Dobrý den,
léčba atopického ekzému se skládá ze dvou částí - tou první je správná péče o pokožku a druhá je pak řešení samotného vzplanutí.
Pro správnou péči se využívají emoliencia (změkčující krémy a masti). Vtírají se nejen do ložisek ekzému, ale i všude tam, kde je kůže suchá. Je třeba nanášet rozumné množství krému. Nadměrným množstvím krému obvykle nedochází ke zlepšení, naopak. Je možno kombinovat i více druhů emoliencií: pak jsou voleny masti a mastné krémy na velmi suchá místa a na noc, méně mastné prostředky na velké plochy a na den. Pravidlo pro aplikaci krémů a mastí je aplikovat i v klidových stadiích, toto je základní preventivní opatření atopického ekzému. Krém s výbornými referencemi od pacientů je např. Dexeryl. Jinou možností je hydratační krém Cerave. Ostatně od značky Cerave lze využít i mycí hydratační přípravek Cerave hydratační emulze.
Pomáhají rovněž koupele a to sice ty, které obsahují i dezinfekční protibakteriální látky. Pravidla pro koupel jsou následující – koupel musí být krátká (do 10 min nejvíce), nedoporučuje se přehnaně horká a po dokončení je nutné kůži v co nejkratším úseku hydratovat krémy a mastmi. Pokud se toto nestihne v horizontu několika minut tak hrozí další vysychání pokožky a praskání. Do koupele je možné přidávat různé přísady: koupel z ovesných vloček, z pšeničných otrub, koupel ve škrobu, ovesnou koupel či bylinné koupele (především řepíkovou).
V případě akutního vzplanutí lze kromě protizánětlivých a imunosupresivních kortikosteroidů využít místní imunomodulační prostředky. Mechanizmem účinku a nežádoucími účinky se tyto léky liší od lokálních kortikosteroidů. Jedná se o imunosupresiva nové generace - konkrétně lze zmínit krém Elidel, který je vázaný na lékařský předpis. Zmírňují zánět a zlepšují nepříjemné svědění v postižených oblastech. Jsou vhodné k akutnímu ošetření míst, kde je kůže jemná a tenká (obličej, krk, oblast přirození, záhyby končetin). Nejdříve jsou aplikovány 2× denně, po zhojení preventivně 2× týdně do míst, kde se ekzém nejčastěji vrací. Jsou určeny pro děti od 2 let věku.
Dovolím si ještě krátce okomentovat použití kortikoidů. Kortikoidy se užívají jen krátce k překonání kritických obtíží. Ošetřují se především místa, kde je ekzém nejhorší, obyčejně večer po koupeli či sprše. Nejprve je ale nutné kůži ošetřit promašťující a hydratační mastí. Později se frekvence aplikace kortikosteroidů snižuje (event. se zcela vysazují) a nahrazují se léčivy, které mají za úkol udržet onemocnění v klidovém nebo přijatelném stavu. Pauza v užívání by měla být nejméně tak dlouhá, jak byl lék užíván, později raději dvojnásobná (tedy třeba 3 dny s kortikoidy a 3 dny bez, později 3 + 6 dnů). Je také možné užívání 2–3 dny v týdnu v režimu např. v pondělí a čtvrtek nebo pondělí, středa a pátek. Postupně je vhodné kortikoidy úplně nahradit imunomodulačními látkami, např. výše zmíněný Elidel.
Mějte hezký den,
Pavel Horký
Dobry den v neděli jsem mela nechraneny sex s přítelema a druhy den sem jela pro prášek norpregy akorát ja sem mela pred ovulaci a ten prášek sem si dala po 13hodinach myslíte si ze bych mohla otěhotnět ?
zobrazit odpověďZdravím vás, mám problém s hubnutím od té doby co sem porodila malému sou už 7 měsíců a od té doby nemám vůbec chuť k jídlu moc toho nesním za celé dny nevím proč se to děje ale schodila sem dost kil po porodu sem vážila 50kg a teď vážím 40kg a nemám vůbec žádnou chuť k jídlu navštívila sem svého lékaře ten mě odebral krev a zjistil že jsem chudokrevná takže mi předepsal prášky tardyferon které teď beru dvakrát denně ale to není na chuť k jídlu už si vážněvím rady proto sem teď navštívila vás 🥺
zobrazit odpověďOdborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.