Skloubit vysokou manažerskou pozici spojenou s maximálním pracovním nasazením, stresem i trvalým nedostatkem času se zdravým životním stylem je pro řadu lidí z této branže tak trochu fata morgana. Původně profesí stavební inženýr, někdejší vrcholový manažer Nokie, úspěšný byznysman v rámci projektu Kasa.cz, zakladatel a spolumajitel společnosti Pilulka – Petr Kasa, má vlastní recept, který mu vyhovuje a neměnil by ho.
Svůj kalendář si celá léta plánuje bez asistentky sám. O „svaté trojici“ doporučení většiny odborníků, jak zdravě žít – vhodné stravě, kvalitním spánku a dostatku pohybu, jak sám říká, vůbec nediskutuje. Rozšířil si ji ale o další tři. Celkem šest bodů se snaží dodržovat a dává si na ně podle svých slov „největšího bacha“. I díky nim se mu daří vybalancovat svůj profesní život s osobním.
Úplným základem je podle něj odstřihnout se od negativních lidí, kteří pořád jen remcají, všude vidí jen problémy a vysávají z nás energii. „Pokud žijete, s prominutím, mezi blbcema, nemůžete mít kvalitní život. Člověk se musí stýkat se zajímavými, inspirativními a optimistickými lidmi,“ nabízí svůj pohled Petr Kasa.
V současném světě totální informační exploze omezil také kvanta přijímaných informací. „Před dvěma lety jsem se rozloučil s Instagramem, loni jsem smazal všechno na Facebooku. Na Twitteru sleduju jen pár zajímavých lidí. Ukrajovalo mi to ze života víc, než jsem byl ochoten akceptovat,“ vysvětluje svůj postupný únik ze sociálních sítí a ochrannou clonu proti dnešní informační smršti, v níž se především současná nejmladší generace nedokáže zorientovat.
Poslední šestý bod má opřený o víru. Ne o tu ryze sakrální (posvátnou), spíše o přesvědčení, že má smysl dělat věci, kterým člověk věří. „Když o něčem pochybujete nebo o něčem nejste přesvědčeni, tak pryč od toho. Bohužel spousta lidí dělá věci, kterým nevěří, jen například kvůli splacení hypotéky či koupi auta. Stanou se svými vlastními otroky,“ poukazuje P. Kasa na řadu vyhořelých a zničených lidí, kteří prochází životní proměnou až ve chvíli, kdy si uvědomí, co je pro ně důležité. To může být po pěti, ale i po dvaceti letech.
Nutný je podle něj i výraznější návrat k přírodě, což se mimo jiné krásně kloubí i s pohybem. Aktivitou, která v přiměřené míře našemu zdraví prospívá. Petr Kasa cvičení ve fitku neholduje, ale hrozně rád a pravidelně chodí. „Úplně nej je pro mě procházka lesem. Mám ho hned za domem a nejlépe si tam pročistím hlavu. V centru Prahy nepoužívám městskou dopravu ani auto a taky chodím. Za poslední 3 měsíce mám průměr 14 tisíc kroků denně, což ze mě kancelářskou krysu asi nedělá,“ usmívá se a dodává, že v létě taky leze po horách a v zimě lyžuje. „Nic lepšího, co dodává člověku energii, než spánek a pobyt v přírodě, neznám.“
Pohledem vrcholového manažera společnosti Pilulka, která letos oslaví 10 let působení na trhu, vidí obrovský potenciál především ve zdravotní prevenci v propojení s moderními technologiemi. „Jeden pilíř je, aby lidé věděli, kam a kdy mají jít k lékaři na preventivní prohlídky. Přirovnávám to k servisní knížce u auta. Při koupi k němu dostane aplikaci, kde vidíte stav oleje, opotřebení brzdových destiček a mimo jiné i pokyn, kdy má jít na další garančku. Paradoxně se tak staráme o auta více než o sebe.“
České zdravotnictví většinu z cca 500 miliard investuje až do následné péče v nemocnicích. Upozornění na včasnou prevenci díky využití moderních technologií/aplikací by mělo pomoci snížit právě počet pacientů v nemocnicích třeba až o polovinu. Ve finále může zachránit mnoho životů a ušetřit spoustu finančních prostředků. Pilulka již podobnou aplikaci vyvinula a nabízí ji. „Druhým pilířem je pak využití jiné aplikace, když už člověk onemocněl. Ta může dělat průvodce léčby, pomáhat lékařům (i lékárníkům) zasáhnout především včas, aby nedošlo k nevratnému poškození našeho zdraví,“ dodává.
Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.