Jaké vybrat vitamíny pro děti na imunitu i zdravý růst?

Na trhu s doplňky stravy pro děti je nepřeberné množství produktů. Poradíme vám, jak které vitamíny působí a jaké vitamíny na imunitu jsou pro děti důležité. Tento přehled oceníte především, pokud vaše dítě začalo chodit do školky, nebo pokud během podzimu a zimy často trpí nachlazením.
 

Pro posílení imunity dětí

pilulka

Vitamín D pro děti

Proč je vitamín D pro děti důležitý?

Vitamín D mimo jiné v našem těle pomáhá při vstřebávání vápníku a fosfátů, což je důležité především pro zdravý vývoj kostí a zubů a správné fungování svalů. Pozitivně ovlivňuje také nervový a imunitní systém. Jednoduše řečeno – abychom si byli jistí zdravým růstem dítěte a jeho odolností proti nejrůznějším infekcím, měli bychom jeho příjem vitamínu D rozhodně hlídat.

 

vitamin d

Jaké jsou zdroje vitamínu D?

Vitamín D je rozpustný v tucích – proto je většina doplňků stravy pro děti s obsahem tohoto vitamínu ve formě olejových kapiček. Vitamín D je v podstatě množinou vitamínů, z nichž nejznámější jsou vitamíny D2 a D3. 

 

  • Vitamín D2 najdeme hlavně v rostlinných zdrojích, jako jsou některé houby a potraviny uměle obohacené vitamínem D.
  • Vitamín D3 si tělo vyrábí samo ze slunečního záření a je ve své „práci“ v našem organismu efektivnější než vitamín D2. Najdeme ho v živočišných zdrojích, jako jsou tučné ryby, rybí olej, vajíčka, máslo a játra.

 

Protože hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, říká se mu sluneční vitamín a to je také důvod, proč se miminkům a kojencům doporučuje jeho příjem ve formě doplňků stravy – neměli bychom je totiž vystavovat přímým slunečním paprskům. Starším dětem a dospělým se doporučují doplňky stravy s vitamínem D v zimních měsících. V létě stačí, když se budeme přiměřeně pohybovat venku na čerstvém vzduchu s odkrytýma rukama nebo nohama a obličejem.

Jaké jsou projevy předávkování vitamínem D?

Doporučená denní dávka vitamínu D pro děti do 1 roku je 10 µg (400 IU), pro zbytek populace potom 20 µg. Nadbytečný příjem vitamínu D je spíše vzácností, ale dlouhodobě vede ke zvýšené hladině vápníku v krvi, což má za následek nevolnost, zvracení, častější močení, kalcifikaci (zvápenatění) měkkých tkání, někdy i ledvinové kameny a dokonce až selhání ledvin.

 

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D se u dětí projevuje zpomalením růstu, podrážděností nebo naopak apatií, svalovou slabostí a oslabenou imunitou, tedy větší náchylností k infekcím. Pokud dětský organismus postrádá vitamín D dlouhodobě, hrozí rozvoj nemoci zvané křivice (rachitida), která se projevuje deformovanými kostmi a nerovně rostoucími a nekvalitními zuby.

 

Co je to lipozomální vitamín?

Lipozomální vitamín C znamená, že tento doplněk stravy byl vyroben za pomocí jiné technologie, než je běžná, a díky tomu se jedná o lépe vstřebatelnou formu vitamínu. Lipozomální technologie totiž znamená, že “dopravce” vitamínu do tenkého střeva, kde se nakonec vstřebává, zajistí po cestě trávicím traktem jeho minimální ztráty. Kromě vitamínu C seženete také lipozomální vitamín D a další vitamíny a minerály.

 

Vitamín C pro děti

Proč je vitamín C pro děti důležitý?

Pro děti je vitamín C důležitý především pro lepší imunitu. Také snižuje únavu a vyčerpání a zlepšuje vstřebávání železa. To znamená, že při stravě bohaté na železo je dobré zároveň podávat stravu bohatou na vitamín C – např. svačinu ve formě ořechů nebo semínek či ořechových másel podávat zároveň s ovocem. 

 

vitamin c

Jaké jsou zdroje vitamínu C?

S vitamínem C máme to štěstí, že existuje spousta ovoce, které ho obsahuje, takže děti často nemají problém s jeho dostatečným přísunem – citrusy, lesní plody, melouny, kiwi nebo šípky. Najdeme ho i ve sladkých bramborách, bylinkách (v petrželi nebo tymiánu) nebo v rajčatech. U dětí méně oblíbeným zdrojem nejspíš bude špenát, kysané zelí, kapusta nebo rakytník.

 

Jaké jsou příznaky předávkování vitamínem C?

Doporučená denní dávka vitamínu C je u kojenců 50 mg, u batolat 50–60 mg, u předškoláků 60–70 mg a u dospělých 80–100 mg. Nadbytek či předávkování vitamínem C je velice výjimečnou záležitostí, protože tělo samo vyloučí množství, které už nevyužije. Pokud by se nám nějakým způsobem povedlo se předávkovat (např. doplňkem stravy a příjmem nad 2000 mg za den), pak hrozí nevolnost, zvracení, bušení srdce, bolest hlavy. Pokud bychom dlouhodobě přijímali opravdu velké množství vitamínu C, hrozí nám ledvinové kameny a podrážděný žaludek.

 

Jak se projevuje nedostatek vitamínu C?

Nedostatek vitamínu C se u dětí projevuje zvýšenou únavou a náchylností k infekcím a zánětům, horší zotavování po nemoci, poruchami tvorby kostí a růstu. U kojenců pak může vést ke kurdějím (nemoc, pro kterou jsou typické fleky na kůži a oteklé dásně), i když se jedná v našich končinách o opravdu ojedinělé případy. 

 

Vitamín B pro děti

Proč je vitamín B pro děti důležitý?

Vitamíny skupiny B jsou prospěšné celému organismu, včetně imunity a zdravému růstu. Proto získáte nejvíce benefitů užíváním všech 8 vitamínů B najednou, tedy tzv. B-komplex. Obecně se dá říci, že B-komplex pro děti přispívá ke správnému fungování jejich mozku, ke správnému fungování nervové soustavy a pozitivně ovlivňují duševní vývoj. B-komplex se také podílí na metabolismu živin v těle.

 

vitamin b

Jaké jsou zdroje vitamínu B?

Hlavním zdrojem skupiny vitamínů B jsou kvasnice, játra, maso, sýry a jiné mléčné výrobky, vejce, celozrnné obiloviny, listová zelenina, luštěniny a ořechy.

 

Jaké jsou příznaky předávkování vitamínem B?

Vitamíny skupiny B jsou, stejně jako vitamin C, rozpustné ve vodě. To znamená, že riziko předávkování je velice nízké. Stát se to může, pokud užíváme doplňky stravy a mnohonásobně bychom překročili doporučené dávkování. V takovém případě může nastat bolest břicha, zvracení, bolest hlavy nebo svědění pokožky. 

 

Jak se projevuje nedostatek vitamínu B?

Nedostatek vitamínu B u dětí může vést k únavě, bolestem hlavy nebo k problémům s pokožkou (seboroická dermatitida) či poruchám růstu. Typickým příznakem jsou také praskající koutky rtů, záněty v ústech nebo lámavé nehty. Nedostatek vitamínů B6 nebo B12 může vést dokonce k chudokrevnosti.

 

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro miminka?

Pro miminka je zásadní již od dvou týdnů po narození podávat vitamín D formou kapiček – nejčastěji lékaři předepisují Vigantol. U některých miminek údajně vyvolává bolení bříška, takže maminky často volí jiné, volně prodejné preparáty. Vitamín D se do 1 roku podává i v letních měsících. Je zásadní pro správný růst a stavbu kostí.

 

 

Vitamín K se miminkům většinou preventivně podává formou jedné injekce do svalu už v porodnici, má totiž zamezit krvácivé nemoci. Novorozenci mají nedostatek vitamínu K, což vede k nedostatečné srážlivosti krve. V případě, že rodiče nesouhlasí s injekcí vitamínu K, je možné ho miminku podávat ve formě kapiček. V tom případě ale hrozí, že miminko kapičky vyzvrací nebo je ani nespolkne, navíc by se mu měly podávat až do 3 měsíců věku.

Jaké jsou nejlepší minerály pro děti? 

  • Důležitým minerálem pro správný růst je vápník, který ovlivňuje správný vývoj kostí a zubů. Dobrým zdrojem je mléko a mléčné výrobky, dále brokolice, kapusta nebo ořechy. 
  • Železo u dětí důležité především pro správný vývoj mozku. Stejně jako u dospělých je zásadní pro správnou krvetvorbu a kromě toho snižuje míru únavy a vyčerpání. Jeho nejlepším zdrojem je maso a ryby, dále také luštěniny, špenát nebo mangold.
  • Nedostatek zinku se u dětí projevuje opožděným vývojem, poruchami učení nebo hyperaktivitou. Je důležitý pro správné fungování imunitního systému, ale také pro správný reprodukční vývoj u chlapců. Zinek získáme z hovězího, vepřového a drůbežího masa, z vajec, mléka či sýrů.
  • Starší děti a teenageři mají zvýšenou potřebu fosforu kvůli růstu kostí. Díky vyvážené stravě není problém tuto potřebu naplnit. Zároveň ale musíme dávat pozor na jeho dlouhodobý nadbytek, který snižuje pružnost cév, protože nezdravá a průmyslově zpracovaná strava má vysoký obsah fosforu. Nedostatek fosforu je tím pádem spíše výjimečný a vyznačuje se slabostí a malátností, únavou nebo náchylností k infekcím.

Jaké jsou nejlepší multivitamíny pro děti? 

Když vybíráme doplňky stravy, samozřejmě by bylo nejlepší vybrat jeden multivitamín pro děti, který by obsahoval veškeré potřebné vitamíny a minerály. Bohužel, takový bychom asi nenašli – třeba i z toho důvodu, že některé vitamíny jsou rozpustné v tucích, jiné ve vodě a vzájemně se může negativně ovlivňovat jejich vstřebávání. 

 

Je lepší tedy specifikovat, na co dětské vitamíny potřebujeme, respektive co potřebujeme u dětí podpořit. Na jejich růst a správný vývoj kostí je dobré hledat produkty s obsahem vitamínu D a vápníku. Na podporu imunity pak vybírejte doplňky stravy s vitamínem C a B a s minerály zinkem nebo selenem. 


Multivitaminy pro děti se většinou vyrábí ve formě různých žvýkacích a želé bonbónů. Výrobci se snaží, aby byly opravdu chutné, takže děti nemívají problém s jejich konzumací a spíše se i samy o bonbón přihlásí. Pokud hledáte specificky vitamíny pro děti od 2 let nebo vitamíny pro děti od 1 roku, pak vězte, že se většinou liší pouze dávkováním.


Autor článku

Barbora Juřeníková
2022-12-19