Co na opruzeniny u dětí?

Ať už používáte konvenční nebo přírodní kosmetiku, látkové či jednorázové pleny, pravděpodobně jste se s opruzeninami u svých dětí setkali i vy.
Jak je ošetřit? A jak zabránit jejich vzniku?

První pomoc na opruzeniny

pilulka

Jak vypadají opruzeniny u miminek?

Opruzenina je typické červené zbarvení spojené s podrážděním, svěděním a pálením kůže v místech kožních záhybů nebo tam, kde se pokožka o něco otírá. Opruzeniny se nachází v kožních záhybech (intertrigo), v oblasti genitálu a v místě kontaktu plenky s kůží (plenková dermatitida). Neléčené opruzeniny mohou vést ke vzniku bolestivých prasklin, které jsou náchylné k infekci bakteriemi či kvasinkami. Opruzeniny jsou nejčastější mezi 9–12. měsícem (některé zdroje zmiňují 2–8. měsíc).

Vznik opruzenin a použití plen

Na vzniku potíží mohou participovat faktory, kterým nelze vždy spolehlivě zabránit – např. přechod na novou stravu, průjmové onemocnění nebo projevy postantibiotického průjmu. Další příčinou je neprodyšnost plenek, které neodvádí pryč vlhkost, zvyšují teplotu těla a vlhká zapařená kůže se tře o materiál plenek. Na výběr je mezi jednorázo­vými a látkovými plenami. Techno­logie výroby jednorázových plen velmi pokročila, v současnosti jsou často upřednostňová­ny před plenami látkovými. V savém jádru obsahují mnohovrstevný gelový materiál, který naváže tekutinu, přemění se v gel a nedovolí zpětný kontakt moči s pokožkou. Vnitřní vrstva pleny tak zůstane stále suchá. Pokud chcete z ekologických nebo finančních důvodů používat látkové pleny a vaše dítě trápí opruzeniny, látkové pleny nepřekrývejte neprodyšnými kalhotkami. Při praní přidejte cyklus máchání, vyhněte se používání aviváže a po vyprání je přežehlete.

Intertrigo - opruzeniny v kožních záhybech

Opruzeniny vznikají také v kožních záhybech, které nelze dobře větrat. U dětí se intertrigo nejčastěji vyskytuje v tříselných a podpažních záhybech, na krku, v pažních a podkolenních jamkách. Oblast opruzení je jasně červená, ostře ohraničená, obvykle symetrická, projevuje se svěděním až pálením, miminka tedy mohou být více plačtivé. Inter­trigo však nepostihuje jen miminka, může se úplně stejně objevit i u dospělých.

Intertrigo predilekčně postihuje kožní záhyby a na jeho vzniku se podílí celá řada faktorů:

  • mechanické tření kůže
  • nedostatečná hygiena
  • obezita
  • pocení při nadměrném oblékání, popř. nesprávně zvolené těsné oblečení

Co na opruzeniny u miminek?

Na trhu je nespočet různých přípravků na opruzeniny jako jsou krémy, masti, zásypy a pudry. Na lehké opruzeniny dostačuje pravidelná aplikace mastí a krémů s oxidem zinečnatým, panthenolemvi­taminem E a zinkem. Oblíbeným přípravkem je Sudocrem, pokud vám ale nevyhovuje jeho hutnější konzistence, vyzkoušejte značku Bepanthen nebo měsíčkovou řadu přírodní značky Weleda. Pokud byste se zeptali své maminky nebo babičky, co by vám doporučily na opruzeniny, jistě si vzpomenou na tradiční mast Rybilku. Na opruzeniny lékaři doporučují i volně prodejný lék Imazol nebo Infadolan.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„I když opruzeniny dokáží potrápit, většinou se dají zvládnout s pomocí volně prodejných léčiv a režimových opatření. Základem je prevence, která by měla z velké části opruzeninám zabránit. Zlepšení se objevuje velice rychle v řádech dní, úplné zahojení po několika týdnech.


Někdy se i přes velkou pečlivost maminek nedaří stav zvrátit, proto se určitě vyplatí obrátit se na pediatra či dermatologa, kteří pomohou s dalším postupem léčby. Nezapomínejme, že v „plenkové lokalizaci“ mohou mít své projevy i onemocnění, která mají naprosto odlišný původ (a tedy i léčbu), a že bychom vždy měli pátrat, zda vznik kožních projevů je skutečně vázán na používání plen.“

 

Opruzeniny u dětí

U větších dětí opruzeniny nevznikají už kvůli plenkám, ale stejně jako u dospělých spíše kvůli nevhodnému syntetickému oblečení, nevhodným pracím prostředkům, špatné kosmetice nebo kvůli nedostatečné hygieně. Důležitým faktorem je také obezita, kvůli které vznikají kožní záhyby, kde se z kůže nemůže dostatečně odpařovat vlhkost a pot. Stejně jako u miminek se opruzeniny nejčastěji objevují v tříslech, na genitáliích nebo mezi půlkami.

 

Postižená místa potřebují hlavně větrat. Vyzkoušejte také heřmánkový odvar, kterým dítěti opruzená místa oplachujte, po omytí místo šetrně vysušte jemným přikládáním ručníku. Po vysušení ložiska je při každé výměně pleny nezbytně nutné aplikovat ochranný bariérový krém ve velmi tenké vrstvě. Mnoha studiemi je potvrzeno, že nejúčinnější ochrannou látkou na kůži je oxid zinečnatý v koncentraci od 4 do 10 %. Účinným bojovníkem je zinková mast nebo krémy a masti s obsahem měsíčku. V akutní fázi se však mastným krémům vyhněte. Pro zklidnění kůže případně potírejte místa černým čajem.

 

V létě volte především volné a prodyšné oblečení z přírodních materiálů. V zimě zase takové, které dobře odvádí pot a dítě nenechávejte v propoceném oblečení. Může pak dojít k druhotné infekci kvasinkovým mikroorganizmem Candida – v oblasti genitálu a hýždí se objevuje jako zarudlé plochy nebo drobné pupínky, které mohou erodovat a odlupovat se. Kvasinky se mohou šířit do dalších míst jako je třeba krk a podpaží. V tomto případě určitě vyhledejte pediatra či dermatologa.

Co způsobuje opruzeniny na konkrétních částech těla?

opruzeniny v trislech

Opruzeniny v tříslech u miminka

Opruzeniny v tříslech se objevují nejen u miminek, mohou potrápit i dospělého, protože v těchto místech se kůže potí a tře se o sebe, o plenky nebo oblečení. Tato místa po umytí opatrným přikládáním osušky osušte a nechejte co nejvíc větrat. 

opruzeniny na zadecku

Opruzeniny na zadečku miminka

Opruzeniny na zadečku jsou většinou způsobené plenkovou dermatitidou. V tomto případě je opravdu důležitá důkladná hygiena a odstranění všech nečistot. Zadeček preventivně potírejte mastí, zinkovým sprejem nebo krémem na opruzeniny, ale přípravek pořádně rozetřete do tenoučké vrstvy. Nechávejte děťátko co nejvíc bez plenek.

opruzeniny na genitaliich

Opruzeniny na genitáliích miminka

Spolu s opruzeninami zadečku mohou opruzeniny na genitáliích pořádně potrápit. Tuto citlivou oblast zkuste omývat odvarem z heřmánku a myslete na to, že méně je někdy více – některým se osvědčí chvíli nepoužívat vlhčené ubrousky, pouze perlan namočený ve vodě, případně ještě čisticí olej na zadečky. 

opruzeniny v podpazi

Opruzeniny v podpaží a podkolení u miminka

Opruzeniny v podpaží jsou problémem malých miminek, která se ještě sama moc nepohybují a zároveň mají silnější ručičky. Kůže se pak v podpaží tře a snadno zapaří. Vyzkoušejte dětské pudry nebo zásypy, které pohlcují vlhkost, ale zároveň jsou dostatečně jemné pro citlivou pokožku. V dnešní době se však od použití pudrů ustupuje, pro riziko vdechnutí částic pudru při přímém pudrování. Pokud používáte zásyp, tak ho nejprve naneste na ruku a až poté na pokožku dítěte. Pudr nesmí být nikdy aplikován na mokvavou nebo olejem ošetřenou pokožku.

opruzeniny pod krkem

Opruzeniny pod krkem u miminka

Opruzeniny pod krkem u miminek vznikají ze stejného důvodu jako v podpaží. Miminku trvá prvních pár měsíců než dokáže pořádně zvednout hlavičku a udržet ji. Do té doby je krk „schovaný”, kůže je na sebe přitisknutá a brání přístupu vzduchu. Ošetřit můžete stejným způsobem jako opruzeniny v podpaží.

Léčba opruzenin u miminek

Prevencí i léčbou opruzenin u miminek je hlavně zamezit tření v dané oblasti. Dodržujte také následující doporučení:

  • pleny vyměňujte často (cca 8–12krát za den), abyste zabránili zavlhnutí kůže
  • když to jde, ponechejte dítě v teplém prostředí bez plen
  • omezte přehnané mytí
  • při přebalování pravidelně aplikujte ochranný krém
  • vyhněte se používání vlhčených ubrousků s obsahem alkoholu a parfemací
  • vyberte plenky vhodné velikosti, které dobře odvádí vlhkost

V akutní fázi se doporučuje používat přípravky s obsahem pasty pro vysušující účinek, aplikace mastných krémů je v této fázi kontraindikována. Nepoužívejte ani neprověřenou či parfemovanou dětskou kosmetiku, naopak využijte hojivého efektu přípravků s dexpanthenolem či vitaminem E. Produkty nanášejte v tenké vrstvě. Ideální „ultratenkou vrstvu“ umožňují jednoduše nanést moderní ochranné zinkové sprejové přípravky. Forma spreje umožní aplikovat tenkou vrstvu ochranného krému, aniž by se ošetřující musel dotýkat podrážděné a často bolestivé pokožky (např. DrKonrad Cutozinc 10% sprej).

Komplikace

Pokud se stav pokožky zhoršuje, začíná mokvat či praskat, je velmi pravděpodobné, že došlo k sekundární bak­teriální nebo kvasinkové infekci. Jestliže při samoléčbě projevů opruzení a plenkové dermatitidy nedojde během tří dnů ke zlepšení, je vhodné navštívit pediatra nebo dermatologa. Vět­šinou se problém vyřeší předepsáním lokálních antibiotik či mastí s antimykotiky­. Doprovázejí­cí svědění je možné tlumit perorálními antihistaminky v kapkách. Závažnější problémy špatně hojících se lézí mohou souviset s vrozenými defekty kůže nebo imunitního systému.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2012/03/14.pdf

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/03/11.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2020/01/12.pdf

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2015/04/07.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/lek/2017/02/09­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/der­/2009/03/03.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/lek­/2009/02/03.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.