Carebot
 

Nahradí umělá inteligence lékaře? | Carebot

Daniel Kvak a Matěj Misař nám v novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY vypráví o tom, jaké přínosy může mít umělá inteligence ve zdravotnictví a jak jejich projekt Carebot už nyní mění práci lékařů. Může tedy AI nahradit práci lékařů? To vše a mnohem více se dozvíte v této epizodě podcastu ŽIVOTOZPRÁVY.

životozprávy

Rentgeny, které zachraňují životy

V Česku se za rok provede 3,5 mi­lionu rentgenů hrudníku a zhruba 1 milion mamografií, ať už v rámci nějakého konkrétního vyšetření, nebo za účelem rutinního screeningu. Pokud je například taková rakovina prsu odhalena již v 1. stádiu, pak je zde 99% šance, že pacientka přežije více než 5 let po diagnostice.

Pokud však rakovina mezitím stačila dospět do 4. stadia, šance na přežití klesá na pouhých 25 %. Nehledě na léčebné náklady, které v konečném stádiu rakoviny vrůstají až na částku 4 000 000 Kč za první rok, tedy násobně více než při léčbě raného stádia. Obdobně je tomu i u rakoviny plic.

Ve zkratce řečeno – jedná se o obrovský objem rentgenových snímků s obrovským společenským významem. I přes nejlepší vůli a svědomitost lékařů však není možné, aby vždy a za každých okolností došlo k jejich správnému vyhodnocení a nepřehlédnutí drobných lézí raného stádia rakoviny. Situaci rozhodně nepomáhá ani dlouhodobý nedostatek lékařů v Česku, zejména pak v menších a středních nemocnicích na periferii.

Právě v této oblasti však může být užitečným pomocníkem umělá inteligence (AI).

Jak může AI pomoci našemu zdravotnictví?

Už nyní v desítkách českých i zahraničních nemocnic funguje český projekt Carebot, který dokáže proces diagnostiky v oblasti rakoviny plic a rakoviny prsu značně urychlit a zefektivnit. Impulzem k jeho vzniku byla ostatně nadměrná vytíženost českých nemocnic a lékařů během pandemie covidu.

Věděli jste, že…

… Carebot byl zcela prvním projektem, který byl podpořen inves­tičním fondem Pilulka Lab? Fond vznikl v roce 2021 za účelem podporovat nadějné středoevropské startupy v oblasti tzv. e-Health, tedy elektronického zdravotnictví. Jedná se o poměrně novou oblast, jež využívá potenciál obrovského množství zdravotnických dat, umělé inteligence a dalších moderních technologií.

V praxi Carebot funguje tak, že umělá inteligence na rentgenovém snímku vyhodnotí a graficky označí podezřelé oblasti. To, jak bude lékař s touto informací následně pracovat, je už čistě na něm. Může například nejdříve použít čistě vlastního úsudku a až posléze zkontrolovat predikci AI, případně naopak. V každém případě se zvyšuje pravděpodobnost včasného záchytu rakoviny.

Predikce AI lze také využít pro prioritizaci určitých pacientů s vážnějším stavem. Jak se navíc ukazuje, tento systém by mohl napomoci i ve vzdělávání mladých radiologů, spíše než aby jen nahrazoval jejich práci a vedl k jejich odbornému „lenivění“.

Spoluzakladatel startupu Carebot Matěj Misař říká:

 „Umělá inteligence je tam jako druhý pár očí lékaře, jako doporučující systém.“

Budoucnost diagnostiky

V současnosti se Carebot již využívá na rentgeny hrudníku, zároveň se k tomu postupně přidává i mamografie a rentgen kostí. U toho však nejspíš neskončí, existuje zde totiž potenciál využít umělou inteligenci pro prakticky jakékoli zobrazovací vyšetření. Více o zavádění Carebota v nemocnicích, digitalizaci českého zdravotnictví a vizích do budoucna se můžete doslechnout v rozhovoru.

životozprávy

Video rozhovor

Carebot
Nahradí umělá inteligence lékaře?

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy

Autor článku

David Ruth

Psaní jako takovému se s přestávkami věnuji již od dětství, kdy vznikaly mé první pokusy o povídky, přičemž tvůrčí psaní patří mezi mé volnočasové aktivity dodnes. Kromě toho občas edituji českou Wikipedii a odreagování v dnešním rychlém a stresujícím světě pak nacházím především v četbě, přírodě a tvorbě asembláží. Psaním článků se zabývám už několik let, přitom právě duševní i fyzické zdraví, a s ním také úzce související lifestyle, patří mezi mé hlavní oblasti profesního zájmu. Další takovou lehce nevšední oblastí je pak i podivuhodný svět světelných technologií, jež koneckonců nemají od přímého vlivu na naše zdraví příliš daleko.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.