Umyjte si obličej gelem/pěnou a osušte
Hodinu na pleť nic nedávejte
Jak se vaše pleť po hodině cítí?
Ráno aplikujte odlehčený denní krém a večer hutnější noční krém. Dobře vyživené pleti docílíte i s lehkým pleťovým olejem, jako je skvalan nebo konopný olej. Kyselina hyaluronová a vitamín C jsou univerzální a velmi účinné látky pro každého. Vyzkoušejte s nimi pleťové sérum nebo krém.
Normální pleť má opravdu široký výběr, ale u ostatních typů je důležité si hlídat vlastnosti a složení make-upu. Mastná pleť by měla hledat make-up bez oleje. Zároveň je lepší pro ni vybírat lehčí tekutý makeup nebo BB krémy s matným efektem. Hydratační make-up pak lépe sedne suché pleti, společně s krémovými produkty. Na suché pleti déle vydrží krémové korektory nebo tvářenky, zatímco mastná pleť potřebuje spíše něco tekutého, co zaschne a už se nepohne.
Suchá pleť nedokáže zadržovat hydrataci, proto by vaše kosmetika měla
vyživovat a zároveň tvořit film proti vypařování vody. Je dobré vědět,
jak správně čistit
pleť, protože příliš časté čištění narušuje pleťovou
bariéru a vede k vysoušení pokožky.
Čistěte pouze večer, vlažnou vodou a krátce. Poté
můžete nanést sérum s AHA kyselinami, např. kyselinou mléčnou nebo
glykolovou. Posilují schopnost pleti udržet hydrataci a zbaví vás suchých
šupinek lépe než peeling se zrníčky. Dále naneste hydratační sérum nebo
hutnější pleťový
olej, případně noční krém s obsaženými oleji. Právě olej
dokáže skvěle uzamknout hydrataci v pleti přes noc. Proto jej neaplikujte
na suchou pleť po čištění, ale na vláčnou pleť ihned po sprchování
nebo po aplikaci jiné hydratační kosmetiky.
Suchá a dehydratovaná pleť mají podobné projevy, ale zcela odlišné potřeby. Záměna těchto dvou pojmů vede k výběru nesprávné celkové péče o pleť, která může uškodit. Suchá pleť je typ pleti, se kterým se člověk už narodí, dehydratovaná pleť je stav kůže, který může být způsoben nejrůznějšími faktory (např. roční období, nevhodná kosmetika).
Mastná pleť by se neměla „vysušit“ alkoholem ani častým čištěním – tím si jen produkci mastnoty zvýšíte. Zaměřte se na aplikaci lehkých, rychle vstřebatelných produktů bez olejů. Večer použijte jemný čisticí gel a poté sérum s kyselinou salicylovou. Pomáhá pročistit póry, snížit mastnotu a předejít vzniku akné. Nezapomeňte na hydrataci, i mastná pleť se bez ní neobejde. Volte osvěžující gelové textury, které nebudou na pleti dělat film a zatěžovat ji. Místo hutných krémů vyhledejte pleťová mléka nebo hydratační gely. Dvakrát týdně můžete pleť pročistit jílovou maskou.
Póry se ucpávají nánosem odumřelých buněk a hromaděním kožního mazu. Když je mastnoty příliš, dějou se dvě věci. Odumřelé buňky mají z pokožky odpadat, ale vrstva mazu je „lepí“ ke kůži. Tím se blokuje průchod mazu na povrch pleti a mastná pleť ho produkuje spoustu, jenže pak nemá kam jít a hromadí se pod kůží – tak vzniká pupínek.
Suchá pleť může také hromadit buňky a tvořit akné, jen má předpoklady k jinému typu pupínků. Více o vzniku a léčbě akné najdete v našem průvodci Jak se zbavit akné.
Po čištění aplikujte hydratační tonikum jako osvěžující vodovou hydrataci, pak také sérum dle potřeby. Pokud máte akné nebo pigmentové skvrny, vybírejte sérum podle toho. Na suchá místa můžete aplikovat více krému než na zbytek obličeje, nebo na ně dávat výživné produkty zvlášť. Určitě se však vyhýbejte mastnější t-zóně, kam patří jen lehká kosmetika bez olejů.
Nemusíte kupovat pouze kosmetiku s označením „pro smíšenou pleť“ nebo z jedné produktové řady. Nejlepší je svou pleť sledovat a reagovat na její potřeby. Aby se každý z nás vešel přesně do jedné škatulky typu pleti je téměř nemožné. Každá pleť je jiná, reaguje jinak a má odlišné problémy. Když se vám smíšená pleť začne příliš mastit, zkuste zabrousit do kosmetiky pro mastnou pleť. V zimě může být naopak téměř celá suchá a ocenila by hutnější krém i ráno, který najdete v sekci pro suchou pleť.
Citlivá pleť může být suchá, mastná i normální. Problém je, že špatně reaguje na dráždivé látky, které jiné typy pleti bez problému snesou. Při nevhodné péči může červenat, pálit nebo svědit. Lidé s citlivou pletí se často potýkají s alergiemi, ekzémy nebo vyrážkami. Proto je důležité vybírat co nejšetrnější produkty s malým počtem složek – snížíte tak riziko nepříjemné reakce.
Nejdůležitější jsou dvě věci: zklidnit podrážděnou pokožku a snížit riziko dalších problémů.
Vyhledávejte produkty s menším počtem složek, které jsou hypoalergenní. Není třeba mít dlouhý zkrášlující rituál, hlavně že to bude fungovat a nebude vás nic obtěžovat. Po jemném čištění můžete použít produkty se zklidňujícím, zvláčňujícím složením, např. aloe vera, panthenol, ceramidy apod. Přes den nezapomeňte nanášet opalovací krém. Citlivá pleť má sklony k červenání a tomu slunce zrovna neprospívá.
Kvůli zvýšené citlivosti na látky, které ostatní pleti mohou snášet bez problému, je váš výběr kosmetiky omezenější. Látky s vyšším rizikem podráždění jsou např. alkohol, parfém, nebo esenciální oleje. Opatrnost je pak na místě i po fyzické stránce. Nedřete si pokožku ručníkem, peelingy nebo čisticími kartáčky. Přístup jako v rukavičkách, to je to pravé.
Starší pleti můžete vrátit pružnost a rozjasněný vzhled pomocí ověřených anti-aging složek a antioxidantů. Vitamín C a AHA kyseliny dokážou pleť rozjasnit, zatímco retinoidy a peptidy regenerují a vyhlazují vrásky. Dodejte tyto složky pomocí speciální cílené kosmetiky, zatímco zbytek vaší rutiny navrátí pleti elasticitu a vyhladí její texturu. Na to jsou vhodné hydratační složky jako je kolagen a kyselina hyaluronová. Pro péči i zevnitř vyzkoušejte také vitamíny pro pleť.
Tím nejúčinnějším bojovníkem proti hyperpigmentaci je opalovací krém. Kůže nerovnoměrně tmavne a tvoří se skvrny, když ji nebráníte před UV zářením. Sluníčko je sice fajn, ale právě díky němu naše pleť stárne rychleji. Opalovací krém je vlastně i nejúčinnějším anti-aging produktem. Než se vůbec podíváte na nějaký krém na vrásky, raději si ještě vyberte krém s ochranným faktorem.
Pro pány také platí základy péče o pleť: čištění a hydratace. Když si čistící gel na obličej postavíte do sprchy, můžete si ušetřit čas. Pak stačí nanést hydratační krém, aby i vaše pokožka byla bez chybičky. Na obličeji je citlivější kůže než na zbytku těla, proto na něj nepoužívejte sprchové gely ani šampony. Jednou za čas můžete používat také peeling, který funguje proti zarůstání vousů po holení.
Holení narušuje ochranný kožní film a dráždí pokožku. Vousy je vhodné holit vždy po směru jejich růstu. V opačném případě budou vousy zarůstat a mohou se tvořit nevzhledné pupínky. Chraňte svou pleť při holení přípravky, které pomáhají skluzu žiletky a brání tak před poraněním pokožky. Produkty na holení by měly vyhovovat vašemu typu pleti. Pokud máte pocit, že po nich máte více pupínků nebo vás pálí pokožka, vyzkoušejte jiný. Pak naneste zklidňující nebo hydratační krém.
Autor článku