Jak fungují menstruační kalhotky?

Více pohodlí, méně starostí – menstruační kalhotky spojují větší komfort se snahou nahradit jednorázové produkty intimní péče něčím ekologickým a udržitelným. Stačí je nasadit jako běžné spodní prádlo a zpříjemnit si svůj týden, jak nejvíc to jen jde. Zde najdete nejčastější dotazy o fungování, používání a péči o menstruační kalhotky.

opalovani

Jak fungují menstruační kalhotky?

Přestože vypadají jako klasické spodní prádlo, je v nich ukryto několik funkčních vrstev, které zajišťují, že nikde nic neproteče. Jednotlivé vrstvy mají různé úpravy a funkce, jako je vysoká savost, rychlé schnutí, ničení bakterií a pohlcování zápachu. Zároveň jsou však prodyšné a tenké jako běžné kalhotky.

Menstruační kalhotky Snuggs

Menstruační kalhotky existují už poměrně dlouho, v České republice se o nich ale začalo mluvit až s příchodem značky Snuggs, která způsobila na poli menstruačních pomůcek menší revoluci. Jedná se o výhradně českou značku, jejíž zakladatelé se spojili s odborníky na nanotechnologie a společně vytvořili dostatečně absorpční, ale zároveň prodyšné materiály. Jejich kalhotky tedy obsahují pouze tři vrstvy – rychleschnoucí savou vrstvu, vysoce absorpční vrstvu a nepropustnou membránu.

snuggs kalhotky slaba menstruace

Pro slabou až střední menstruaci

Vhodné pro nejslabší dny menstruace či když ji očekáváte, nebo pro střední menstruaci po celou dobu.

 

Koupit
snuggs kalhotky silna  menstruace

Pro silnou menstruaci

Pro ženy se silnou menstruací. Pro extra silnou menstruaci jsou vhodné jako doplněk tamponu či kalíšku.

 

Koupit

Kalhotky Snuggs recenze

Není nad osobní doporučení. Přečtěte si recenzi a zkušenosti přímo z používání kalhotek Snuggs.

 

Přečíst
jak pouzivat menstruacni kalhotky

Jak se používají menstruační kalhotky?

Narozdíl od tamponů a vložek je použití menstruačních kalhotek opravdu jednoduché a pohodlné – používají se prostě jako klasické kalhotky. Podle potřeby a síly menstruace vám mohou vydržet 8–12 hodin. Když jste na cestách, je určitě dobré s sebou mít víc kusů, abyste v případě potřeby pouze vyměnila použité za čisté. Pro přenos použitých kalhotek se dá použít uzavíratelný zip sáček nebo pytlík přímo od značky Snuggs. Kalhotky pak jen vyperete a můžete používat znovu.

Jak fungují menstruační kalhotky

Jak často menstruační kalhotky měnit?

Vždy záleží na konkrétní ženě, jak silná je její menstruace a jak se momentálně cítí. Obecně se doporučuje kalhotky měnit zhruba po 8–10 hodinách, což je další výhoda oproti jednorázovým menstruačním produktům, které musíte měnit častěji. Bakterií nebo zápachu se bát nemusíte, protože funkční vrstvy, které kalhotky obsahují, jsou jednak antibakteriální a také zabraňují nepříjemnému zápachu.

Jak menstruační kalhotky prát?

Aby menstruační kalhotky fungovaly tak, jak mají, je třeba vždy dodržovat pokyny výrobce. Obecně platí, že by se měly po použití přemáchnout ve vlažné vodě a poté vyprat spolu s ostatním prádlem na 40 °C, ideálně s tekutým pracím prostředkem. Rozhodně se nedoporučuje používání aviváže, která snižuje sací schopnosti prádla. Kalhotky by poté měly volně uschnout, neměly by se sušit na topení a rozhodně ne v sušičce.

 

Před prvním použitím prádlo vyperte, aby se správně aktivovala absorpční vrstva.

Jak fungují menstruační kalhotky

Jak vybrat menstruační kalhotky?

U konkrétní značky si pečlivě prostudujte tabulku velikostí a vyberte tak, aby byly dostatečně komfortní, ale zároveň nebyly příliš volné. Většina značek dělí menstruační kalhotky do tří kategorií podle absorpčních schopností:

  1. pro slabou a střední menstruaci
  2. pro silnou menstruaci
  3. pro extra silnou menstruaci

Kolik kusů budete potřebovat, záleží především na síle vaší menstruace a na tom, zda chcete používat i jiné pomůcky, např. menstruační kalíšek. Pro začátek si můžete zakoupit po jednom kusu z každé absorpční kategorie, abyste zjistila, jak vám vyhovují, a postupně dokoupíte další. Dnes je trh s menstruačními kalhotkami poměrně široký, můžete si tedy vybírat i z různých střihů a barev.

jak vybrat menstruacni kalhotky
Jak fungují menstruační kalhotky

Mohou se menstruační kalhotky nosit na noc?

Ano, ideálně však používejte přímo noční model se silnější savou vrstvou, která je vedena v pruhu po celé zadní části kalhotek. Nemusíte se tak ničeho obávat – tato malá změna od běžného designu kalhotek vám zaručí bezpečí i vleže.

Jsou menstruační kalhotky vhodné po porodu nebo na inkontinenci?

Kalhotky můžete v klidu používat také na poporodní období, kdy stačí zvolit varianty pro silnou nebo extra silnou menstruaci. Pro extra bezpečí je můžete nosit zároveň s menstruačním kalíškem, případně je měnit častěji než při běžné menstruaci. Zároveň jsou vhodné i na lehkou inkontinenci – absorpční vrstva vás pořád ochrání před únikem tekutiny, vlhkostí a zápachem.

Jak fungují menstruační kalhotky

Autor článku

Barbora Juřeníková
2022-07-14