Otoky: příznaky a léčba

Otoky jsou velmi častým problémem, vyskytujícím se zejména v dospělé populaci. Mohou postihnout různé části těla, ale především jimi trpí dolní končetiny. Jde o fyziologický jev spojený s hromaděním nadměrného množství tekutiny ve tkáních, což způsobuje zvětšení objemu postižených oblastí. Akutní otoky se objevují náhle a jsou spojeny s bolestí, zatímco chronické otoky trvají déle než 3 měsíce a bývají známkou závažnějšího zdravotního problému.

pilulka
pilulka

Příčiny otoků

Otoky mohou mít několik různých příčin. Mezi hlavní příčiny lokálních otoků patří zranění, záněty a infekce:
 

  • Zranění může způsobit otok v důsledku hromadění tekutiny v postižené oblasti.
  • Zánět způsobený infekcí nebo alergickou reakcí může vést k otoku vlivem zvýšeného průtoku krve a permeability cév.

 

Systémové otoky jsou často spojeny se závažnými zdravotními problémy:
 

  • Srdeční selhání může způsobit otok v dolních končetinách kvůli narušenému krevnímu oběhu.
  • Renální a jaterní onemocnění mohou vést k retenci tekutin v těle a následně k otokům.
  • Alergické reakce mohou způsobit otoky dýchacích cest nebo v obličeji.

Typy otoků

Mezi nejčastější typy otoků patří následující:

Periferní otoky

Vyskytují se v oblasti končetin jako jsou nohy a ruce. Mohou být způsobeny jak lokálními příčinami, tak systémovými problémy. 

Centrální otoky

Centrální otoky se vyskytují v obličeji a vnitřních orgánech. Otok obličeje může být spojen s alergickými reakcemi nebo infekcemi, zatímco otoky vnitřních orgánů mohou být důsledkem závažných systémových onemocnění.

Lymfatické otoky

Lymfatické otoky jsou způsobeny narušeným odtokem lymfy a to může vést k hromadění tekutiny v tkáních. Může postihnout různé části těla a jsou často spojeny s chirurgickými zákroky nebo infekcemi.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Otoky jsou častým zdravotním problémem. Otok sám o sobě je spíše příznakem jiného zdravotního problému (banálního nebo i vážného). Z tohoto důvodu je nutné, aby pacient své otoky konzultoval s lékárníkem nebo ještě lépe se svým lékařem. Mnohdy je příčina otoků zřejmá (zranění, kousnutí hmyzem), jindy není možné bez dalšího vyšetření a zhodnocení stavu stanovit příčinu a úspěšně léčit.

Jakýkoliv otok bez zřejmé příčiny je nutné řešit s lékařem, zejm. pak objeví-li se doprovodné příznaky typu zarudnutí končetiny, horečka, nevolnost. Otoky j
e třeba zhodnotit i v kontextu užívaných léčiv, některá z nich mohou totiž otoky způsobovat.

Léčba otoků spočívá v úpravě životního stylu (např. dlouhé sezení a nedostatek pohybu přispívá ke vzniku edémů, stejně jako strava bohatá na obsah soli), dále pomáhají volně prodejné léčivé přípravky (protizánětlivé masti), studené obklady a kompresy."

Diagnostika

Diagnostika otoku je klíčovým krokem k zjištění příčiny a zvolení vhodné léčby. Lékař se nejdříve snaží zjistit anamnézu, která zahrnuje podrobný rozhovor s pacientem, ve kterém lékař zjišťuje relevantní informace, jako je doba trvání otoku, co mohlo předcházet vzniku a jaké další příznaky pacient pociťuje. Během klinického vyšetření lékař pozoruje otok, hodnotí jeho velikost, barvu, teplotu a bolestivost. Toto vyšetření pomáhá určit, zda jde o otok akutní nebo chronický.

Důležité informace o stavu pacienta mohou poskytnout také laboratorní testy. Konkrétně pak krevní testy dokáží odhalit hladinu bílkovin, elektrolytů, leukocytů a dalších ukazatelů, které mohou poukazovat na problémy s ledvinami, játry nebo na srdeční selhání. Pokud příčinu nelze odhalit prostřednictvím laboratorních testů, lékař může přistoupit k zobrazovacím metodám:
 

  • Ultrazvuk dokáže odhalit, jestli je otok spojen s tekutinou, cystou nebo nádorem. Je to neinvazivní metoda, která je často používaná pro vyšetření periferních otoků.
  • Magnetická rezonance (MRI) může být užitečná při diagnostice centrálních otoků nebo otoků vnitřních orgánů
  • Výpočetní tomografie (CT) může poskytnout detailní snímky těla a také pomoci identifikovat příčinu otoku, zejména u obtížně dostupných oblastí.

Léčba otoků

Základ úspěchu spočívá ve správném odhalení a zaléčení vyvolávající příčiny. Mezi závažné případy patří zejména otok dásně kolem zubů, atypický či velký otok po bodnutí hmyzem s alergickou reakcí, otok kolem oka či jiný náhlý otok obličeje. Pod­ceňovat byste ale neměli ani otok kotníku či otok kolene a další typické potíže pohybového aparátu, zejména pak po úrazu.

Ke snížení otoku a bolesti lze přistoupit symptomatickou léčbou, například diuretika mohou pomoc odstranit nadbytečnou tekutinu z těla. Nošení kompresních punčoch nebo bandáží může snížit otok tím, že tlakem podporuje odvod tekutiny z postižené oblasti. Úlevu poskytnou také studené obklady, jelikož zužují cévy a snižují průtok krve.

Při periferních otocích mohou být účinné fyzioterapie a rehabilitace, jelikož cvičení a rehabilitační programy pomáhají obnovit sílu a funkci postižených končetin. Také zvedání postižené končetiny nad úroveň srdce pomáhá snížit otok tím, že usnadňuje odtok tekutiny.

Prevence otoků

Prevence je důležitým aspektem péče o zdraví a může minimalizovat riziko vzniku otoků. Obecně se dá říci, že prevencí vzniku otoků je prevence základních civilizačních chorob (kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, onkologických onemocnění).

Opatření zahrnují především zdravou stravu, vhodné je snížit příjem soli a alkoholu, což může pomoc omezit retenci tekutin v těle. Nedostatečný příjem vody může také způsobit otoky, proto je potřeba dodržovat dostatečný pitný režim. Dále je vhodné cvičit, protože pravidelný pohyb podporuje cirkulaci krve a lymfy, a to může snížit riziko otoků. 

Komplikace

I když otoky samy o sobě mohou být nepříjemné, v některých případech mohou vést k různým komplikacím. Pokud otok není řádně léčen, trvá déle než tři měsíce nebo pokud je základní příčina problému chronická, může se vyvinout chronický otok, který je obtížně léčitelný a může se stát dlouhodobým zdravotním problémem.

Otoky mohou být navíc citlivé na infekce, a to zejména pokud jsou spojeny s poraněním nebo chirurgickým zákrokem. Infekce v místě otoku může nastat, pokud se bakterie nebo jiné mikroorganismy dostanou do postižené oblasti. Infekce může způsobit zhoršení otoku, zvýšení bolesti a může se šířit do okolních tkání.

Pokud otok není řádně léčen, může vést k trvalé ztrátě funkce postižené části těla, to může znamenat omezenou pohyblivost, slabost nebo dokonce trvalé poškození tkání.

Závěr

Otoky mohou být způsobeny různými příčinami a postihnout různé části těla. Je důležité včas identifikovat příčinu otoku a zahájit vhodnou léčbu. Prevence pak hraje klíčovou roli v předcházení otokům a zamezení jejich návratu. Pacientům se doporučuje dodržovat zdravý životní styl, omezit sůl a alkohol. Pokud se objeví otok, který trvá déle, zhoršuje se nebo pokud se objeví nové příznaky, konzultujte to s lékařem. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoc minimalizovat komplikace a zlepšit kvalitu života pacientů.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

NAVRÁTILOVÁ, MUDr Zuzana. Diferenciální diagnostika a léčba otoků dolních končetin. Dermatologie pro praxi, 2013, 79–80.

VOJÁČKOVÁ, Naděžda. Aktuální pohled na léčbu lymfedému. Medicina Pro Praxi, 2021, 18.5.

WALD, M.; VÁCHOVÁ, H. Lymfatické otoky a jejich léčba. KOLÁŘ, P. et al. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2009, 597–600.

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK279409/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/ede­ma/symptoms-causes/syc-20366493

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/12564-edema

https://www.web­md.com/heart-disease/heart-failure/edema-overview

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/159111

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.