Více pohodlí, méně starostí – menstruační kalhotky spojují větší komfort se snahou nahradit jednorázové produkty intimní péče něčím ekologickým a udržitelným. Stačí je nasadit jako běžné spodní prádlo a zpříjemnit si svoje dny, jak nejvíc to jen jde. Zde najdete nejčastější dotazy o fungování, používání a péči o menstruační kalhotky.
Přestože vypadají jako klasické spodní prádlo, je v nich ukryto několik funkčních vrstev, které zajišťují, že nikde nic neproteče. Jednotlivé vrstvy mají různé úpravy a funkce, jako je vysoká savost, rychlé schnutí, ničení bakterií a pohlcování zápachu. Zároveň jsou však prodyšné a tenké jako běžné kalhotky.
„Menstruační kalhotky jsou výborným pomocníkem během menstruace pro mnoho žen. Jedná se o ekologickou verzi hygienických pomůcek během periody. Kalhotky obsahují funkční vrstvy, které jsou savé, antibakteriální a pohlcují pachy. Zároveň jsou kalhotky prodyšné a vypadají jako běžné kalhotky, můžete je zakoupit v různých barvách i střihu. Nicméně je důležité nezapomínat na zvýšenou hygienu během menstruace a kalhotky měnit po 8–12 hodin v závislosti na síle menstruace."
Menstruační kalhotky existují už poměrně dlouho, v České republice se o nich ale začalo mluvit až s příchodem značky Snuggs, která způsobila na poli menstruačních pomůcek menší revoluci. Jedná se o výhradně českou značku, jejíž zakladatelé se spojili s odborníky na nanotechnologie a společně vytvořili dostatečně absorpční, ale zároveň prodyšné materiály. Jejich kalhotky tedy obsahují pouze tři vrstvy – rychleschnoucí savou vrstvu, vysoce absorpční vrstvu a nepropustnou membránu.
Narozdíl od tamponů a vložek je použití menstruačních kalhotek opravdu jednoduché a pohodlné – používají se prostě jako klasické kalhotky. Podle potřeby a síly menstruace vám mohou vydržet 8–12 hodin. Když jste na cestách, je určitě dobré s sebou mít víc kusů, abyste v případě potřeby pouze vyměnila použité za čisté. Pro přenos použitých kalhotek se dá použít uzavíratelný zip sáček nebo pytlík přímo od značky Snuggs. Kalhotky pak jen vyperete a můžete používat znovu.
Vždy záleží na konkrétní ženě, jak silná je její menstruace a jak se momentálně cítí. Obecně se doporučuje kalhotky měnit zhruba po 8–12 hodinách, což je další výhoda oproti jednorázovým menstruačním produktům, které musíte měnit častěji. Bakterií nebo zápachu se bát nemusíte, protože absorpční vrstvy, které kalhotky obsahují, mají antibakteriální úpravu a také zabraňují nepříjemnému zápachu.
Aby menstruační kalhotky fungovaly tak, jak mají, je třeba vždy
dodržovat pokyny výrobce. Obecně platí, že by se měly po použití
přemáchnout ve vlažné vodě a poté vyprat spolu s ostatním
prádlem na 40 °C, ideálně s tekutým pracím prostředkem.
Můžete prát i na 60 °C, ale hrozí tím zkrácení životnosti
menstruačních kalhotek. Rozhodně se nedoporučuje používání
aviváže, která snižuje sací schopnosti prádla. Kalhotky by poté
měly volně uschnout, neměly by se sušit na topení a rozhodně ne
v sušičce.
Před prvním použitím prádlo vyperte, aby se správně aktivovala
absorpční vrstva.
U konkrétní značky si pečlivě prostudujte tabulku velikostí a vyberte tak, aby byly dostatečně komfortní, ale zároveň nebyly příliš volné. Většina značek dělí menstruační kalhotky do tří kategorií podle absorpčních schopností:
Kolik kusů budete potřebovat, záleží především na síle vaší menstruace a na tom, zda chcete používat i jiné pomůcky, např. menstruační kalíšek. Pro začátek si můžete zakoupit po jednom kusu z každé absorpční kategorie, abyste zjistila, jak vám vyhovují, a postupně dokoupíte další. Dnes je trh s menstruačními kalhotkami poměrně široký, můžete si tedy vybírat i z různých střihů a barev.
Kalhotky můžete v klidu používat také na poporodní období, kdy stačí zvolit varianty pro silnou nebo extra silnou menstruaci. V poporodním období dbejte na zvýšenou hygienu a raději kalhotky měňte častěji. Zároveň jsou vhodné i na lehkou inkontinenci – absorpční vrstva vás pořád ochrání před únikem tekutiny, vlhkostí a zápachem.
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.