Menstruační cyklus: časté otázky a odpovědi

Menstruace je přirozenou a důležitou součástí života každé ženy a zdaleka se netýká pouze několika dnů v měsíci. Pojďme si proto menstruační cyklus přiblížit formou nejčastějších dotazů a odpovědí.

 

pilulka

Jak probíhá menstruační cyklus?

Menstruační cyklus probíhá v několika fázích a samotné krvácení je pouze jednou z nich. Jedná se o celé období pokrývající zrání vajíčka a jeho uvolnění, při kterém vajíčko putuje z vejcovodů do dělohy. Když dojde k jeho oplodnění, vajíčko se v děloze zahnízdí; v opačném případě je spolu s děložní sliznicí vyloučeno z těla. Délka menstruačního cyklu bývá zhruba 28 dní, může však být i výrazně kratší nebo delší (21 až 35 dní). Ať už je délka jakákoliv, důležité je sledovat hlavně pravidelnost.

Jaké jsou fáze menstruace?

prvni faze menstruace

Menstruační fáze

Začátek cyklu je spojen s prvním dnem krvácení. Během tohoto období je neoplodněné vajíčko spolu se zbytky sliznice vyloučeno z těla. Délka této fáze se u každé ženy malinko liší, obvykle se však jedná o 3–7 dnů.

Folikulární fáze menstruace

Folikulární fáze

Folikulární fáze začíná zároveň s prvním dnem menstruace a trvá zhruba 14 dní, délka je však proměnlivá. Hormon FSH (folikulostimu­lační) ovlivňuje ve vaječníku růst folikulů, které obsahují vajíčka. Typicky za cyklus dozraje jen jedno vajíčko, a to je připravené na oplodnění v další fázi.

Ovulace

Ovulace

Ovulační fáze nastává zhruba v půlce cyklu a trvá 2–3 dny. Zralé vajíčko je připraveno na případné oplodnění, proto je kolem ovulace největší pravděpodobnost otěhotnění. Výpočet tzv. plodných dnů se zaměřuje právě na tuto fázi a dobrým indikátorem je měření tzv. bazální teploty.

V průběhu ovulace je totiž tělesná teplota o něco vyšší než obvykle, ale jak bazální teplotu správně měřit? Musí jít o měření po několikahodinovém klidu, ideálně hned ráno po probuzení, pomocí běžného nebo přímo bazálního teploměru. Lze měřit v pochvě, konečníku nebo ústech, ale vždy volte stejné místo a stejný teploměr pro nejpřesnější výsledky.

lutealni faze menstruace

Luteální fáze

Luteální fáze začíná společně s ovulací a končí s příchodem další menstruace. Délka této fáze je zhruba 12–16 dní a neměla by u jedné ženy moc kolísat. Folikul se mění na žluté tělísko (corpus luteum) produkující hormony estrogen a zejména progesteron, který je důležitý pro uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Tělo je nyní připraveno na zpracování oplodněného vajíčka. Pokud k tomu nedošlo, hladina progesteronu klesá a žluté tělísko zaniká. Vajíčko je pak vyloučeno z těla při další menstruaci.

Jak správně vypočítat plodné dny?

Plodné dny jsou okénko v menstruačním cyklu, během kterého je vyšší šance na otěhotnění. Přesněji jde o období, kdy je vajíčko připraveno k oplodnění. Zpravidla se za plodné dny považují 3 dny před a 1 den po ovulaci, která nastává zhruba v polovině cyklu. Důvodem je, že spermie dokážou přežít v těle ženy až 72 hodin po pohlavním styku, zatímco vajíčko je připraveno k oplodnění pouze 24 hodin po uvolnění z vaječníku. Pokud se tedy snažíte o miminko, můžete si výrazně pomoct sledováním délky svého cyklu a měřením bazální teploty. Podle těchto údajů můžete určit období ovulace a vaše plodné dny tedy budou 3 dny před a 1 den po ovulaci.

pilulka

Kdy přichází první menstruace a jak probíhá?

První menstruace zpravidla začíná mezi 12. až 15. rokem, u některých dívek ale může přijít dříve nebo naopak později. Jde o zcela běžnou odchylku, které se nemusíte bát – žádný „správný“ věk pro příchod menstruace není.


Příznaky první menstruace často začínají bílým výtokem a zhruba do roku by se mělo dostavit první krvácení. Během tohoto období také dojde k rychlému růstu těla a tvarování prsou, boků a pasu. První menstruace bývá nejčastěji ve formě hnědého výtoku s pár kapkami krve, může být doprovázena pobolíváním v podbřišku. Některé dívky začnou hned krvácet silně, to je ovšem normální a není se čeho obávat.

Jaké jsou příznaky menstruace?

Způsob, jakým menstruace ohlašuje svůj příchod, se u každé ženy může mírně lišit. Zatímco některé pociťují mírné bolesti v podbřišku nebo zvýšenou citlivost prsou, jiné mohou kromě toho trpět také například bolestmi hlavy nebo nadýmáním. Běžně se v tomto období vyskytují výkyvy nálad, zvýšená únava nebo změny chuti k jídlu. Souhrn všech tělesných a psychických příznaků doprovázejících začátek menstruace je často označován jako premenstruační syndrom (PMS) a začíná zhruba 2 týdny před prvním dnem menstruace.

 

Špinění před menstruací (zhruba 1–2 dny) je běžné. Pokud se ovšem dostavilo jen špinění místo menstruace, pak je vhodné si udělat těhotenský test.

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková říká:

„Během menstruačních bolestí je vhodné doplňovat hořčík, který efektivně může zmírnit bolest a nepříjemné doprovodné příznaky menstruace. Při výběru je důležité brát v úvahu kvalitu přípravku a jeho schopnost být účinně vstřebáván organismem."

Jaké jsou příčiny ztráty menstruace?

Nedostala jste menstruaci, ale máte negativní těhotenský test nebo žádné příznaky těhotenství? Může jít o poruchu menstruace (tzv. sekundární amenorea), kdy vlivem psychické nebo fyzické zátěže na tělo dojde k vynechání menstruace. Nejčastěji jde o tyto příčiny:

ztrata menstruace hubnuti

Intenzivní sportování a hubnutí

Vysoká fyzická zátěž a nízké procento tělesného tuku může zapříčinit ztrátu menstruace, proto se tomuto jevu říká sportovní nebo atletická amenorea. Nejde však jen o vrcholové sportovkyně. Menstruace vynechává také ženám trpícím anorexií nebo jako následek drasticky sníženého přísunu energie, např. v rámci diet s vysokým kalorickým deficitem a energeticky chudým jídelníčkem. Změnou životního stylu a zvýšením tělesného tuku by se menstruace měla opět dostavit. Je možné ji vyvolat pomocí hormonální injekce, ale pokud tělo stále funguje v energetickém deficitu, nemá injekce význam.

Antikoncepce menstruace

Antikoncepce

Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce (HA) dokáže nejen chránit před početím, ale také upravuje menstruační cyklus na pravidelnější a předvídatelnější. V některých případech však způsobí zeslábnutí nebo ztrátu menstruace. Po vysazení antikoncepce si tělo teprve zvyká na svůj přirozený cyklus a menstruace může být nepravidelná, zpožděná nebo vynechá. Toto období běžně trvá několik týdnů až měsíců a menstruace by se měla vrátit, nebojte se však při vysazení nebo změně prášků poradit s lékařem.

stres menstruace

Dlouhodobý stres

Při napětí a stresu je ovlivněna produkce hormonů v těle, z nichž je nejdůležitější stresový hormon kortizol. Tyto látky mají za úkol potlačit procesy, které organismus pod stresem vyhodnotí jako „nepotřebné“ pro překonání stresující situace. Při dlouhodobé psychické zátěží může tedy dojít ke špinění nebo úplnému vynechání menstruace, k silnějším bolestem nebo snížení šance na otěhotnění. V tomto případě je třeba se zaměřit na snížení intenzity stresu. Pokud si nejste jistí jak na to, je naprosto v pořádku požádat o radu psychologa. Spo­lečně zjistíte, co ve vaší situaci dokážete ovlivnit pro zlepšení svého duševního zdraví.

menopauza menstruace

Menopauza (klimakterium, přechod)

Mezi 40. a 50. rokem života začíná probíhat v těle ženy řada hormonálních změn, mezi které patří i postupná ztráta menstruace. Mezi první příznaky menopauzy patří slábnoucí a nepravidelná menstruace, návaly horka, podrážděnost, depresivní stavy, bušení srdce, závratě, poruchy spánku nebo soustředění. V tomto případě jde o přirozenou ztrátu menstruace a nejde o poruchu způsobenou zátěží na organismus.

pilulka

Můžete mít sex při menstruaci a otěhotnět?

Nejvyšší šance na otěhotnění je během ovulace, kdy zralé vajíčko cestuje vejcovodem k děloze a je připraveno na oplodnění. Pak je ovšem vyloučeno z těla společně s další menstruační krví, proto se logicky zdá, že bez vajíčka nelze otěhotnět. Problém ovšem je určit tuto dobu správně – menstruační cyklus má různou délku a pokud se zrovna u vás vajíčka uvolňují brzy (klidně i pár dní po posledním krvácení), spermie si na něj mohou „počkat“ až 72 hodin.

Barvy menstruace: co znamenají?

Během menstruace se mění nejen intenzita, ale i barva krvácení. Co značí jednotlivé barvy krve?

 

  • Hnědá až černá: objevuje se zpravidla na začátku nebo na konci menstruace, kdy dochází k slabšímu a pomalejšímu odtékání. Krev oxiduje a ztmavne, proto získává hnědou až černou barvu. Pokud se snažíte o miminko, hnědé špinění nebo trocha krve může značit úspěch.
  • Tmavě červená: typická zejména po probuzení, protože během spánku dochází ke zpomalenému odtoku krve a jen částečné oxidaci.
  • Jasně červená: tato krev je čerstvá a běžná v nejsilnějších dnech menstruace, kdy krev odtéká nejrychleji. Pokud ovšem takové krvácení zaznamenáte mimo menstruaci nebo během těhotenství, neváhejte kontaktovat lékaře – může jít o infekci nebo jiné komplikace.
  • Světle červená nebo růžová: světlá krev na začátku nebo na konci menstruace je jen slabá a zředěná. Může se také objevit po porodu, během ovulace nebo po čtyřicítce, kdy už naznačuje celkové slábnutí krvácení a příchod menopauzy.
pilulka

Co je to polymenorea?

Polymenorea je odborný termín pro příliš krátký menstruační cyklus a tedy velmi častou menstruaci. Interval mezi krvácením je kratší než 25 dní a luteální fáze je zkrácená. Polymenorea bývá i signálem toho, že během cyklu nedošlo k ovulaci. Léčba je vhodná ve dvou případech: přejete si otěhotnět, nebo následkem častého krvácení trpíte nedostatkem železa až chudokrevností (anémií). Možnost hormonální léčby konzultujte se svým lékařem.

Co může znamenat špinění nebo krvácení mimo menstruaci?

Špinění nebo krvácení mimo cyklus (intermenstruační) má různorodé příčiny. Může jít o vliv stresu, začátek těhotenství, probíhající ovulaci, nebo také příchod menopauzy u žen nad 40. Nějaké výkyvy jsou normální, pokud ale často krvácíte mimo menstruaci, neváhejte navštívit gynekologa a zjistit příčinu. Mezi další příčiny totiž patří sexuálně přenosné nemoci, některé léky (včetně antikoncepce) i potíže se štítnou žlázou.

Další články na téma menstruace

Jak fungují menstruační kalhotky?

Zpoždění menstruace: důvody a časté otázky

Přehledně: menstruační pomůcky a jak si je vybrat

Co pomáhá na menstruační bolesti?

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/158-menstruacni-cyklus

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/05/04.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/me­norrhagia/sym­ptoms-causes/syc-20352829

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.