Zpět do poradny
Dotaz z 20. 12. 2024
Dobrý den byl jsem na ultrazvuku břicha tam vše v pořadku ale mám zmněnu stolice muže to byt od slinivky,
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

změna stolice může být způsobena různými faktory. Stačí i pouhá změna ve stravě a stolice může mít jiný charakter. Velký vlil na celý organismus a tedy i na střeva má dlouhodobý nebo náhlý stres. Další příčinou je infekce a mnoho dalších. Záleží spíše, jaké jsou k tomu další příznaky.

Pokud máte obavy o slinivku, je důležité vzít v úvahu, zda máte i další příznaky, které by mohly signalizovat problém se slinivkou. Nejtypičtější projevy spojené s poškozením nebo onemocněním slinivky jsou bolesti v horní části břicha, které mohou vystřelovat do zad. Častá a někdy velmi silná nevolnost a zvracení. Velmi důležitý fakt, který je ke zvážení a měl by vždy dotyčného vést k lékaři, je hubnutí bez zjevné příčiny! Stolice má v tomto případě světlou barvu a je mastná (steatorrhea). Problémy se slinivkou jsou provázeny zvýšenou únavou nebo celkovou slabostí.

Než se dostanete k lékaři, zkuste změnit stravu a nějakou dobu držet i dietu dle toho, jaký charakter má stolice. Celkově dodržujte zdravý životní styl a začněte užívat probiotika a to nejlépe Enterol alespoň na týden, delší doba je jen prospěšná. Pokud máte silné průjmy, dávkujte několikrát denně živočišné uhlí, které také odstraňuje ze střev nečistoty. Pakliže se přidá byť jen zvýšená teplota, navštivte lékaře.

Pokud ultrazvuk břicha neodhalil žádné abnormality, je to dobrá zpráva, ale pokud změny stolice přetrvávají, zhoršují se, nebo pokud máte i další zmíněné příznaky, doporučuji navštívit svého praktického lékaře, který vás dle výsledku a svého uvážení doporučí ke specialistovi. 

S pozdravem Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaMagnesiumDětiProbiotikaPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíMočové cestyIntimní hygienaÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesErekceEkzémLaktobacilyDotaz na lékárnyKašelHomeopatieOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuVitamin CKojeníPéče o pleťDezinfekceHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníDětské nemociVlasy a nehtyNespavostCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholOstropestřecReceptyKrásaOběhový systémPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparKoronavirusProstataDomácí cvičeníČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy