Osteoartropatie: co byste měli vědět
Osteoartropatie je obecný termín, který zahrnuje skupinu onemocnění postihující klouby a kosti. Samotný termín se skládá ze slov osteo (kosti), artro (kloub), patie (onemocnění). Jedná se o poruchy postihující kosti a klouby, spojené s degenerativními procesy, záněty nebo systémovými onemocněními. K identifikaci specifických typů a diagnostice osteoartropatie došlo na začátku 20. století, což bylo ohromným přínosem pro pochopení nemoci a rozvoji dalších diagnostických přístupů léčby. A jaké jsou konkrétní formy osteoartropatie, klinické projevy a léčba? Pojďme se na to společně podívat.
Anatomie a fyziologie kloubů a kostí
Kostra a kosti tvoří mechanickou oporu těla. Ve spolupráci se svalovým systémem umožňují pohyb. Kostra není pouze ochranná schránka, která chrání vnitřní orgány. Má za úkol celou řadu dalších funkcí:
- oporu - mechanická podpora těla,
- ochranu - chrání vnitřní orgány, včetně mozku,
- pohyb,
- tvorbu krve – v kostní dřeni se tvoří krevní elementy (červené a bílé krvinky, krevní destičky),
- ukládání minerálních látek – funguje je jako zásobárna fosforu a vápníku, v případě potřeby dochází k jejich uvolňování.
Podle tvaru se kosti rozdělují na:
- Kosti dlouhé (klíční kost, pažní, loketní..)
- Kosti krátké (obratle, zápěstní kůstky)
- Kosti ploché (lebka, žebra, hrudní kost, pánevní kost)
Uprostřed kosti se nachází dřeňová štěrbina, která je vyplněna kostní dření. Na povrchu kost obaluje vazivová blána – okostice, která má ochrannou, vyživovací a kostitvornou funkci. V kostní dutině se nachází kostní dřeň, která může být buď červená, žlutá nebo šedá, v závislosti na typu kosti a stáří člověka. U malých dětí se ve všech kostech nachází červená kostní dřeň. S přibývajícím věkem přetrvává pouze v plochých kostech a je nahrazena žlutou kostní dření.
Kloubní systém a jeho funkce
Kloubní systém je příkladem zdárného biomechanického umění lidského těla. Díky kloubnímu systému nemáme problém se pohybovat, tancovat nebo běhat. Klouby fungují na principu pohybových spojnic mezi dvěma nebo více kostmi, umožňují pohyb, ale zároveň udržují stabilitu. V lidském těle se nachází celá řada kloubů, od těch co nám umožňují pohyb, až po ty, které nám dovolují kroužit nebo kývat. Součástí kloubu je vazivová a šlachová tkáň, která je nezbytně nutná pro správnou funkci kloubu. Péče o kloubní systém, ať už jde o vhodnou výživu nebo fyzickou aktivitu, hraje klíčovou roli v prevenci onemocnění kloubů.
Vztah mezi kostmi a klouby určuje celkovou stabilitu systému a umožňuje pohyb. Klouby jsou spojení mezi dvěma nebo více kostmi. Konce kostí jsou pokryty kloubní chrupavkou, což umožňuje bezbolestný pohyb. V lidském těle se nachází více typů spojení kloubů a kostí, např. ramenní kloub, který umožňuje široký rozsah pohybu. Kloubní systém dále doplňují vazy, které spojují kosti v kloubech a chrání kloubní struktury. V neposlední řadě systém doplňují šlachy, které připojují svaly ke kostem. Celý systém je propojený, a proto je důležité dbát na zdraví a správnou péči o kosti a klouby.
Patogeneze Osteoartropatie
Osteoartropatie je tedy skupina onemocnění postihující klouby a kosti. Příčiny onemocnění se rozdělují do několika skupin v závislosti na rizikových faktorech:
- genetická predispozice,
- zánětlivé onemocnění – revmatoidní artritida, lupus a další nemoci mohou vyvolat zánět, který postihuje klouby nebo kosti,
- degenerativní procesy – osteoartróza, nejčastější forma osteoartropatie, je spojena s degenerací kloubní chrupavky, kterou způsobuje opakované namáhání kloubů a snížená produkce maziva v kloubu v důsledku stárnutí,
- poranění - zejména při postižení chrupavky nebo kloubní struktury je riziko rozvoje osteoartropatie vysoké,
- Charcotova osteoartropatie – jedná se o progresivní artropatii jednoho nebo více kloubů, která vznikla na neuropatickém podkladě. Jedná se o přehlíženou komplikaci, která bývá nejčastěji vyvolána opakovanými traumaty u diabetiků.
U osteoartropatie se běžně setkáváme s postupnou progresí onemocnění. V začátcích můžete pociťovat jen lehký diskomfort s omezením pohybu, ale časem se projeví také bolesti, otoky a další omezení spojená s touto nemocí.
Klinické projevy a diagnóza
Klinické projevy a symptomy jsou závislé na konkrétní formě onemocnění. Nejčastěji se pak vyskytují obecné symptomy, které zahrnují:
- bolest kloubů – může být mírná se vzrůstající tendencí,
- omezený rozsah pohybu – tuhost při kloubním pohybu,
- otoky - může být přítomen zánět,
- deformity kloubů – zejména v pokročilých stádiích nemoci,
- neobvyklé zvuky při pohybu – mohou být znakem degenerace chrupavky.
Diagnostické metody
Součástí stanovení diagnózy lékařem zpravidla bývá fyzikální vyšetření kloubů, s následným zhodnocením symptomů a pohyblivosti pacienta. V dalším kroku lékař posílá pacienta na rentgen, popřípadě magnetickou rezonanci (MRI). Tyto zobrazovací metody umožňují odhalit změny v kostech a kloubech, v případě MRI také podrobnější pohled na měkké tkáně, včetně kloubů a dalších. Další diagnostickou metodou je artroskopie, kdy je minimální invazivní metodou zaveden do kloubu osvětlený nástroj, který lékaři zajistí přímý vizuální pohled na kloubní strukturu. Při podezření na zánět jsou pomocným nástrojem také krevní testy, které posuzují velikost zánětu a vyloučí další onemocnění.
Při diferenciální diagnóze je cílem vyřazení dalších onemocnění s podobnými symptomy. Tato diagnóza je klíčová pro správné pochopení typu osteoartropatie a stanovení vhodné léčby. Onemocnění s podobnými příznaky mohou být:
- Revmatoidní artritida,
- Lupus,
- Artritida spojená s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.
Léčba a management
Do konzervativních způsobů léčby nefarmakologickými metodami patří:
- fyzioterapie a rehabilitace – posilování svalů a cvičení na zlepšení pohyblivosti postižených kloubů,
- sádry, ortézy, hole, chodítka – fungují jako podpůrná pomůcka a snižují zátěž kloubu,
- odbourání nadváhy a změna stravovacích návyků - sníží tlak nepřiměřené hmotnosti na klouby, zejména u osteoartrózy.
Farmakologické možnosti léčby:
- Analgetika a NSAID – zejména pak paracetamol a NSAID pro snížení bolesti a prevenci výskytu zánětu,
- Glukokortikoidy – injekce, pro léčbu zánětu kloubní struktury,
- Glukosamin a Chondroitin – k podpoře regenerace chrupavky.
V případě, že konzervativní metody léčby nepřinášejí úlevu od potíží je na místě zaměřit se na chirurgické možnosti léčby osteoartropatie. Mezi tyto metody patří artroskopie, artroplastika (náhrada kloubu protézou), osteotomie nebo synovektomie.
Ibalgin Rapidcaps 400 mg 30 měkkých tobolek
Brufen 400mg 100 tablet
Paralen 500 mg, 24 tablet
Milgamma N 100 měkkých tobolek
Ibalgin 400mg 48 tablet
Ibalgin 400mg 24 tablet
Paralen 500mg, 12 tablet
Aulin gel 30mg/g 100 g
Nurofen Rapid 400 mg 30 měkkých tobolek
Nurofen 200 mg 24 tablet
Acylpyrin 500 mg 10 tablet
Magnerot ® 100 tablet
Nalgesin S 275 mg potahované tablety 40 ks
Panadol Extra Rapide 12 šumivých tablet
Prevence a management rizik
Mezi hlavní nástroje prevence patří:
- fyzická aktivita – pravidelné cvičení posiluje svaly upínající se ke kloubům,
- relaxační cvičení – plavání, jízda na kole atd. podporují regeneraci kloubů,
- udržování zdravé hmotnosti těla,
- důraz na racionální stravování – především pak dostatek vápníku a vitamínu D ve stravě,
- správná ergonomie při denních činnostech,
- prevence poranění.
V managementu progresivních onemocnění je nutné pravidelně navštěvovat svého ošetřujícího lékaře, monitorovat svůj zdravotní stav, a v případě potřeby na něj reagovat změnou léčby. Z hlediska prevence je důležitým krokem edukace o onemocnění. Pacienti by měli být poučeni o svém zdravotním stavu, změnách v léčbě a různých léčebných postupech. Je vhodné podporovat zdravý životní styl, motivovat k racionálnímu stravování a pravidelné fyzické aktivitě. Tyto prvky jsou klíčové pro zlepšení kvality života, ať už u pacientů trpících osteoartropatií nebo z hlediska prevence onemocnění.
Závěr
Osteoartropatie je souhrnný pojem pro onemocnění postihující klouby a kosti. Společným znakem je degenerace kloubní chrupavky, zánět kloubů a postupná degradace kostí. Vitamin D, vápník, DHA a EPA, omega-3 mastné kyseliny mohou podporovat zdraví pohybového aparátu. Správná diagnostika je důležitá pro stanovení vhodné individuální léčby. Preventivní opatření s důrazem na pravidelnou fyzickou aktivitu a rozmanitou formu racionálního jídelníčku jsou pro předcházení onemocnění klíčové. V současné době stále probíhá výzkum inovačních léčebných metod, personalizované medicíny a dalších terapií zaměřených na zlepšení kvality života pacientů trpících osteoartropatií. Vyšší porozumění tohoto onemocnění nám přinese pokrok v diagnostice, léčbě a zlepšení prognózy nemoci.
Zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_kostra
https://www.trnova.cz/e_download.php?file=data/editor/167cs2.pdf&original=02Lidsk%C3%A9+t%C4%9Blo-kostra-%C3%BAvod.pdf
https://www.wikiskripta.eu/w/Osteoartr%C3%B3za
https://www.revmaliga.cz/aktualita/osteoartroza-projevy-a-lecba/
https://www.orling.cz/cs/clanky/o-artroze-a-lidech/kosti-a-klouby/o-kostech-v-lidskem-tele.html
https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/osteoporoza/kosti-a-kostni-tkan.html
http://metabol.lfp.cuni.cz/old/noha/text.asp?t=charcot

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.