Zpět do poradny
Dotaz z 5. 5. 2024

Trittico na spaní

Duševní zdravíLéky
Dobrý den . Lékař mi doporučil a předepsal na spaní lék Trittico místo hypnotik, protože není návykový. Užívám cca hodinu před spaním jednu tabletu 75 mg. Usnu dobře, nicméně se dost brzy budím a špatně poté usínám. Dalo by se zároveň používat něco přírodního proti častému a brzkému buzení. Zvyšovat dávku Trittica se mi nechce, a už vůbec ne užívat návyková hypnotika. Děkuji za odpověď
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

přípravek Trittico je dobrou volbou na poruchy spánku. Má oproti hypnotikům výhodu v tom, že je možné ho podávat dlouhodobě bez rizika vzniku závislosti a vzniku tolerance.

Jeho nevýhodou je pomalý nástup účinku. Někdy trvá až 14 dní nebo tři týdny než lék začne na spánek optimálně působit. Případné navýšení dávky (pro účinek někdy nezbytné) není nijak nebezpečné a není to stejný princip jako navyšování dávky u hypnotik (kde navyšováním dávky výrazně stoupá riziko závislosti a nepříjemných nežádoucích účinků). Spousta pacientů užívá na poruchy spánku 150 mg, někdy i více, s dobrou snášenlivostí co se týče nežádoucích účinků. U Trittica je relativně malý potenciál k syndromu z vysazení a pokud se pacient po poradě s lékařem někdy rozhodne lék přestat užívat, pak k tomu u Trittica zpravidla dochází bez větších komplikací.

Nevýhodou Trittica je pak to, že se k němu nehodí naprostá většina doplňků stravy nebo jiných léčiv na poruchy spánku, na úpravu nálady případně na úzkosti. Nelze bezpečně doporučit bez rizik většinu doplňků stravy.

Jinou možností než navýšení Trittica je užívání léčiva Mirtazapin (právě místo Trittica). Mirtazapin, na rozdíl od Trittica funguje na spánek v minimálních dávkách (7,5 mg nebo 15 mg). Je třeba ale říci, že se po něm velmi často přibírá na váze a jeho předepsání patří do rukou lékaře.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiMagnesiumProbiotikaPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíMočové cestyIntimní hygienaÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesErekceEkzémLaktobacilyKašelDotaz na lékárnyHomeopatieOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuKojeníVitamin CPéče o pleťDezinfekceHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholOstropestřecReceptyKrásaOběhový systémPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparKoronavirusProstataDomácí cvičeníČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy