Kožní mykóza: příznaky, prevence a léčba

Kožní mykóza je časté onemocnění způsobené plísněmi a kvasinkami, kterým se daří především v teplém a vlhkém prostředí. Mykóza může postihnout prakticky jakoukoliv část těla, včetně nehtů a vlasů. Projevuje se zarudnutím kůže a nepříjemným svěděním v místě výskytu. V tomto článku se podíváme, jak mykózu poznat, jak se léčí a jak jí propříště předejít pomocí prevence.

pilulka

Příčiny

Kožní mykózy jsou způsobeny plísněmi a kvasinkami, které napadají keratin a protein obsažený v kůži, nehtech a vlasech. K infekci může dojít několika způsoby, buď přímým kontaktem s infikovanou osobou (či zvířetem) nebo prostřednictvím kontaminovaných povrchů a předmětů, jako jsou ručníky nebo kachličky.

 

Mezi faktory, které dále přispívají k rozvoji kožní mykózy patří:

 

 • nadměrné pocení
 • narušení kožní bariéry
 • oslabení imunitního systému
 • nošení těsného oblečení nebo používání veřejných sprch a bazénů.

Nejčastější původci mykóz

Dermatofytické houby: Trichop­hyton, Micros­porum a Epider­mophyton

 

Kvasinky: Candida albicans

Typy kožních mykóz

Existuje několik různých typů kožní mykóz, z nichž každá má specifické příznaky a postihuje různé oblasti těla. Mezi běžné typy kožních mykóz patří:

Mykóza nohou

Tinea pedis známá také jako „atletická noha“ je plísňová infekce, která postihuje nohy. Nejčastěji se vyskytuje mezi prsty a typickým příznakem je svědění, pálení, zarudnutí, odlupování kůže, suchá kůže a v některých případech i vznik puchýřků. Jedná se o nejčastější dermatofytózu. 

Mykóza rukou

Jedná se o druhotnou infekci, která se objeví při výskytu mykózy na nohou. Projevuje se zarudnutím dlaní, svěděním a olupováním ztluštělé kůže.

Tinea corporis

Tinea corporis postihuje neochlupenou část obličeje, trup a končetiny až k zápěstí. Infekce se může šířit a způsobovat svědění. Charakteristickým příznakem je kulatá vyrážka s červeným okrajem a středem.
 

Mykóza v tříslech 

Je častější u mužů, a to zejména u těch, kteří nosí těsné oblečení. Typické příznaky zahrnují svědění, zarudnutí, šupiny a pálení v oblasti třísel.

Mykóza hlavy

Nejčastěji postihuje děti, ale může se vyskytovat také u dospělých. Objevuje se nejčastěji v oblasti obočí, řas a pokožky hlavy. Příznaky mohou zahrnovat ztrátu vlasů, zarudnutí, otoky a tvorbu pupínků nebo vřídků na pokožce hlavy.

Kožní kandidózy

Candida je kvasinka, která může způsobit infekci kůže, nehtů a sliznic. Je často spojena s plísňovými infekcemi a může se objevit v různých částech těla. Symptomy zahrnují zarudnutí, svědění, pálení a tvorbu plísňových pupínků nebo vřídků. Více se dočtete v článku o Kandidóze.

Další méně běžné formy

Existuje mnoho dalších méně běžných typů kožních mykóz, například Onychomykóza (plísňové onemocnění nehtů) nebo Tinea versicolor (vytváří světlejší či tmavší skvrny na kůži podobné vitiligu).

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Kožní mykózy jsou nepříjemná infekční onemocnění způsobená plísněmi a kvasinkami. Nejčastěji se projevují zarudnutím a svěděním.

 

Houbám a kvasinkám prospívá teplé a vlhké prostředí, proto bychom měli být obezřetní na veřejných koupalištích či v saunách a chodit zde v přezůvkách. Toto onemocnění dokáže dlouhodobě potrápit, proto při projevech navštivte lékaře.“

Příznaky mykózy

Symptomy kožní mykózy se mohou výrazně lišit podle konkrétního typu mykózy i postižené oblasti kůže. Mezi nejběžnější příznaky však patří:

 

 • Svědění
 • Zarudnutí
 • Šupiny a suchá kůže
 • Pálení a bolest
 • Vyrážka
 • Odlupování kůže
 • Ztráta vlasů
 • Zánět a otok

 

Pokud nedochází ke správné léčbě, symptomy se mohou nadále zhoršovat. Některé symptomy kožní mykózy jsou navíc podobné symptomům jiných kožních onemocnění, což může znesnadnit správnou identifikaci onemocnění. Je důležité věnovat pozornost jakýmkoli podezřelým symptomům a případně vyhledat lékařskou pomoc.

Diagnostika

Diagnostika je klíčovým krokem k určení typu infekce a zahájení vhodné léčby. Lékaři používají různé metody a postupy, většinou však lékař začne tím, že provede klinické vyšetření postižené oblasti kůže. Lékař pozoruje příznaky jako svědění, zarudnutí, pálení, šupiny a vyrážky

 

Pro potvrzení přítomnosti plísně nebo kvasinek může lékař odebrat vzorek postižené kůže nebo nehtu a prohlédnout ho pod mikroskopem. Tímto způsobem lze zjistit, jaký typ houby infekci způsobil, což je důležité při diagnostice dermatofytóz, tj mykóz způsobených plísněmi. Pro další podrobnou diagnostiku může být odebraný vzorek kultivován na speciálním živném médiu. Tato metoda umožňuje identifikovat konkrétní druh houby. Kultivace však může trvat až několik dnů, protože plísně a kvasinky potřebují čas na růst.

 

Někdy mohou být provedeny také krevní testy na stanovení hladin protilátek proti konkrétním druhům plísní a kvasinek. Testy mohou pomoc lékaři určit přítomnost infekce, ačkoli nejsou vždy tou nejpřesnější metodou pro diagnózu kožní mykózy.

Raději k lékaři

Je důležité si uvědomit, že laická sebediagnostika je v případě tohoto onemocnění velmi obtížná, protože mnoho kožních onemocnění má podobné symptomy. Proto je nejlepší svůj stav konzultovat s lékařem, který může provést přesné testy a nasadit tak vhodnou léčbu.

Léčba mykózy

Konkrétní léčebný postup se odvíjí od typu mykózy, její závažnosti a lokalizaci. Pro cílenou léčbu se nejčastěji používají léky zvané antimykotika, které zabraňují růstu a množení hub. Mnoho z nich je dostupných i bez lékařského předpisu. Nej­častěji jsou dostupné ve formě krémů, mastí, gelů a sprejů, které se aplikují přímo na postiženou oblast kůže. 

 

U těžších nebo rezistentních mykóz může lékař předepsat perorální antifungální léky, které se užívají ústně. Tento typ léčby může být nezbytný, pokud je infekce rozsáhlá nebo se nachází v oblastech, které jsou obtížně dostupné pro lokální aplikaci krému.

 

Doba trvání léčby mykózy se může lišit podle typu mykózy a její závažnosti, ale léčba by měla pokračovat i několik dnů a týdnů po vymizení příznaků, aby se zabránilo recidivě. Proto je důležité lék používat pravidelně po dobu, kterou předepíše lékař.

Čistota půl zdraví

Během léčby je důležité udržovat postiženou kůži čistou a suchou, protože dodržování hygienických zásad napomáhá zabránit šíření infekce a urychlit hojení.

Prevence mykózy

Mezi základní preventivní opatření patří důkladná hygiena – především je potřeba věnovat pozornost místům, která jsou náchylná k infekci, jako jsou nohy, třísla a podpaží.

 

Zdrojem přenosu infekce může být sdílení osobních věcí jako ručníků, holicích strojků, obuvi nebo oblečení, proto je potřeba se sdílení vyvarovat a prádlo pravidelně měnit a prát při dostatečně vysokých teplotách, aby se zničily houbové spory.

 

Při návštěvách veřejných bazénů, sprch a šaten je doporučené používat ochrannou obuv, aby se zabránilo přímému kontaktu s povrchy, které mohou být kontaminované houbami.

 

Stres a oslabení imunitního systému mohou také zvýšit riziko nákazy kožní mykózou, proto je potřeba posilovat obranyschopnost prostřednictvím zdravého životního stylu, vyvážené stravy a pravidelné fyzické aktivity.

Závěr

Kožní mykóza může postihnout kohokoliv. Důležitá je včasná a správná diagnostika a následně vhodně zvolená léčba, aby se zabránilo komplikacím a šíření infekce. Prevence hraje také klíčovou roli v minimalizaci rizika nákazy, především je potřeba dodržovat důkladnou hygienu, a to zejména na veřejných místech jako jsou bazény nebo šatny. I když se nejedná o vážné onemocnění, šíří se snadno a dokáže člověka potrápit, proto je vhodné se s léčbou svěřit do rukou ošetřujícího lékaře.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK7902/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/agricultu­ral-and-biological-sciences/mycosis

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/24401-fungal-infections-mycosis

https://medli­neplus.gov/ge­netics/conditi­on/mycosis-fungoides/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21827-mycosis-fungoides

https://www.bad­.org.uk/pils/my­cosis-fungoides/

https://www.he­althline.com/he­alth/lymphoma/my­cosis-fungoides

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.