Záněty ženských pohlavních orgánů: druhy, příznaky a léčba

Ženské pohlavní orgány zastávají mnohem více funkcí, než jen produkci vajíček nošení plodu při těhotenství. Při jejich poškození může dojít k narušení hladiny hormonů, které způsobují různé potíže od nabírání váhy po problémy s psychickým zdravím. Záněty gynekologického rázu se vyskytují často, především u žen v produktivním věku a rozhodně nejsou něčím, za co by se měla žena stydět. Kvůli jejich závažnosti je důležitá včasná návštěva gynekologa.

pilulka

Druhy zánětů

Bakteriální záněty

Bakteriální zánět bývá nejčastěji způsoben bakterií Gardnerella vaginalis. Typickým příznakem je našedlý vodnatý výtok, který velmi výrazně zapáchá po rybách. Může také docházet k pálení či svědění. V případě bakteriálního zánětu je nutná léčba antibiotiky.

 

Kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce vznikají narušením přirozeného pH pochvy a nahromaděním kvasinek. V létě jsou kvůli vysokým teplotám a zvýšené vlhkosti (vzniklé pocením či nošením mokrých plavek) velmi časté. K jejich rozvoji přispívají i léky (např. antibiotika), stres, nevhodná strava nebo pohlavní styk. Příznaky jsou svědění, pálení, otok sliznic, pálení při močení a bílý hrudkovitý výtok (připomínající tvaroh) bez výrazného zápachu. Pro zamezení vrácení onemocnění je potřeba přeléčit i partnera. Léčí se antimykotiky.

 

Chronické záněty

Chronické záněty se vyznačují tím, že trvají dlouhodobě, většinou méně intenzivněji než záněty akutní. Pokud je ale takový zánět přehlížený a neléčený, hrozí vznik komplikací, které už přináší vážnější dopady. Infekce se může přesunout do močového ústrojí nebo způsobit srůst v břišní dutině, bolestivou menstruaci a pohlavní styk, až poruchu plodnosti.

 

Záněty jednotlivých pohlavních orgánů

Zánět vagíny nebo zánět pochvy (vaginitida) je běžným onemocněním žen v produktivním věku, těhotných nebo užívajících antibiotika. Příčinou mohou být jak kvasinky, tak bakterie. Kvasinkový zánět přináší bílý výtok bez zápachu a léčí se antimykotiky, bakteriální zánět poznáte podle našedlého zapáchajícího výtoku, bolesti a svědění v oblasti pochvy a vyléčí ho antibiotika.

 

Zánět dělohy (endometritida) je zánětlivé onemocnění děložní sliznice. Způsobují ji bakterie, které do dělohy pronikly přes pochvu. Příznaky jsou bolesti, zvýšená teplota, výtok či krvácení. Lékaři na tuto diagnózu předepisují antibiotika.

 

Zánět vaječníků a vejcovodů (adnexitida) je doprovázena výtokem a bolestmi v podbřišku během pohlavního styku. Další příznakem bývá zvýšená teplota, zimnice, nevolnost, nebo zapáchající výtok z pochvy. Příčinou vzniku je mnohdy rizikové sexuální chování, v jehož důsledku dojde k množení bakterií a ty pak způsobí zánět. Léčí se antibiotiky a bolest se tlumí antipyretiky. Doporučuje se klid a dostatečný pitný režim. Jedná se o sexuálně přenosnou infekci, proto je vhodné, aby vyšetření podstoupil i sexuální partner.


Zánět děložního čípku (cervicitida) je zánětlivé onemocnění infekční nebo neinfekční povahy. Typicky se projevuje zvýšenou teplotou či vaginálním výtokem. V některých případech však může být zánět bezpříznakový, proto je důležitá pravidelná návštěva gynekologa. Cervicitida se léčí antibiotiky, léky proti plísním a prvokům nebo odstraněním příčiny jejího vzniku (v případě neinfekčního zánětu).
 

Trichomonádový zánět je zánět pochvy, který je vyvolaný prvokem Trichomonias vaginalis. Může způsobit nepříjemně páchnoucím výtok žluté až nazelenalé barvy. Většinou je bez příznaků, ale můžou se objevit bolesti při pohlavním styku, svědění až pálení. Patří mezi sexuálně přenosné nemoci. Léčí se antibiotiky.

Léčba

Záněty ženských pohlavních orgánů se léčí zpravidla pomocí antibiotik, a to v případě, kdy jsou způsobené bakteriemi. Při kvasinkových infekcích (převážně vaginální zánět) jsou podávány léky proti plísním (antimykotika). Doprovodné příznaky jsou léčeny běžně dostupnými přípravky, které zmírňují bolest nebo snižují horečku. U všech druhů zánětů je důležitá dostatečná hygiena a pestrá strava napomáhající normálnímu pH v oblasti ženských pohlavních orgánů. Jako u jiných onemocnění platí, že pokud váš stav i přes léčbu stagnuje nebo se dokonce zhoršuje, určitě je to důvodem pro opakovanou návštěvu odborníka.

Prevence

Co všechno lze udělat pro to, abyste se před záněty pohlavních orgánů chránila, jak to jen jde? V první řadě dodržujte hygienu. Dvojnásobně to platí v období menstruace, kdy je mytí rukou a oblasti pohlaví ještě důležitější. Dostatečně často si vyměňujte hygienické pomůcky, zabráníte tak hromadění odpadních látek ať už přímo v těle, tak v jeho těsné blízkosti.

Domluvte si pravidelné návštěvy gynekologa, stejně jako to děláte se svým zubařem. Některé záněty nemají výrazné a specifické symptomy, to ale neznamená, že nejsou závažné. Při pohlavním styku dbejte na použití kondomu, jedině ten totiž zaručí bezpečí co se týká přenosu nemocí i bakterií. Celoročně myslete na svou imunitu, která vám zajistí určitou obranu proti nemocem. Dodržujte pitný režim, ve stravě nezapomínejte na vlákninu, probiotika a prebiotika, vitamíny a minerály a zařaďte pravidelný pohyb.

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

Co k tématu závěrem říká naše specialistka Jana Nová, DiS.?

„Záněty ženských pohlavních orgánů většinou provází bolesti v podbřišku, zvýšená teplota, výtok či krvácení. Spolehlivým ukazatelem výskytu bakterií je hodnota zjištěná ze stěru pochvy nebo dělohy. Následně jsou předepsána antibiotika, popřípadě léky zmírňující průvodní příznaky či antimykotika. Neléčené záněty mohou způsobit až neplodnost, proto je včasná návštěva lékaře a okamžité zahájení léčby důležité."

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora