znáte typ pleti

Typ pleti je dán geneticky, ovšem její aktuální vzhled a stav závisí na působení vnitřních faktorů jako jsou například věk, hormonální nerovnováha, farmakoterapie. A vnějších faktorů jako jsou například klima či pracovní prostředí. Než zvolíte péči, která bude odpovídat potřebám vaší pleti, zjistěte, jaký máte typ pleti. Určení typu pleti je velmi důležité pro správnou volbu kosmetických přípravků.

Existují 4 základní typy pleti:

 

  • Normální pleť
  • Suchá pleť
  • Mastná pleť
  • Smíšená pleť

Jsou rozlišovány i *specifické typy; například:

 

  • Stárnoucí a zralá pleť
  • Aknegenní pleť
  • Citlivá pleť
  • Ekzematózní pleť
typy pleti

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Zdravá strava má významný vliv na zdraví všech typů pleti. Konzumace vyvážené stravy bohaté na vitamíny, minerální látky a antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C, E, zinek a omega-3 mastné kyseliny, podporuje zdravou a zářivou pleť. Potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou například citrusové plody, pomáhají při syntéze kolagenu, což zlepšuje pružnost a pevnost pleti. Omega-3 mastné kyseliny, obsažené v rybách nebo v oříškách, mohou redukovat zánět a akné. Na druhé straně, nadměrná konzumace cukrů a rafinovaných sacharidů může vést k problémům s pletí, jako je akné a předčasné stárnutí.“

normální pleť

Charakteristické znaky pro normální pleť jsou jemné póry, hladký povrch, dobré prokrvení s narůžovělou barvou a stejnoměrná průsvitnost. Normální pleť nemá sklony k nedokonalostem ani citlivosti. Jedná se o optimálně vyváženou pokožku tzv. eudermickou. Tvorba kožního mazu a hydratace pokožky jsou vyvážené.

Jak správně čistit normální pleť

I když je typ pleti normální, není lhostejné, jaký čisticí přípravek zvolíte. Čištění pleti má velký význam při odstranění nečistot, kožního mazu a bakterií z pokožky. Pleť je vhodné vyčistit každé ráno i večer a jednou týdně použít peeling, který odstraní odumřelé buňky z pleti. Při čištění pleti je vhodné postupovat jemně a šetrně. Neméně důležité je, aby přípravky na čištění pleti byly zvoleny vzhledem k Vašemu věku.

čištění normální pleti
péče normální pleť

Péče o normální pleť

Po důkladném čistění je potřeba pleť zklidnit a zároveň hydratovat. Vzhledem k normalizované tvorbě kožního mazu není potřeba pleť příliš promašťovat a zatěžovat výživnými hutnými krémy. Hydratace je velmi důležitá pro každý typ pleti, protože je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předcházet stárnutí pleti a tvorbě vrásek. Pro běžnou péči o normální pleť využijete především lehké hydratační krémy.

Tipy pro normální pleť

Na noc a v zimním období můžete vybrat výživnější a hutnější krém, který pleti poskytne správnou zimní péči a podpoří noční regeneraci. Předejít stárnutí pokožky můžete také používáním krémů s ochranným faktorem. I normální pokožka potřebuje hloubkovou výživu ve formě pleťové masky. Udělejte si jednou týdně čas jen pro sebe a dopřejte své pleti masku.

péče o pleť
suchá pleť

Suchá pokožka nevytváří dostatek kožního mazu, je tenká a křehká. Na každý negativní podnět reaguje podrážděním a zarudnutím. To vše souvisí s nízkou produkcí lipidů, tedy tuků. Pleť má úzké póry a trpí silnými pocity pnutí a suchosti, je matná a bez jasu. Často se na ní objevují šupinky.

Jak správně čistit suchou pleť

I suchá pokožka vyžaduje čištění ráno a večer. U suché až velmi suché pleti dávejte přednost produktům s mastnou a bohatou texturou. Není vhodná péče, která se oplachuje vodou. I když to zní paradoxně, voda pokožku vysušuje a stahuje ji. Pleť ošetřujte produkty s vysokým obsahem živin, které ji zároveň ochrání. Při extrémně suché pokožce vyzkoušejte čistící oleje, které pleť i hydratují.

čištění suché pleti
péče o suchou pleť

Péče o suchou pleť

Suchá pleť vyžaduje řádnou a pravidelnou péči. Není vhodné používat agresivní čisticí produkty, které pleť připravují o její přirozené lipidy, neboli tuky. Je potřeba zvýšit denní i noční hydrataci pleti. Pleť ošetřujte těmi nejjemnějšími přípravky. Skvělé jsou mastnější krémy, které jsou určené přímo pro suchou pleť.

Tipy pro suchou pleť

Peeling si dopřejte 2× do měsíce a zapomínat by jste neměli ani na pleťové masky určené pro suchou pleť. Pokud Vás čas od času trápí pouze pár suchých míst na pleti, pak jsou vhodné spíše hydratační krémy pro normální až suchou pleť. Krémy, které jsou určené pro suchou až velmi suchou pleť, by mohly být pro Vás zbytečně mastné.

Citlivá pleť


Se suchou pletí bývá často spojována citlivá pleť. Ta se projevuje zarudnutím, hrubostí, svěděním, pálením až napjatostí. Tyto příznaky se objevují na různých místech obličeje. Pleť je citlivá na dráždivé látky a neumí se jim bránit.

Vhodné je pleť čistit velmi jemně a produkty pro citlivou pleť. Poté aplikovat přípravky pro ni určené. Na citlivou pleť používejte zvlášť šetrné krémy a regenerační oleje s přírodními emulzemi, které pleť zklidní a vyživí.

Suchá, či dehydrovaná pleť

Pleť suchá a dehydrovaná mají podobné projevy, ale zcela odlišné potřeby. Záměna těchto dvou pojmů vede k výběru nesprávné celkové péče o pleť, která může uškodit. Suchá pleť je typ pleti, se kterým se člověk už narodí a dehydrovaná pleť je stav kůže, který může být způsoben mnoha faktory.

citlivá pleť
mastná pleť

Aktivní mazové žlázy způsobují nadprodukci kožních lipidů na povrch pleti a nadměrné maštění pokožky. Mastná pleť se projevuje rozšířenými póry a lesklým vzhledem. Nevýhoda mastné pleti je, že se často projevuje výskytem akné, ucpáváním pórů a vyrážkami. Tento typ pleti má ale i své výhody. Mastnější pokožka pomaleji stárne a je přirozeně vlhčí, čímž se stává elastičtější a méně náchylná k tvorbě vrásek.

Jak správně čistit mastnou pleť

Důležité je udržovat mastnou pleť v čistotě a předcházet tím tvorbě pupínků a ucpávání pórů. Mastná plet má sklony k nedokonalostem a proto je do značné míry odkázaná na pravidelné, důkladné a hloubkové čištění. Pravidelným používáním produktů určených pro mastnou pleť je obnovena biologická rovnováha pleti. Rozhodně se vyhněte kosmetice obsahující oleje, ty totiž pokožku ještě více zmastí.

čištění mastné pleti
péče mastná pleť

Péče o mastnou pleť

Po vyčištění pleti použijte na pokožku lehký hydratační krém, emulzi či sérum, neboť i mastná pleť potřebuje výživu a hydrataci. Pro mastnou pleť není vhodné používat krémy hutné, mastné a komedogenní. Dvakrát týdně si dopřejte peeling, který na mastnou pleť působí velmi příznivě. Pokožku vyčistí, stáhne póry a odstraní odumřelé buňky. Věnujte své pleti i péči ve formě výživné pleťové masky určené pro mastnou nebo smíšenou pleť.

Mastná pleť a akné

Způsob, který by navždy odstranil akné, bohužel zatím neexistuje. Pupínky lze však udržet pod kontrolou důkladnou, pravidelnou a správnou péčí o pleť. Základem jsou čisté ruce a nehty. Pozor na špatné mechanické odstraňování a vymačkávání pupínků. Je zde riziko vzniku jizev. Na aknózní pleť používejte k ošetření přípravky k tomu určené.

mastná pleť
smíšená pleť péče

Smíšená pleť se vyznačuje zpravidla kombinací mastné pleti s normální nebo suchou. Smíšenou pokožku poznáte podle mastné problematické T- zóny (čela, nosu, brady) a sušších tváří. V T-zóně se vyskytuje větší množství mazových žláz a rozšířené póry. Pokožka kolem nosu bývá s černými tečkami a akné. Tváře jsou náchylné k podráždění, zarudnutí a svědění, pokožka v této oblasti je suchá. Po umytí vodou tváře lehce pnou a mohou se na nich objevovat šupinky.

Jak správně čistit smíšenou pleť

Dá se říci, že čištění smíšené pleti je výzva. Kdy T-zóna musí být zbavena mastnoty, aby nedocházelo k tvorbě černých teček a pupínků, zatímco suché oblasti by měly zůstat dostatečně hydratované. U smíšené pleti je důležité, aby oblasti T-zóny nebyly příliš mastné a lícní oblasti příliš suché. Se správnými kosmetickými přípravky pro smíšenou pleť dosáhnete dokonalého sjednocení a hebké, zdravé pleti.

čištění smíšené pleti
péče smíšená pleť

Péče o smíšenou pleť

Pro smíšenou pleť, je lepší zvolit specifické kosmetické přípravky přizpůsobené jak suchým oblastem na obličeji, tak i těm mastnějším. Aplikace přípravků určených přímo pro mastnou či suchou pleť často způsobuje zhoršení stavu pleti. Vhodné je používat přípravky připravené speciálně pro smíšenou pleť, které vyrovnají její nedokonalosti. Cílem je omezení lesku a zmatnění pleti a přitom poskytnout dokonalou hydrataci a zklidnění oblastem, kde je pociťováno pnutí a suchost.

Tipy pro smíšenou pleť

I smíšená pleť může být dehydratovaná a trpět nedostatkem vody. Nezapomínejte ji v případě potřeby hydratovat krémem s lehkou texturou. Správné hydratační produkty dodají pleti vláčnost a hebkost a působí preventivně před tvorbou vrásek. Není potřeba nanášet hutné mastné krémy, které následně způsobují ucpávání pórů. Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim, neboť pleť čerpá hydrataci i zevnitř.

smíšená pleť péče
zralá pleť

S přibývajícím věkem se naše pleť mění a s tím i péče o ni. Správnou a cílenou péčí můžete proces stárnutí pleti zpomalit. Stárnutí pleti je individuální záležitost, u které závisí na vnitřních a vnějších faktorech. Vnitřní faktor jako je genetická predispozice nemůžeme ovlivnit, avšak některé vnější faktory ano ( např. opalování, strava). Je obecně známo, že by každá žena ve věku od 25 let měla začít chránit svou pleť před známkami stárnutí.

V pozdějším věku pleť ztrácí objem a pružnost, stává se tenčí, matnější a dochází k tvorbě viditelných vrásek. Pravidelná péče zralé pokožce svědčí a včasné používání správných kosmetických přípravků může vývoj stárnutí pokožky oddálit a vrásky vyhladit.

Jak správně čistit zralou pleť

Samotná péče bez správného čištění zralé pleti nestačí. Správné čištění přispívá k jejímu zdravému vzhledu. Není vhodné používat agresivní čisticí přípravky, které pleť dráždí a vysušují. Vhodné jsou čisticí krémy, gely nebo oleje. K čištění pleti patří také pravidelný peeling, pomocí peelingu dochází k lepšímu odstranění zrohovatělých buněk pokožky. Peeling je vhodný používat jedenkrát týdně.

čištění zralé pleti
péče zralá pleť

Péče o zralou pleť

Na dokonale očištěnou pleť aplikujeme před krémem sérum. Sérum má koncentrovanější a většinou tekutější texturu, která se dostává do hlubších vrstev pokožky, kde zajišťuje hydrataci a zpevnění pleti. Sérum se vstřebává přibližně 3 minuty. Výživné denní a noční krémy pro zralou pleť jsou významné pro svoji ochrannou funkci a také důkladnou hydrataci pokožky, a to bez ohledu na typ pleti. Aktivně bojují s projevy stárnutí, jako jsou vrásky nebo dehydratace pleti. Důležitou součástí péče o zralou pleť jsou oční krémy a pleťové masky.

Tip pro zralou pleť

Pozor na vznik vrásek a pigmentových skvrn způsobených UV paprsky. Chraňte svou pokožku pomocí krémů či make-upu s ochranou proti slunci.

zralá pleť
mužská pleť

Péče o pleť již dávno není jen věcí žen. Dnešní muži touží vypadat co nejlépe a oddalovat projevy stárnutí. Ovšem bez pravidelné péče o pleť toho nedosáhnou. Používat by měli přípravky určené přímo pro mužskou pleť, neboť mezi mužskou a ženskou pokožkou jsou významné rozdíly. Mužská pleť je mastnější, hutnější, pórovitější a pomaleji stárne. Faktem je, že při každodenním holení dochází k podráždění pleti a snadno se tak objevují drobné záněty a přecitlivělost pokožky.

Jak správně čistit mužskou pleť

Čištění pleti by mělo být pravidelným procesem v péči o pleť mužů. Pravidelné čištění pokožky je nutnost a předchází se tím tvorbě pupínků a dalších nedokonalostí pleti. Pouhé omývání pokožky obyčejným mýdlem, může vést k jejímu vysušení a následnému vzniku nedokonalostí. Vhodné je používat produkty výhradně pro speciální potřeby mužské pleti. Peeling je vhodný 1× týdně pro vyhlazení pleti a prevenci zarůstání vousů po holení.

čištění mužská pleť
péče mužská pleť

Péče o mužskou pleť

V dnešní době je dostání celá řada přípravků určených speciálně pro mužskou pleť. Své produkty si vyberou muži s normální, problematickou či citlivou pletí, ale i ti, co bojují proti vráskám. Krém pro muže by měl pleť optimálně hydratovat. Hydratační krémy předchází vysoušení a ztrátě pružnosti pleti.

Holení

Holení narušuje ochranný kožní film a dráždí pokožku. Vousy je vhodné holit vždy po směru jejich růstu. V opačném případě budou vousy zarůstat a mohou se tvořit nevzhledné pupínky. Chraňte svou pleť při holení přípravky, které pomáhají skluzu žiletky a brání tak před poraněním pokožky. Produkty na holení by měly plně vyhovovat typu mužské pleti. Po holení je vhodné použít hydratační krém, který se lehce vstřebá a zanechá pleť vyživenou.

holení mužská pleť
mužská pleť péče

Co dále ovlivňuje zdravý vzhled pokožky?

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.