Pylový kalendář

Víte, kdy to vypukne?

Připravte se na alergickou rýmu včas a vybavte se vhodnými léky či doplňky. Každý měsíc květe jiná květina či dřevina, která vám může způsobit nepříjemné potíže. Prohlédněte si, kdy a co kvete, a podle toho se vybavte těmi správnými přípravky. Ať si jaro a léto užijete bez starostí!

Alergie na trávy

Nejčastějším viníkem pylových alergií jsou trávy a obiloviny. Tabulka poskytuje přehled nejběžnějších travních alergenů, jejich dobu kvetení a tím pádem i působení na alergikovu kůži, nos či oči. Pro trávy je typické období začátku léta, květen až červenec, s postupným útlumem do časného podzimu, citliví alergici mají potíže od začátku května do konce září. Obiloviny jsou příbuzné travám, proto lidé s alergií na pyly trav reagují i na pyly různých obilovin, například jílek, lipnice, srha, bojínek a k nim pšenice či žito. Začátek a průběh sezony je ovlivněný počasím, teplé a větrné počasí přináší silnější potíže.

travy alergie

Alergie na byliny

Kvetení bylin je rozšířeno od jara až po přelom září – říjen. V České republice mezi bylinami vyvolávajícími alergii kraluje pelyněk a ambrozie, u nich tedy hovoříme o období pozdního léta až podzimu (červenec až říjen). Jsou to plevelné byliny produkující velké množství agresivního pylu. Rod ambrozie čítá více než 40 druhů, na našem území se vyskytují tři z nich. Pro spuštění alergické reakce stačí jen 5 pylových zrnek na metr krychlový vzduchu, přitom samotná rostlina ambrozie dokáže vyprodukovat až několik milionů pylových zrn za den.

byli alergie

Alergie na dřeviny

Odchod zimy a příchod jara bychom mohli nazvat sezónou stromové alergie. Jak nám tabulka napovídá, v jarním období (únor-květen) kvetou především stromy a keře a do ovzduší se dostává pyl z dřevin. Síla pylové zátěže opět závisí na teplotních a povětrnostních podmínkách. V časné jarní sezóně dominují olše, lísky, vrby a břízy a následující měsíce způsobují nejsilnější zátěž břízy a jasan. Kvetoucí jehličnaté a ovocné stromy alergii obvykle nezpůsobují.

Pylový kalendář dává všeobecný náhled na období kvetení stromů, trav a bylin. Pro aktuální výskyt a předpověď je vhodné sledovat pylové zpravodajství - www.pylovasluz­ba.cz a přizpůsobit tak své denní aktivity, nevystavovat se přílišné pylové zátěži.

pyl alergie

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

"Alergie je v podstatě nepřiměřená reakce imunitního systému na kolizi s objektem z vnějšího prostředí. Původ alergenů může být různý. Polinózy neboli pylové alergie mívají sezónní charakter a od jara do podzimu se vystřídají dominance pylu dřevin, travin a bylinných plevelů. Řadí se k tzv. inhalačním alergiím, protože díky velikosti pylových zrn se snadno dostávají do dýchacích cest. Zde vyvolávají reakci, která se může projevovat především rýmou, zánětem spojivek, kašlem až astmatem. Koncentrace pylů je během sezóny ovlivněna počasím.

 

V posledních letech lze sledovat nárůst alergií. Viníkem by mohl být nevhodný životní styl, zhoršující se životní prostředí a mnoho dalších faktorů. V neposlední řadě alergie fungují i na genetickém podkladě. Pokud oba rodičové trpí určitou formou alergického onemocnění či astmatu, mají jejich potomci velmi vysokou šanci, že onemocnění zdědí (udává se až 80 %)."

V lednu kraluje líska a olše

Pylová alergie není výsadou pouze jara, ale může se objevit i v průběhu ledna, který není zrovna typickým měsícem na alergie. Tehdy obvykle začínají jako první kvést lísky, postupně se přidávají další dřeviny (olše, břízy a jiné). Lísky najdete v přírodě jako planě rostoucí i šlechtěné v zahrádkách. Jako poslední naopak zakončují pylovou sezónu byliny.

líska
olše

Únor patří olši

Pylová sezóna začala. Od poloviny února kvete olše a vzhledem k teplému počasí se brzy může přidat i bříza, vrba a topol. Tyto dřeviny obsahují středně silné až silné alergeny a čekárny alergologů se začínají plnit. Příznaky alergie navíc umocňuje teplé, suché a větrné počasí. Vyhýbejte se procházkám podél vodních toků a okrasným parkům, kde se olše často vysazují a patří k nejčastějším pylovým alergenům.

V březnu pozor na poletující břízu

V březnu trápí alergiky hlavně pyly ze stromů, konkrétně jde nejčastěji o břízu, dub, jalovec, jilm, tis nebo topol. Asi nejtypičtějším a nejdráždivějším alergenem na jaře je bříza. Tehdy dozrávají její pylová zrna, uvolňují se do vzduchu a jsou větrem odnášena i na větší vzdálenost od stromů. Proto se mnoho alergiků diví, proč jim otékají oči a trápí rýma, když se v okolí zrovna žádný strom nenachází…

bříza
vrba

Duben ve znamení vrby

Jarní příroda se definitivně probouzí a čaruje svou krásou. Nejdráždivějšími dubnovými alergeny jsou pyly vrby smuteční a vrby jívy. Zákeřné jsou především jehnědy těchto stromů, nazývané “kočičky”, které si tak rádi trháme domů do vázy. Kvetou zpravidla od března do května a v dubnu dosahují vrcholu. Jsou plné jemného, agresivního pylu, který je díky své malé hmotnosti roznášen větrem do širokého okolí.

Květen - nejobávanější měsíc alergiků

Nejnáročnějším měsícem pro alergiky je květen až červen. V tomto období rozkvétá řada stromů i keřů a příznaky pylové alergie jsou nejsilnější. O tom ví své každý alergik. Začíná pylová aktivita travin i jitrocele. Dále je třeba počítat s pylovými nánosy smrku a borovice. Potrápit dokážou pyly konkrétně z břízy, borovic, javoru, jasanu, smrku, vrby či lípy. Mezi velmi silné alergeny se řadí také dub, který hojně roste v listnatých i smíšených lesích, ale najdeme ho i ve větších zahradách. Víte, jak od sebe rozeznat dub letní a zimní? Je to jednoduché!  Rozdílná je délka řapíku u listu. Léto představuje kraťasy a krátký rukáv, a tak i řapík je kratší, zatímco u dubu zimního je řapík dlouhý i pár cm. 

dub
bezinka

V červnu ustupují stromy, bez kraluje

V červnu doznívají alergie na pyly stromů, ale pylová sezóna zároveň graduje. S jarně-letním oteplením stoupá koncentrace všech pylů v ovzduší, kde dominuje pyl travin, smrku, borovice, kopřivy a dalších. Začínají kvést byliny a trávy, především začíná sezóna pylu jitrocele a šťovíku. Nastupuje kvetoucí bez, který se řadí k významnějším alergenům. Právě bez černý je hojně rozšířený, protože se jedná o okrasný keř, který se vyskytuje jak v zahradách, tak u méně udržovaných cest, při okrajích lesů i v městských parcích. Dalším významným alergenem, který může kvést od května do června je celosvětově rozšířená obilnina - žito seté. 

 

V červenci vás bude pálit kopřiva

V létě jsou dřeviny na ústupu a nejaktivnější, co se pylu týče, jsou právě byliny a trávy (jitrocel, šťovík, kopřivovité, merlíkovité, pelyněk, chmel, ambrozie, pýr, srha, kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek, rákos, psárka). Riziko projevů alergie trvá prakticky celý měsíc. Suché, slunné a větrné počasí alergikům paradoxně přitěžuje, naopak déšť vzduch pročišťuje od poletujícího pylu. V ovzduší během července dominuje pyl travin, jitrocelu, šťovíku a kopřivy, ke konci července lze očekávat pylovou aktivitu pelyňku. Kopřiva dvoudomá roste obecně na rumištích, v příkopech, podél cest a plotů, v křovinách i vlhčích lesích, od nížin až po hory. Můžeme se s ní setkat prakticky kdekoliv. Během teplých dnů se zvýšenou aktivitou alergenů je tedy lepší zdržovat se doma a pokud možno co nejméně větrat.

 

kopřiva
pelyněk

Srpen - traviny jsou na vrcholu

Samý vrchol léta patří rostlinám – zejména travinám a obilovinám, které vadí zhruba každému druhému pylovému alergikovi. Z bylinek na vás může velice agresivně působit hlavně pelyněk a trávy z čeledi lipnicovitých. Kvetou od května až do září a jen těžko se jim vyhnete. Některé druhy pelyňku mají rády vodu, proto se hojně vyskytují podél řek a potoků. Mezi další srpnové alergeny z řad bylin se řadí ambrózie, jitrocel, šťovík, merlík bílý, kopřivovité byliny, heřmánek, pampeliška nebo chmel.

Září patří bylinkám

Září je měsícem, který už alergiky tolik netrápí, přesto někteří nemají klid ani na podzim. Pyly ze stromů skončily, stále však mohou pozlobit traviny, byliny nebo třeba kukuřice na polích. Velmi dráždivým podzimním alergenem je pelyněk, který patří mezi silné alergeny pozdního léta a právě začátku podzimu, nebo plevel vznešeného jména: ambrózie. Kromě pylových alergenů myslete i na nebezpečí tzv. zkřížených alergií. Některé potraviny rostlinného původu obsahují látky podobající se pylům, tělo je nedokáže odlišit a reaguje i na tyto potraviny. Nejčastěji jde o alergii na kořenovou zeleninu a aromatické koření (anýz, fenykl, kmín, libeček…).

traviny
plísně

Říjen - příroda se připravuje na zimní spánek

I když se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku, odkvetením travin alergická éra nekončí. Hlavními alergeny podzimu zůstávají plevelné byliny pelyněk a ambrózie, z travin už jedině rákosy. Zatímco přes léto se dostanou do popředí pylové alergie, na podzim začnou hrát hlavní roli plísně, které jsou v přírodě stále a nevyhneme se jim ani doma. Pokud víte, že jste silně alergičtí právě na plísně, vyhýbejte se vlhkému prostředí, kde se jim mimořádně daří. Doma či na chalupě dostatečně větrejte. Podobně jako pyly či plísně nás mohou pozlobit i roztoči. Důležité je pravidelně prát a měnit ložní povlečení, které po ukončení pylové sezony po vzoru našich babiček nechávejte vyvětrat na sluníčku.

Zdroje

https://www.py­ly.cz/pylovy-kalendar/

https://www.le­karnickekapky­.cz/nemoci-onemocneni/pylovy-kalendar.html

https://www.py­lovasluzba.cz/a­lergie/pylova-alergie

https://www.nzip­.cz/clanek/367-pylove-alergie-spoustece-a-priznaky

https://www.pro­alergiky.cz/a­lergie/alergie-na-pyl

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/pollen-allergy

https://www.csa­ki.cz/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.