Na trhu s doplňky stravy pro děti je
nepřeberné množství produktů. Poradíme vám, jak které vitamíny působí
a jaké vitamíny na imunitu jsou pro děti důležité. Tento přehled oceníte
především, pokud vaše dítě začalo chodit do školky, nebo pokud během
podzimu a zimy často trpí nachlazením.
Vitamín D mimo jiné v našem těle pomáhá při vstřebávání vápníku a fosfátů, což je důležité především pro zdravý vývoj kostí a zubů a správné fungování svalů. Pozitivně ovlivňuje také nervový a imunitní systém. Jednoduše řečeno – abychom si byli jistí zdravým růstem dítěte a jeho odolností proti nejrůznějším infekcím, měli bychom jeho příjem vitamínu D rozhodně hlídat.
Vitamín D je rozpustný v tucích – proto je většina doplňků stravy pro děti s obsahem tohoto vitamínu ve formě olejových kapiček. Vitamín D je v podstatě množinou vitamínů, z nichž nejznámější jsou vitamíny D2 a D3.
Protože hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, říká se mu sluneční vitamín a to je také důvod, proč se miminkům a kojencům doporučuje jeho příjem ve formě doplňků stravy – neměli bychom je totiž vystavovat přímým slunečním paprskům. Starším dětem a dospělým se doporučují doplňky stravy s vitamínem D v zimních měsících. V létě stačí, když se budeme přiměřeně pohybovat venku na čerstvém vzduchu s odkrytýma rukama nebo nohama a obličejem.
Doporučená denní dávka vitamínu D pro děti do 1 roku je 10 µg (400 IU), pro zbytek populace potom 20 µg. Nadbytečný příjem vitamínu D je spíše vzácností, ale dlouhodobě vede ke zvýšené hladině vápníku v krvi, což má za následek nevolnost, zvracení, častější močení, kalcifikaci (zvápenatění) měkkých tkání, někdy i ledvinové kameny a dokonce až selhání ledvin.
Nedostatek vitamínu D se u dětí projevuje zpomalením růstu, podrážděností nebo naopak apatií, svalovou slabostí a oslabenou imunitou, tedy větší náchylností k infekcím. Pokud dětský organismus postrádá vitamín D dlouhodobě, hrozí rozvoj nemoci zvané křivice (rachitida), která se projevuje deformovanými kostmi a nerovně rostoucími a nekvalitními zuby.
Lipozomální vitamín C znamená, že tento doplněk stravy byl vyroben za pomocí jiné technologie, než je běžná, a díky tomu se jedná o lépe vstřebatelnou formu vitamínu. Lipozomální technologie totiž znamená, že “dopravce” vitamínu do tenkého střeva, kde se nakonec vstřebává, zajistí po cestě trávicím traktem jeho minimální ztráty. Kromě vitamínu C seženete také lipozomální vitamín D a další vitamíny a minerály.
Pro děti je vitamín C důležitý především pro lepší imunitu. Také snižuje únavu a vyčerpání a zlepšuje vstřebávání železa. To znamená, že při stravě bohaté na železo je dobré zároveň podávat stravu bohatou na vitamín C – např. svačinu ve formě ořechů nebo semínek či ořechových másel podávat zároveň s ovocem.
S vitamínem C máme to štěstí, že existuje spousta ovoce, které ho obsahuje, takže děti často nemají problém s jeho dostatečným přísunem – citrusy, lesní plody, melouny, kiwi nebo šípky. Najdeme ho i ve sladkých bramborách, bylinkách (v petrželi nebo tymiánu) nebo v rajčatech. U dětí méně oblíbeným zdrojem nejspíš bude špenát, kysané zelí, kapusta nebo rakytník.
Doporučená denní dávka vitamínu C je u kojenců 50 mg, u batolat 50–60 mg, u předškoláků 60–70 mg a u dospělých 80–100 mg. Nadbytek či předávkování vitamínem C je velice výjimečnou záležitostí, protože tělo samo vyloučí množství, které už nevyužije. Pokud by se nám nějakým způsobem povedlo se předávkovat (např. doplňkem stravy a příjmem nad 2000 mg za den), pak hrozí nevolnost, zvracení, bušení srdce, bolest hlavy. Pokud bychom dlouhodobě přijímali opravdu velké množství vitamínu C, hrozí nám ledvinové kameny a podrážděný žaludek.
Nedostatek vitamínu C se u dětí projevuje zvýšenou únavou a náchylností k infekcím a zánětům, horší zotavování po nemoci, poruchami tvorby kostí a růstu. U kojenců pak může vést ke kurdějím (nemoc, pro kterou jsou typické fleky na kůži a oteklé dásně), i když se jedná v našich končinách o opravdu ojedinělé případy.
Vitamíny skupiny B jsou prospěšné celému organismu, včetně imunity a zdravému růstu. Proto získáte nejvíce benefitů užíváním všech 8 vitamínů B najednou, tedy tzv. B-komplex. Obecně se dá říci, že B-komplex pro děti přispívá ke správnému fungování jejich mozku, ke správnému fungování nervové soustavy a pozitivně ovlivňují duševní vývoj. B-komplex se také podílí na metabolismu živin v těle.
Vitamíny skupiny B jsou, stejně jako vitamin C, rozpustné ve vodě. To znamená, že riziko předávkování je velice nízké. Stát se to může, pokud užíváme doplňky stravy a mnohonásobně bychom překročili doporučené dávkování. V takovém případě může nastat bolest břicha, zvracení, bolest hlavy nebo svědění pokožky.
Pro miminka je zásadní již od dvou týdnů po narození podávat vitamín D formou kapiček – nejčastěji lékaři předepisují Vigantol. U některých miminek údajně vyvolává bolení bříška, takže maminky často volí jiné, volně prodejné preparáty. Vitamín D se do 1 roku podává i v letních měsících. Je zásadní pro správný růst a stavbu kostí.
Vitamín K se miminkům většinou preventivně podává formou jedné injekce do svalu už v porodnici, má totiž zamezit krvácivé nemoci. Novorozenci mají nedostatek vitamínu K, což vede k nedostatečné srážlivosti krve. V případě, že rodiče nesouhlasí s injekcí vitamínu K, je možné ho miminku podávat ve formě kapiček. V tom případě ale hrozí, že miminko kapičky vyzvrací nebo je ani nespolkne, navíc by se mu měly podávat až do 3 měsíců věku.
Když vybíráme doplňky stravy, samozřejmě by bylo nejlepší vybrat jeden multivitamín pro děti, který by obsahoval veškeré potřebné vitamíny a minerály. Bohužel, takový bychom asi nenašli – třeba i z toho důvodu, že některé vitamíny jsou rozpustné v tucích, jiné ve vodě a vzájemně se může negativně ovlivňovat jejich vstřebávání.
Je lepší tedy specifikovat, na co dětské vitamíny potřebujeme, respektive co potřebujeme u dětí podpořit. Na jejich růst a správný vývoj kostí je dobré hledat produkty s obsahem vitamínu D a vápníku. Na podporu imunity pak vybírejte doplňky stravy s vitamínem C a B a s minerály zinkem nebo selenem.
Multivitaminy
pro děti se většinou vyrábí ve formě různých
žvýkacích a želé bonbónů. Výrobci se snaží, aby byly opravdu
chutné, takže děti nemívají problém s jejich konzumací a spíše se
i samy o bonbón přihlásí. Pokud hledáte specificky vitamíny pro děti od
2 let nebo vitamíny pro děti od 1 roku, pak vězte, že se většinou liší
pouze dávkováním.
Autor článku