K veganství případně vegetariánství se v posledních letech přiklání čím dál více lidí. Pokud chcete trvale změnit styl stravování, je potřeba mít v hlavě srovnané důvody, proč chcete jít tímto směrem, být vnitřně silně přesvědčeni a určitě se k tak ráznému kroku nerozhodujte jen z důvodu posílení ega, že je veganství právě “v módě”.
K veganství případně vegetariánství se v posledních letech přiklání čím dál více lidí. Pokud chcete trvale změnit styl stravování, je potřeba mít v hlavě srovnané důvody, proč chcete jít tímto směrem, být vnitřně silně přesvědčeni a určitě se k tak ráznému kroku nerozhodujte jen z důvodu posílení ega, že je veganství právě “v módě”.
Veganství samotné je životní styl založený na vnitřním přesvědčení. Podstatou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoliv jinému účelu.
Narozdíl od vegetariánství nebo vitariánství, které jsou pouze stylem stravovacím. K veganství nás mohou tedy mohou vést tři základní důvody: etický, ekologický a zdravotní.
Samotný pojem VEGANSTVÍ vznikl roce 1944 britskými zakladateli Vegan Society, která dodnes zůstává autoritou definice veganství.
Pro mnoho lidí se může strava bez živočišných produktů (maso, ryby, mléčné výrobky a vejce) zdát velice málo pestrá. Vegani naopak využívají rozmanitého výběru luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Další důležité látky a vitamíny, obzvlášť vitamín B12, lze doplnit vhodnými doplňky stravy, bez kterých by to nešlo.
Rostlinná strava má mnoho zdravotních benefitů a správně nastavená a vyvážená veganská strava může dokonce pomoci při léčení některých onemocnění. Důležité jsou nutriční znalosti a fakt, že umíme jednotlivé potraviny vhodně kombinovat.
Existují i tzv. obohacené potraviny, tedy obohacené o důležité živiny. V případě veganské stravy jde především o tofu, sojové mléko, bílkovinný plátek a další.
Vegani se vyhýbají veškeré živočišné stravě a živočišným produktům, což platí například i pro oblečení. Vegani nenosí nic koženého, bavlněného, vlněného, kašmírového atd. Taktéž nenavštěvují zoo ani například nejezdí na koních, protože to by bylo v rozporu s jejich filozofií o utrpení zvířat.
Co vegani nejí:
Celý výčet toho, co vegani nejí, by byl dlouhý, ale když si uvědomíte jejich filozofii, snadno si odvodíte, co všechno do veganské stravy nezapadá.
Veganství může být skvělou prevencí vůči vzniku mnoha civilizačních chorob, jako jsou cukrovka, obezita či kardiovaskulární choroby. Přechodem z živočišné stravy na rostlinnou totiž obohatíme a přirozeně rozšíříme jídelníček o množství zeleniny, ovoce, luštěniny a vysoce kvalitní sacharidy (quinoa, rýže, bulgur, jáhly, ovesné vločky).
Je potřeba dbát na vyvážený jídelníček, jinak hrozí nedostatek některých živin, zejména proteinu či vitamínu B12. Z důvodu velkého množství vlákniny také může docházet ke zhoršenému vstřebávání minerálních látek a k poklesu příjmu vitamínu D a jódu.
Ani vegani nejsou ochuzeni o nejrůznější sportovní výživu a suplementy. Jde zejména o veganské proteiny vyráběné výhradně z rostlinných zdrojů, kam patří hrachové, rýžové nebo konopné. Třeba konopí je výborným zdrojem proteinů biologické kvality, což ocení nejen vegani, ale i sportovci a lidé věnující se silovým sportům, rovněž starší lidé a děti.
Filozofie veganství se samozřejmě nevyhýbá ani kosmetickému průmyslu či drogerii. Veganská kosmetika je bez živočišných složek, obsahuje nejméně alergenů, podporuje ekologické zemědělství a je velice výživná a šetrná k pokožce i zdraví celkově. Veganská kosmetika také zaručeně není testována na zvířatech a musí být certifikovaná.
Oblíbené vegan/BIO značky jsou třeba Weleda, Navia, Erboristica, Feel Eco nebo Attitude.
V případě, že jste si nezvolili žádný produkt, zkuste se podívat také na kategorie Veganské nápoje, Veganské slané pochutiny a Veganské těstoviny.