen ,,na oko". S klinickou dietoložkou Terezou Vágnerovou jsme se bavili o návodu, podle kterého vybírat suroviny do svého jídelníčku a co by v něm rozhodně nemělo chybět.

Jaký je rozdíl mezi syndromem, předstíranou skromností a nízkým sebevědomím? V rozhovoru s psycholožkou Mgr. Annou Jelínkovou diskutujeme, jak zážitky z dětství, sociální tlak a online prostředí utváří naši psychiku, jak se dostat z kolečka pochybností ven a začít si více věřit.

Za poslední 10 až 15 let nejmodernější medicínské metody a technologie produkují obrovské množství dat. „Tak proč zmíněná data například o našem životním stylu, vrozených predispozicích DNA, či údaje z naší zdravotní a rodinné anamnézy vhodně nepropojit, aby nám pomohla prodloužit si aktivní zdraví?“ říká Petr Štěpánek, spolumajitel a zakladatel společnosti Macromo.

Jak pečovat o své vlasy, aby esteticky vypadaly zdravé a krásné, ale především abychom zabránili jejich vypadávání? A kdy už máme navštívit dermatologa či trichologa? Profesorka MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D je uznávanou lékařskou kapacitou v tomto oboru.

Lucie a Markéta se rozpovídaly o svých zdravých návycích, díky kterým život po třicítce není zmar. Co mají společného vanové baterie, špunty do uší a Martin? Proč jsou holky rády mastné a jak se vyhnout starobním skvrnám? Ultimátní návod na zdravý životní styl si poslechněte v novém díle podcastu Životozprávy.

Odhady v současné době mluví o přibližně 1,3 milionu Čechů na hranici rizikového nebo problémového pití. O závislosti na alkoholu jsme si povídali s předním českým adiktologem, psychologem a terapeutem Alešem Kudou, ředitelem institutu Origanum.

Jak vyzrát na chronické záněty, aby se nestaly zárodkem vážnějších a trvalých zdravotních komplikací? Biohacker, instruktor chladové terapie a dechových cvičení Libor Mattuš v druhé části rozhovoru pro ŽIVOTOZPRÁVY poradí, jak se bránit této civilizační chorobě, kterou trpí prakticky celá populace.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současnosti potýká s neplodností každý šestý člověk. Jak se vyhnout ,,pseudoradám” a zachovat si zdravý rozum? Na otázky nám odpovídala Anna Sedláková a Karolína Krejčová z projektu Indiánky.

Skloubit vysokou manažerskou pozici spojenou s maximálním pracovním nasazením, stresem i trvalým nedostatkem času se zdravým životním stylem je pro řadu lidí z této branže tak trochu fata morgana. Zakladatel a spolumajitel společnosti Pilulka – Petr Kasa, má vlastní recept, který mu vyhovuje a neměnil by ho.

Sex můžeme trénovat stejně jako plavání. Když se chceme stát úspěšným plavcem, musíme si správnou techniku taky osvojit. Bez toho to nejde. Tereza Berounská je lektorkou a tvůrkyní projektů yogasexualis.

Střevní mikrobiom hraje klíčovou roli v našem imunitním systému, psychice a celkovém zdraví. Kromě toho také zajišťuje nepropustnost střevní stěny a jeho rozmanitost pomáhá učit naši imunitu, co je pro nás přínosné a co ne.

Chronické záněty jsou jednou z velmi rozšířených civilizačních chorob současnosti a představují rizikový faktor pro naše zdraví. Pokud jsou záněty dlouhodobě zvýšené, naruší se citlivá tělesná rovnováha. Libor Mattuš je biohacker, instruktor chladové terapie a dechových cvičení, jemuž se též přezdívá ledový muž.

Téma obezity coby jedné z civilizačních chorob rezonuje tuzemskými debatami o zdraví už několik desetiletí. Jan Novák je klinický výzkumník působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

V České republice se každé 10. dítě narodí předčasně. O předčasných porodech a jejich prevenci jsme si povídali s Lucií Žáčkovou, předsedkyní neziskové organizace Nedoklubko, která se snaží mimo jiné pomáhat právě rodinám nedonošených dětí.

Kvůli závažnému autoimunitnímu onemocnění nemohla paní Svátová chodit. Tehdy se rozhodla vzít zdraví do svých rukou. Začala studovat přírodní medicínu a zajímat se o to, jak zlepšit kvalitu svého života.

Víte, že někteří lidé v kancelářské židli prosedí až 12 hodin denně? Fpohybu pomáhá udržet energii a tělo bez bolesti během celé pracovní doby a neodkládat pohyb „až po práci“ nebo jen na tréninky.

životozprávy

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

Životozprávy